در ماه های گذشته شمار زیادی خبرنگاران در افغانستان قربانی ترور های هدفمندانه شدند 
(عکس آرشیف)
در ماه های گذشته شمار زیادی خبرنگاران در افغانستان قربانی ترور های هدفمندانه شدند (عکس آرشیف)

گزارشگران بدون مرز از حکومت آلمان خواسته است که روند پذیرش کارمندان رسانه‌ای و خبرنگاران مواجه با خطر از افغانستان را تسریع بخشد. دبیرکل بخش آلمانی گزارشگران بدون مرز بر راه های مختلف رسیدن به آلمان تأکید کرده است.

سازمان گزارشگران بدون مرز و خبرنگاران در تبعید خواهان پذیرش کارمندان رسانه‌ای مواجه با خطر در افغانستان از سوی آلمان شده اند. 

کرستیان میهر، دبیرکل بخش آلمانی گزارشگران بدون مرز روز سه شنبه در برلین گفته است که حکومت فدرال آلمان باید فوراً وارد عمل شود. به گفته او، انسان‌هایی هستند که همین اکنون نیاز به کمک دارند و نمی‌توانند منتظر شروع یک برنامه پذیرش باشند. میهر افزود که میعاد ویزای افراد مواجه با خطر در کشورهای سومی به پایان می‌رسد و آنها در صورت برگشت به افغانستان، زندانی خواهند شد.  

میهر خواهان راه ها و زمینه های مختلف انتقال این افراد به آلمان شد. او گفت که علاوه بر این به ویژه باید بر سر موارد خاص که در آن افراد شدیداً در معرض خطر قرار دارند، سریع تر کار صورت گیرد و زمینه الحاق اقارب آنان نیز مهیا گردد. او افزود که موارد خاصی که تا اکنون به تعلیق افتاده اند، نباید با برنامه های احتمالی پذیرش محاسبه گردند. 

مرتبط:گزارش: آلمان پذیرش سالانه پنج هزار نفر از افغانستان را در نظر دارد

میهر با ابراز نگرانی گفته است که طالبان کارمندان رسانه ای را با خشونت خیلی شدید تعقیب نموده و مورد آزار قرار می دهند. به گفته میهر، اکثر این کارمندان از دیر مدتی به اینسو از فعالیت باز مانده اند، از افغانستان فرار کرده اند و یا هم از ترس پنهانی زندگی می‌کنند. 

عکس از آرشیف/ جریان تخلیه افغان ها پس از سقوط کابل به دست طالبان
عکس از آرشیف/ جریان تخلیه افغان ها پس از سقوط کابل به دست طالبان

شکیلا ابراهیم خیل، یک تن از خبرنگارانی که سال ۲۰۱۶ از افغانستان فرار نموده است، گفت که به ویژه وضعیت زنان خبرنگار و فعالان رسانه ای در داخل افغانستان خیلی وخیم می باشد. به گفته این خبرنگار افغان، اکثر آنان از کشور مجبور به فرار شده اند. زنان و مردان خبرنگار نمی‌توانند به صورت آزاد گزارشدهی کنند و در مناطق روستایی کلاً رسانه ای فعالیت ندارد. 

مبینه ساعی، مسئول پیشین دفتر موسسه «نی» در مزار شریف که به کمک خبرنگاران بدون مرز به آلمان آمده است، گفت که مدت‌ها پیش به حکومت پیشین افغانستان و جامعه جهانی در قبال تهدیدات طالبان هشدار داده شده بود. به گفته او اکنون همه دست آوردها از بین رفته است. خانم ساعی رئیس پیشین رادیو رابعه بلخی افزود که رسانه های افغانستان دیگر نمی توانند به گونه شفاف گزارشدهی نمایند. 

پس از به قدرت رسیدن مجدد طالبان در ماه آگست پارسال، وضعیت حقوق بشر در این کشور به شدت وخیم شده است. به ویژه حقوق زنان به شدت محدود گردیده است. گروه طالبان رسانه های افغانستان را به شدت زیر نظارت گرفته اند.

 براساس رتبه بندی سازمان گزارشگران بدون مرز، از جمع ۱۸۰ کشور مورد مطالعه این سازمان در بخش آزادی رسانه ها، افغانستان جایگاه ۱۵۶ را گرفته است. 

برگرفته از رسانه همکار ما (دویچه وله)

 

در همین زمینه