مهاجران در یک اردوگاهی در شهر کاله. عکس: EPA
مهاجران در یک اردوگاهی در شهر کاله. عکس: EPA

آخرین داده های یورواستات، سرویس آمار کمیسیون اتحادیه اروپا از افزایش تعداد "مهاجران غیرقانونی" در اتحادیه اروپا خبر می دهد. مهاجرنیوز جزئیات این آمار را با مسائل که هنوز گفته نشده اند بررسی می کند.

آمارها می گویند: «تعداد مهاجران غیرقانونی در اتحادیه اروپا در سال ٢٠٢١ با ٢٢ درصد افزایش به ٦٨١٢٠٠ نفر رسیده است.»

آنچه را که باید فهمید: اولاً، افزایش ٢٢ درصدی لزوماً به معنای ورود ٢٢ درصد مهاجران جدید نیست. این گونه دیدگاه از این آمار برخی اوقات توسط سیاستمداران راست و راست افراطی استفاده می شود. در عقب این ارقام در واقع مشخصات بسیار متمایزی پنهان هستند: یوروستات خارجی هایی را که به دلیل ورود غیرقانونی دستگیر شده اند، کسانی که در موقعیت نامنظم در قلمرو شناسایی شده اند و در نهایت افرادی که درخواست پناهندگی آنها به طور قطعی رد شده است را در نظر می گیرد. داده ها همچنان در این آمار، افرادی را که در حکم حذف بوده اند، نیز متمایز می کند.

سپس، این افزایش را می توان با افزایش نظارت توسط مقامات توضیح داد. لوران دلبوس وکیل متخصص در حقوق خارجی ها توضیح می دهد: «با ابزارهای کنترل شده از سالی به سال دیگر، ما به ناچار افراد بیشتری را شناسایی می کنیم.»

لوران دلبوس می‌گوید: «در سال ٢٠٢٠ سفر مهاجران در سراسر جهان به دلیل همه‌گیری کرونا بسیار محدود بود، بنابراین ورود غیرقانونی مهاجران به اتحادیه اروپا کمتر بود. به همین دلیل ورودی‌های غیرقانونی در اتحادیه اروپا کمتر شناسایی شد. از سوی دیگر، زید العظم، وکیل متخصص حق پناهندگی می گوید: «در سال ٢٠٢١ با بازگشت به زندگی عادی» که تقریباً در همه کشورهای اروپایی مشاهده شد و با بازگشایی مرزها، افزایش مهاجران غیرقانونی نیز کاملاً منطقی است.»

چیزی را که داده ها می گویند: بیشترین آمار مهاجران غیرقانونی را سوری ها تشکیل می دهند و پس از آن الجزایری ها و افغان ها در صدر قرار دارند. تعداد افغان هایی که به طور غیرقانونی در یکی از ٢٧ عضو اتحادیه اروپا حضور دارند در مقایسه با سال ٢٠٢٠، ٥٥ درصد افزایش یافته است.

برداشت درست از این آمار: افزایش اتباع افغان در اتحادیه اروپا تا حدی با سقوط کابل در ١٥ اگست ٢٠٢١ مرتبط است. پس از بازگشت طالبان، صدها هزار نفر از کشور فرار کردند. اما بسیاری از آنها در کشورهای همسایه، پاکستان یا ایران سرگردان مانده اند. برای لوران دلبوس، این افزایش عمدتاً با در نظر گرفتن آمار پناهجویان رد شده که احتمالاً در سال ٢٠٢١ بیشتر از سال ٢٠٢٠ در اتحادیه اروپا بوده اند، توضیح داده می شود.

در همین زمنیه: عبورغیرقانونی مهاجران از مرزهای اتحادیه اروپا افزایش یافته است

با وجود بحران اقتصادی، خشونت های متعدد و نقض حقوق بشر در افغانستان، اروپا کدام تضمینی را برای آنها در نظر ندارد. تعداد زیادی از مهاجران در بی سرنوشتی در کشور های همسایه مانند ایران و پاکستان به سر می برند.

در فرانسه، اداره حمایت از پناهندگان و افراد بی تابعیت (افپرا) از تابستان ٢٠٢١ تنها به ٧٥ درصد تبعیدیان افغان پناهندگی داده داده است. سیلوان سالیگاری وکیل حقوق پناهجویان به مهاجرنیوز گفت: «بسیاری از افغان ها می بینند که درخواست آنها رد شده است.» این پناهجویان رد شده پس از آن بدون مدرک و به گونه غیرقانونی در فرانسه زندگی می کنند. اما به کشور شان اخراج نمی شوند.

در همین مورد: میزان پناهجویان در اروپا در ماه جون شدیدا افزایش یافته است

وکیل زید العظم می گوید: «اروپا باید سیستم ها و سیاست های پناهندگی و مهاجرت خود را به طور جدی بازنگری کند، زیرا بسیار ناعادلانه است. پناهجویی که درخواستش رد شده، مجبور می شود که در فرانسه زندگی کند، زیرا نمی تواند به کشور مبدأ بازگردد.» بنابراین بسیاری از افغان‌ها سال‌ها در اداره پناهندگی فرانسه سرگردان هستند. آنها دراردوگاه های غیررسمی در شهر کاله و شمال پاریس، در شرایط نامناسب به سر می برند.


مهاجران افغان در اردوگاهی در پانتن، شمال پاریس. عکس: مهاجرنیوز
مهاجران افغان در اردوگاهی در پانتن، شمال پاریس. عکس: مهاجرنیوز


زید العظم در مورد حضور پررنگ مهاجران سوری و الجزایری در اتحادیه اروپا می گوید که پیامدهای "بحران اقتصادی، سیاسی و اجتماعی" در دو کشور باعث شده تا مهاجران از این دو کشور به اروپا بیایند. رکود اقتصادی و سرکوب مداوم در کشور، تقریباً هر روز در بهار و تابستان، جوانان الجزایری را مجبور می‌کند تا از طریق سواحل اسپانیا به اتحادیه اروپا برسند.

در سوریه نیز، بحران کنونی باعث شده تا اتباع این کشور در اتحادیه اروپا بروند. در این کشور پس از یازده سال جنگ، بیش از ٩٠ درصد جمعیت در فقر به سر می برند. طبق گزارش سازمان ملل، کمبود مواد غذایی افزایش یافته است. ١٢ میلیون نفر هر روز از گرسنگی رنج می برند. تقریباً از هر دو کودک سوری یک تن از مکتب بازمانده است. بنابراین بسیاری از مردم در جستجوی یک زندگی بهتر، ابتدا در کشورهای همسایه، راه تبعید را در پیش می گیرند و سپس به اتحادیه اروپا می رسند. زید العظم می افزاید: «در همین حال، شرایط سخت زندگی و محدودیت هایی که مردم در لبنان، ترکیه و اردن متحمل می شوند، بسیاری از آنها را مجبور به ترک به سمت اروپا می کند.»

برخی از مهاجران در مرزهای اروپا رهگیری شده و بازگشت داده می شوند. به گفته لوران دلبوس در سال ٢٠٢١ افزایش رهگیری در مرزهای خارجی، به ویژه از سوی فرانتکس وجود داشت.

 

در همین زمینه