مهاجران افغان در مرز یونان و ترکیه. عکس: آرشیف/اماگو
مهاجران افغان در مرز یونان و ترکیه. عکس: آرشیف/اماگو

مقامات ترکیه می گویند دو مهاجر افغان بر اثر شلیک گلوله توسط نیروهای امنیتی یونان زخمی شدند که قصد داشتند به طور غیرقانونی وارد یونان شوند. زخمی شدگان در حال حاضر در ترکیه تحت مراقبت صحی قرار دارند.

به گزارش خبرگزاری انادولو در ترکیه به روز پنجشنبه ٢٦ می، دو مهاجر افغان در تلاش برای ورود غیرقانونی به کشور یونان توسط نیروهای امنیتی این کشور زخمی شدند. منابع امنیتی ترکیه گفتند پلیس یونان از گلوله های لاستیکی برای جلوگیری از ورود این افراد به کشور استفاده کرده است.

در همین زمینه: یونان گروهی از مهاجران را پس از غرق شدن کشتی شان در بحیره اژه نجات داد

بر اساس این منبع، هردو مهاجر افغان از ناحیه بدن مجروح شده اند. آنها در حال حاضر در ترکیه تحت درمان هستند.

این اتهامات در مورد سوء استفاده از سوی نیروهای یونانی در چارچوب تنش های تازه بین یونان و ترکیه مطرح می شود. رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه در ٢٣ می پس از سفر دیپلماتیک او به ایالات متحده، اعلام کرد که کریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر یونان دیگر برای او وجود ندارد.

درهمین مورد: صدها پناهجو توسط فرانتکس از مرزهای اروپا به دریای اژه رانده شدند

در همین حال، نخست وزیر یونان در کنگره آمریکا سخنرانی کرد و به وضعیت شرق مدیترانه پرداخت. وی انگشت اتهام را به سمت ترکیه گرفت.

روز سه شنبه ٢۴ می، ١٥٠ مهاجر در دریای اژه که قصد ورود به یونان را داشتند، دستگیر شدند. روز قبل، حدود ٦٠٠ تن دیگر تحت همین شرایط دستگیر شده بودند. آنها قبل از رهگیری توسط نیروهای ترکیه توسط گارد ساحلی یونان رهگیری شدند. اما آتن، به نوبه خود، هرگونه بازگرداندن غیرقانونی را رد می کند. مقامات یونان می گویند که این قایق ها "در آب های ترکیه" بودند.

 

در همین زمینه