صف طولانی مردم در پیش روی اداره پاسپورت در کابل
صف طولانی مردم در پیش روی اداره پاسپورت در کابل

ریاست پاسپورت طالبان اعلام کرده است که سه میلیون جلد پاسپورت تازه در خارج از افغانستان چاپ شده و احتمالا تا دو هفته دیگر به کابل خواهد رسید. شماری زیادی از متقاضیان ماه‌ها است که در انتظار دریافت پاسپورت به سر می‌برند.

در بعضی مناطق افغانستان مردم ماه هاست که منتظر دریافت پاسپورت اند. حبیب الله، باشنده کابل چند ماه است که برای گرفتن پاسپورت تلاش می‌کند، اما تلاش‌هایش بی نتیجه بوده است. او به دویچه وله گفت: «نمی دانم چه باید بکنم. سه ماه است که نتوانستم برای خود و خانواده ام پاسپورت بگیرم.»

بر اساس معلومات ریاست پاسپورت اداره طالبان سه میلیون جلد پاسپورت جدید چاپ شده و قرار است تا دو هفته دیگر به همکاری سازمان ملل در اختیار ریاست پاسپورت قرار گیرد.

شفیع الله تسل، سخنگوی ریاست پاسپورت طالبان به دویچه وله گفت که این پاسپورت ها با لوگوی «جمهوریت» چاپ شده است.

اداره پاسپورت حکومت طالبان می گوید که این پاسپورت ها در کشور لیتوانیا چاپ شده است. عبدالمنیر پوپل‌زی، معاون سخنگوی اداره پاسپورت گفت: «پاسپورت های جدید هنوز به کابل نرسیده و فعلا در مورد انتقال آنها بحث ها جریان دارد.» او گفته است که یوناما وعده داده که در انتقال پاسپورت‌ها از لیتوانیا کمک کند.

به گفته پوپل زی، این تعداد پاسپورت نخست به کابل منتقل خواهد شد و سپس به قونسلگری‌های افغانستان در دیگر کشورها نیز فرستاده خواهد شد. کشورهای بسیار محدودی نمایندگان طالبان را در قونسلگری‌های افغانستان پذیرفته اند، هرچند که حکومت این گروه را به رسمیت نشناخته اند.

متقاضیان پاسپورت در افغانستان همواره از کندی روند توزیع پاسپورت شکایت دارند.

پوپل زی گفت که در حال حاضر فقط برای بیماران و تاجران پاسپورت صادر می شود. ریاست های پاسپورت ولایت به دلیل نبود پاسپورت کار خود را متوقف کرده اند اما ثبت نام از طریق اینترنت جریان دارد.

یکی از متقاضیان پاسپورت در کابل گفت که اخیرا جهت طی مراحل اداری پاسپورتش به این اداره مراجعه کرد، اما کارهای اداری بسیار آهسته به پیش می‌رود.

ریاست پاسپورت اما وعده داده است که با رسیدن این پاسپورت ها مشکلاتی که در این رابطه وجود دارد رفع خواهد شد. به گفته این اداره با رسیدن پاسپورت های جدیداً چاپ شده، فعالیت مدیریت های پاسپورت در تمامی ولایات افغانستان تا دو هفته دیگر از سر گرفته خواهد شد.

انتظار مردم برای گرفتن پاسپورت در کابل
انتظار مردم برای گرفتن پاسپورت در کابل

سخنگوی ریاست پاسپورت می گوید که این پاسپورت ها در کابل نگهداری می شود و وقتی اسناد از ولایت ها به کابل منتقل شود، پاسپورت آنها تکمیل شده و به ولایت ها فرستاده خواهند شد.

 ریاست پاسپورت در صفحه فیس بوکش نیز گفته است کسانی که اسناد شان قبلا از ولایت ها طی مراحل شده بود، پاسپورت شان تا دو هفته آینده چاپ و به ولایت های مربوطه فرستاده خواهند شد.

بر بنیاد معلومات ریاست پاسپورت وزارت امور داخله طالبان فعلا نیز روزانه حدود ۲۰۰۰ پاسپورت توزیع می شود.

یک باشنده ولایت غزنی به دویچه وله گفته است که حداقل دو ماه برای گرفتن پاسپورت انتظار کشیده، اما موفق به این کار نشده است. او گفته است که این کار باعث شده که مردم به دلالان روی بیاورند. اما مسئولین اداره پاسپورت گفته اند که حالا شمار دلالان نسبت به حکومت پیشین کمتر شده است.

اخیراً ریاست پاسپورت اداره طالبان در صفحه فیس بوک اش از دستگیری شماری از افراد سودجو نیز خبر داده است که گویا کتابچه های جعلی پاسپورت را در خارج چاپ و در بدل پول به مردم توزیع می کردند. 

از زمانی که طالبان قدرت را در افغانستان در دست گرفته اند شمار زیادی از مردم برای گرفتن پاسپورت تلاش می کنند. هم اکنون نیز هزاران نفر در انتظار دریافت پاسپورت هستند تا این کشور را ترک کنند.

برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله دری

 

در همین زمینه