مهاجران در بندر دوور انگلستان، برج می سال جاری. عکس: رویترز
مهاجران در بندر دوور انگلستان، برج می سال جاری. عکس: رویترز

تعدادی از مهاجران که اخیراً وارد بریتانیا شده‌اند، به منظور فرستادن به رواندا در بازداشتگاه‌ها قرار داده می شوند. لندن و کیگالی در ماه اپریل برای رسیدگی به درخواست پناهندگی افرادی که به طور غیرقانونی به انگلیس آمده اند، قراردادی را برای فرستادن مهاجران به این کشور آفریقای شرقی منعقد کردند.

مقامات بریتانیا نمی خواهند که زمان را تلف کنند. دولت بوریس جانسون بدون انتظار برای نتیجه گیری از اقدامات قانونی انجام شده توسط چندین سازمان، می خواهد برنامه خود را برای فرستادن سریع مهاجرانی که به طور غیرقانونی به انگلیس وارد شده اند، به پیش ببرد.

به گزارش رسانه های انگلیس، وزارت داخله بریتانیا می گوید، پناهجویانی که برای انتقال به کیگالی انتخاب شده اند در یک بازداشت‌گاه به سر می برند. مقامات از اعلام تعداد افراد که قرار است فرستاده شوند، خودداری می کنند.

به گزارش روزنامه گاردین افرادی که برای اخراج به رواندا در بازداشت‌گاه نگهداری می شوند شامل گروهی از مهاجران سودانی هستند که در نهم برج می با قایق از کانال مانش عبور کردند. از سوی دیگر در اواسط برج می، مهاجران آلبانیایی و یک شهروند افغان نیز با قایق به بنادر انگلستان رسیدند.

بیلا سانکی رئیس یکی از سازمان ها می گوید: «سیاست اخراج پریتی پاتل از رواندا به عنوان توجیهی برای اطمینان از وجود تعداد معینی از افراد آسیب دیده در نوع تاسیس رسمی استفاده شده است.» او می افزاید: «ما گزارش‌هایی از افرادی داریم که در مورد دلیل بازداشت خود سردرگم شده‌اند و قادر به دسترسی به مشاوره حقوقی نیستند.»

قرار است هر سال در حدود صدها مهاجر به رواندا انتقال شود

اگر مقامات بریتانیا در روند اجباری پروژه اخراج پیشروی کنند، با این حال توسط عدالت مجبور به کاهش سرعت می شوند. سیمون جونز، روزنامه‌ نگار بریتانیایی در توییتر نوشت: رواندا فکر می‌کرد که باید در پایان ماه می از اولین پناهجویان استقبال کند، اما یک دادگاه انگلیسی از دولت بریتانیا خواست تا حداقل تا ششم جون صبر کند تا نخستین گروه مهاجران به کیگالی فرستاده شوند.

موافقت لندن و کیگالی: انگلستان پس از این مهاجران را به کشور های دیگر می فرستد

در همین حال دومینیک راب وزیر وزارت عدلیه بریتانیا گفته است که این توافق "همه مشکل" ورود به بریتانیا را حل نخواهد کرد. این وزیر دولت گفت که سالانه تنها صد نفر به رواندا اعزام خواهند شد.

فرستادن این تعداد به روندا نظر به آمدن مهاجران غیرقانونی در انگلستان بیسار کم است. در سال ٢٠٢١ در حدود ٢٨٥٠٠ تن از کانال مانش عبور کردند. از جنوری سال روان ٩٠٠٠ مهاجر با قایق ها به سواحل بریتانیا رسیدند. این واضح است که پروژه دولت بریتانیا با هدف جلوگیری از عبور مهاجران از کانال مانش، تاکنون به هدف خود نرسیده است.

در چهاردهم اپریل، لندن و کیگالی توافقنامه ای را برای فرستادن پناهجویانی که به طور غیرقانونی وارد بریتانیا شده اند به رواندا امضا کردند. در همین حال، پرونده های مهاجران در کشور رواندا بررسی می شود و باید در آنجا مستقر شوند. پس از پذیرش درخواست پناهندگی، آنها نمی توانند به انگلستان بازگردند.

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، این طرح را بر اساس کنوانسیون ژنو که توسط بریتانیا امضا شده، غیرقانونی تشخیص خواند. این سازمان در مورد فرستادن مهاجران به رواندا ابراز نگرانی خود را ابراز کرد. فیلیپو گراندی، کمیسر عالی سازمان ملل متحد در نشستی با نماینده وزارت داخله کشور بریتانیا و وزیر امور خارجه رواندا یادآور شد که انتقال مسئولیت های پناهندگی راه حل نیست. وی افزود: «سازمان ملل به پیشنهاد راه حل هایی که به قوانین بین المللی پناهندگان احترام می گذارد، ادامه خواهد داد.»

 

در همین زمینه