پلیس بلغاریه در مرز با ترکیه، نوامبر ۲۰۲۱.  عکس: گیتی ایمژ
پلیس بلغاریه در مرز با ترکیه، نوامبر ۲۰۲۱. عکس: گیتی ایمژ

بر اساس گزارش اخیر دیده بان حقوق بشر، مقامات بلغاریا در مرز با ترکیه، تعدادی از پناهجویان افغان را پس از خشونت فزیکی و شکنجه با دواندن توسط سگ ها به ترکیه فرستادند. این سازمان از اتحادیه اروپا خواسته است که این رفتار غیرانسانی را متوقف کند.

در گزارشی که سازمان دیده بان حقوق بشر روز پنجشنبه ۲۶ می منتشر کرد، آمده است که پلیس بلغاریا تعدادی از افغان ها و دیگر پناهجویان را پس از ضرب و شتم وحشیانه به ترکیه اخراج کرد. آژانس این سازمان بین نوامبر۲۰۲۱ تا اپریل ۲۰۲۲ با ۱۵ مهاجر افغان در این مورد صحبت کرده است.

از ۱۵ ده تن آنها گفتند که توسط پلیس بلغاریا بازداشت، شکنجه و اخراج شده اند. آنها همچنان گفتند که پلیس اموال آنها را غارت کرده، لباس هایشان را درآورده و در برخی موارد آنها را بدون کفش یا لباس در سرما رها کرده و سپس مستقیماً به مرز برده است.

یکی از افغان ها که با ۲۵ پناهجوی دیگر از مرز عبور کرده است، می گوید: «یکی از بین ما مردی بود که چهار سال در بلغاریا زندگی کرده بود و زبان را می دانست. پلیس از او بازجویی کرد. سپس سگ را رها کرد.او از افسران بلغاریا خواست که سگ را متوقف کند. همه ما دیدیم که سگ او را دندان گرفت و دستانش خونریزی کرد. پلیس این مرد را با سگ ها ترساند و پای سگ در دستانش بود.»

در همین مورد: بلغاریا ۸۴ پناهجو از جمله افغان ها را به گونه نیمه برهنه به ترکیه فرستاد

دوازده مهاجر دیگر گفتند که پلیس آنها را پس از بازداشت مستقیماً به مرز برد، اما سه پناهجوی دیگر گفتند که آنها دو یا سه روز قبل از انتقال به مرز در بازداشت بوده‌اند و به آنها پناهندگی داده نشده است.

یک مهاجر ۲۱ ساله افغان اهل ولایت غزنی که با چهار تن دیگر از ترکیه وارد بلغاریا شده بودند، پس از شکستن دو دست او توسط پلیس و زخمی شدن به ترکیه اخراج شد.

این مرد افغان به سازمان دیده بان حقوق بشر گفت: «پلیس کفش های ما را درآورد و ما را به زور از مرز عبور داد. آنقدر به صورتم زد که یک چشمم برای مدتی از کار افتاد. بعد از پیاده شدن از موتر به ما گفت: به بلغاریا نیایید. دوباره ما را را کتک زد.»


یک پناهجوی ۲۱ ساله افغان در ماه نوامبر۲۰۲۱ پس از عبور از ترکیه به مرز بلغاریا توسط پلیس به شدت زخمی شد. عکس:HRW
یک پناهجوی ۲۱ ساله افغان در ماه نوامبر۲۰۲۱ پس از عبور از ترکیه به مرز بلغاریا توسط پلیس به شدت زخمی شد. عکس:HRW


دیده بان حقوق بشر در ۲۸ اپریل نامه ای به وزارت کشور بلغاریا ارسال کرد و خواستار توضیح درباره این اتهامات شد، اما این درخواست بی پاسخ ماند.

نگرانی ها از خشونت در برابر مهاجران

خشونت پلیس و بازگرداندن اجباری پناهجویان در مرز ترکیه و بلغاریا پدیده جدیدی نیست. در گذشته ها نیز موارد متعددی رخ داده است که سازمان های حقوق بشر همواره نسبت به آن ابراز نگرانی کرده اند.

در ماه جولای ۲۰۲۱ دادگاه حقوق بشر اروپا فرمان صادر کرد که دولت بلغاریا مواد ۳ و ۱۳ کنوانسیون اروپایی حقوق بشر را نقض کرده و با پناهجویان رفتار غیرانسانی داشته است.

در همین زمینه: بلغاریا ۳۵۰ سرباز را به مرزهایش با ترکیه فرستاد

اکنون در گزارشی جدید، سازمان دیده بان حقوق بشر پیشنهاد می کند که بنیادهای اروپایی و کشورهای عضو باید بلغاریا را مسئول نقض حقوق بشر علیه پناهجویان بدانند و یک مکانیسم مستقل نظارت بر مرزها را ایجاد کنند.

میشل راندوا، کارمند حقوق مهاجران در این سازمان گفت: «اتحادیه اروپا باید اطمینان حاصل کند که بلغاریا دیگر فشارهای ناروا و غیرانسانی را در مرزهای خود بر مهاجران وارد نکند و مسوولان آن به پناهجویان اجازه دسترسی به روش های عادلانه پناهندگی را بدهد.»

مقامات بلغاریا همواره تلاش کرده اند که جلوی ورود پناهجویان از مرز ترکیه را بگیرند و آنها را به ترکیه بازگردانند. در پایان سال ۲۰۲۱، مرزبانان این کشور حدود ۴۵ هزار پناهجو را بازداشت کرده و به کشور ترکیه بازگرداندند.

 

در همین زمینه