مشارکت مهاجران در یک کارگاه مسایل سیاسی که توسط سازمان سکیورکاتولیک برنامه‌ریزی شده است، ٢۴ می ٢٠٢٢. عکس: مهاجرنیوز
مشارکت مهاجران در یک کارگاه مسایل سیاسی که توسط سازمان سکیورکاتولیک برنامه‌ریزی شده است، ٢۴ می ٢٠٢٢. عکس: مهاجرنیوز

سه هفته قبل از انتخابات پارلمانی، ده ها مهاجر غیرقانونی با حمایت سازمان سکیورکاتولیک نامه ای به نمایندگان پارلمان نوشتند. آنها در این نامه از پارلمان خواستار قانونی شدن آنها در بازار کار شدند.

این نامه باید تا پایان هفته به دست نمایندگان پارلمان به ویژه یانیس پاشا، نامزد حزب ریاست جمهوری و سارا لگرن، نامزد سمت چپ ها برسد. این نامه که توسط گروهی از مهاجران تحت حمایت سازمان غیردولتی سکیورکاتولیک نوشته شده است، خواسته های این مهاجران غیرقانونی و بدون اسناد را در مورد قانونی شدن و دسترسی آنها به بازار کار گرد هم می آورد.

در متن این نامه آمده است: «ما آزادی می‌خواهیم، ما می‌خواهیم با فرانسوی‌ها یکسان باشیم و کار کنیم. ما می‌خواهیم که به مسکن دسترسی داشته باشیم. اجازه سفر، مجوز اقامت، ثبات، آموزش در امور مالی، فناوری اطلاعات، مکانیک، کسب و کار نانوایی و سایر خدمات داشته باشیم.»

فرانسه: دوره‌های آموزش حرفه‌ای در آشپزی و رستوران‌داری برای پناهندگان

این پیشنهادهای متفاوت برای سال‌ها توسط سازمان‌های غیردولتی مدافع مهاجران ارائه شده است. آنها از سه ماه به اینسو، هر هفته در کارگاه های مسایل سیاسی در دفتر سازمان سکیورکاتولیک واقع در پاریس اشتراک می کنند.


نامه مهاجران بدون اسناد به پارلمان فرانسه. عکس: حق کاپی محفوظ است
نامه مهاجران بدون اسناد به پارلمان فرانسه. عکس: حق کاپی محفوظ است


آدرین کورنک، مسئول دفتر سکیورکاتولیک به مهاجرنیوزگفت: «از ماه مارچ، هر سه‌شنبه، با یک گروه حدود ده تن از مهاجران درباره انتخابات بحث می‌کنیم.»

«ما در اتوبوس های شبانه از یک ایستگاه به ایستگاه دیگر زندگی می‌کنیم»

او می افزاید: «به همن دلیل ما به آنها پیشنهاد دادیم که از نامزدهای انتخابات مجلس سوال کنند، آنها موافقت کردند. ما شروع به بحث کردن در مورد چیزهایی کردیم که آنها می خواهند در پنج سال آینده اجرا کنند: مانند تمدید شرایط اجازه اقامت و دسترسی به کار.»

بیمه صحی دولتی: «مهاجران بی اسناد بهتر از فرانسوی ها معالجه نمی‌شوند»

مهاجران در این نامه، همچنان از مشکلات روزانه آنها در خیابان که با موانع زبانی و پیچیدگی سیستم اداری فرانسه مرتبط است، یادآوری کردند. آنها نوشتند: «ما با دشواری ها زندگی می‌کنیم، در خیابان ها، در اسکات، در ایستگاه ها، در اتوبوس های شبانه از یک ایستگاه به ایستگاه دیگر، در بدبختی، و در یک زندان در فضای باز زندگی می‌کنیم...»

مهاجران غیرقانونی می‌خواهند با نامزدهای پارلمانی ملاقات کنند تا شخصاً در مورد مشکلات روزمره خود با آنها صحبت نمایند. به گفته سازمان سکیورکاتولیک، به نظر می رسد که این دو نامزد پارلمان آماده ملاقات با مهاجران هستند.

پس از انتخابات ریاست جمهوری در اپریل و انتخاب مجدد امانویل مکرون، فرانسوی ها بار دیگر به پای صندوق های رای فراخوانده شدند تا نمایندگان پارلمان را انتخاب کنند. نمایندگان پارلمان در فرانسه، مسوول تصویب قوانین و ارایه لوایح هستند.

 

در همین زمینه