یک اردوگاه مهاجران در شهر کاله فرانسه. عکس: مهاجرنیوز/مهدی شبیل
یک اردوگاه مهاجران در شهر کاله فرانسه. عکس: مهاجرنیوز/مهدی شبیل

در حمایت از پناهجویان فرانسه، سازمان ها، دانشگاه‌ها، محققان و معلمان در نامه‌ای سرگشاده خطاب به اعضای مجلس ملی این کشور که کار خود را در ماه جون آغاز می‌کنند، خواستار اقدام فوری در خصوص حقوق پناهندگان شدند.

در این نامه سرگشاده که روز پنجشنبه ۲۶ می صادر شد، از اعضای مجلس ملی فرانسه خواسته شد تا پناهندگی مناسب برای پناهجویان، شرایط پذیرش، دسترسی به حقوق آنها، مراقبت های صحی و سایر حقوق را فراهم کنند.

چند هفته قبل از انتخابات پارلمانی، حدود بیست سازمان، از جمله داکتران جهان و دفتر سیماد نامه ای سرگشاده را به روز پنجشنبه به «مجلس ملی آینده» در وب سایت فرانس انفو منتشر کردند. امضاکنندگان از نمایندگان مجلس ملی فرانسه که در ١٩ جون انتخاب می شوند، می خواهند تا اقدامات فوری و پایدار برای استقبال از مهاجران را انجام دهند.

در این نامه، حدود ۲۰ سازمان و ۴۰ نهاد تحصیلی اعم از استادان خواستار تامین حقوق مهاجران و بهتر شدن سیستم پناهندگی شدند.

این سازمان ها وضعیت اسفبار پناهندگان و پناهجویان در فرانسه را نگران کننده خوانده و گفتند که این اقدام نشان دهنده عدم ادغام و سیاست های استقبال کننده در این کشور است.

در این نامه آمده است: «ما اتحادیه ها و سازمان ها، هر روز بدون قید و شرط از پناهجویان حمایت می کنیم تا کاستی های سیاست های پذیرش را برطرف گردد. نامزدان انتخابات شورای ملی، از شما می خواهیم که به استقبال پناهجویان در شورای ملی افتخار کنید.»

در نامه سازمان های سیماد، اتوپیا، داکتران جهان، سکیورکاتولیک، امایوس، ساموسوسیال و دیگران آمده است که از پناهجویان اوکراینی به درستی استقبال شده است، اما باید به همه پناهجویان دسترسی برابر به سرپناه و پذیرایی داده شود. همه پناهجویان باید از حقوق برابر برخوردار شوند.

بررسی حقیقت: آیا فرانسه با پناهجویان افغان و اوکراینی رفتار دوگانه دارد؟

امضاکنندگان این نامه می گویند که فرانسه در ماه می پس از شروع جنگ در اوکراین، میزبان ۷۰ هزار پناهجو بوده و کمک های اجتماعی و حقوقی مناسبی را به آنها ارائه کرده است که قابل تقدیر است. اما این گروه ها گفته اند که باید با همه پناهجویان رفتار یکسان شود.

دسترسی به مسکن، تحصیل و کار

در این نامه آمده است که CMA نمی تواند تمام نیازهای مادی مهاجران را برآورده کند. در برخی مواقع، کمبود دسترسی به چنین کمک هایی، مشکل پناهجویان را بیشتر کرده است. سازمان ها از مجلس ملی می خواهند که یک چارچوب قانونی مناسب برای اعطای حقوق مالی CMA ایجاد کند تا دسترسی کامل به این کمک ها حاصل شود.

فرانسه: مهاجران بی‌اسناد نامه‌ای به پارلمان می‌نویسند تا به عنوان کارگر "کار سیاه" کار نکنند

در این نامه همچنان خواسته شده است که به همه پناهجویان کورس های رایگان زبان فرانسه، پذیرش در دانشگاه و حق کار پس از ثبت درخواست پناهندگی داده شود.

سازمان های مدافع مهاجران از اعضای شورای ملی خواسته اند که به ایجاد هزاران پناهگاه برای پناهجویان رای دهند و یک سیستم مناسب برای سرپناه اضطراری و مسکن اجتماعی ایجاد کنند.

انتظار سه ماهه پناهجویان برای بیمه صحی در فرانسه یکی دیگر از مشکلاتی است که باید به سرعت به آن رسیدگی شود.

در پایان این نامه، سازمان ها، اساتید دانشگاه، پژوهشگران و دیگر گروه ها امیدوارند که شورای ملی آینده که کار خود را از ۲۲ جون آغاز می کند، برای حل معضل پناهندگی تلاش کند و سیستم مناسبی برای استقبال پناهجویان ایجاد شود.

 

در همین زمینه