قایق مهاجران در دریای اژه میان ترکیه و یونان. عکس از آرشیف
قایق مهاجران در دریای اژه میان ترکیه و یونان. عکس از آرشیف

مقام های یونانی می‌گویند، آنان ۱۵۰ مهاجر دیگر را نگذاشته اند که از ترکیه به قلمرو این کشور وارد شوند. یک روز پیش، گارد ساحلی یونان جلو ورود ۶۰۰ مهاجر دیگر را نیز گرفته بود.

یک مقام گارد ساحلی یونان به خبرگزاری فرانسه گفت که آنان در جریان ماموریت شان، نگذاشته اند تا یک گروه ۱۵۰ نفری پناهجویان از ترکیه به قلمرو این کشور وارد شوند.

این مقام یونان در شمال شرق دریای اژه افزود: «به عنوان بخشی از گزمه روزمره ما، صبح سه شنبه چهار عملیات جداگانه در جزایر خیوس، ساموس و لیسبوس انجام شدند. چهار قایق بادی با حمل حدود ۱۵۰ مهاجر در مرز دریایی یونان مشاهده شدند و قایق های گزمه ما با استفاده از سیگنال های صوتی و نوری و اطلاع رسانی به مقام‌های ترکیه برای بازیابی آنها، از ورود شان جلوگیری کردند.»

این جزایر در بحیره اژه به سواحل غربی ترکیه بسیار نزدیک هستند؛ جایی که پناهجویان سفر دریایی شان را برای رسیدن به قلمرو یونان که عضو اتحادیه اروپاست، آغاز می‌کنند.

بیشتر بخوانید:هجوم پناهجویان از ترکیه به یونان؛ گارد ساحلی از ورود صدها پناهجو جلوگیری کرد

یونان همواره ترکیه را متهم می‌کند که گویا، اقدامات لازم را برای مهار فعالیت قاچاقبران انسان که پناهجویان را با استفاده از قایق های غیرمعیاری از جزایر این کشور به سمت اتحادیه اروپا هدایت می‌کنند، روی دست نمی‌گیرد.

حکومت محافظه کار یونان در همکاری مشترک با آژانس محافظت از مرزهای خارجی اتحادیه اروپا (فرانتکس) به تشدید کنترول در مرزهایش پرداخته است.

این اقدام حکومت یونان، سبب اوج گیری انتقادات و اتهامات گروه‌های حامی حقوق بشر نیز شده است. این گروه‌ها می‌گویند که گارد ساحلی یونان، مهاجران را به گونه غیرقانونی مجبور به بازگشت اجباری به ترکیه کرده اند. اما آتن این اتهامات را همواره رد کرده است.

گارد ساحلی یونان به تازگی روز دوشنبه بار دیگر تاکید کرد که آنان "همه اقدامات لازم را برای محافظت از یونان و مرزهای دریایی اتحادیه اروپا با رعایت قوانین بین المللی و زندگی انسانی روی دست می‌گیرند."

 

در همین زمینه