عملیات نجات سازمان امدادی اسپانیایی "اوپن آرمز" در بحیره مدیترانه ۲۴ می ۲۰۲۲
عملیات نجات سازمان امدادی اسپانیایی "اوپن آرمز" در بحیره مدیترانه ۲۴ می ۲۰۲۲

پس از غرق شدن یک قایق مهاجران در ساحل تونس، سازمان ملل متحد از ناپدید شدن ۷۶ مهاجر خبر داده است. سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) از طریق تویتر روز چهارشنبه خبر داده است که ۲۴ مهاجر دیگر نجات یافته اند.

براساس ګزارش سازمان ملل متحد، عملیات نجات در نزدیکی شهر "صفاقس" تونس هنوز ادامه دارد. گفته شده است که این قایق مهاجران از شهر"زواره" که در غرب لیبیا موقعیت دارد، حرکت کرده بود. فلاویو دی جاکومو، سخنگوی سازمان بین المللی مهاجران در تویتر نوشته است که امسال ۶۵۰ نفر در بحیره مدیترانه جان های شانرا از دست داده اند. به قول او با این حال فراخوان مبنی بر تقویت سیستم گشتزنی برای جستجو و نجات مهاجران در بحر نا شنیده گرفته می شود.

سازمان امدادی و نجات آلمانی "Resqship" اعلام کرده است که شب قبل از این حادثه یک قایق چوبی مزدحم دیگر با ۱۱۰ مهاجرکه از تونس حرکت کرده بود، واژگون شد. قایق بادبانی این سازمان نجات آلمانی "نادیر" با قایق بادبانی "آسترال" از سازمان امدادی اسپانیایی "اوپن آرمز" مهاجران را از غرق شدن در آب ها نجات دادند. در یک اعلامیه سازمان نجات آلمانی "Resqship" آمده است که هنگامی که قایق های گارد ساحلی تونس نزدیک قایق مهجران شده بود، مهاجران با وحشتزدگی از خود واکنش نشان دادند، زیرا نمی خواستند دوباره به تونس برگردانده شوند. عده ای از آنها از قایق نجات در آب خود را پرتاب کردند. سپس گارد ساحلی دستور داد تا قایق های بادبانی سازمان های نجات، همه مهاجران را بگیرند. سپس کشتی نجات "آسترال" مهاجران نجات یافته را به سمت جزیره ایتالیایی لامپدوسا، به امید اینکه اجازه لنگر انداختن را به دست بیاورد، حرکت کرد.

بحیره مدیترانه همواره شاهد حادثات واژگون شدن قایق های مزدحم و فرسوده مهاجران که در تلاش رسیدن به اروپا اند، است. شمار زیادی از مهاجران در اثر واژگون شدن قایق های شان جان های خود را از دست می دهند. به ویژه همسایه تونس، لیبیا، به دلیل بی ثباتی سیاسی که در نتیجه جنگ داخلی در آنجا حاکم است، برای مهاجرانی که می خواهند به اروپا بخود را برسانند، به عنوان یک کشور ترانزیتی مهم به شمار می رود.

 

در همین زمینه