مهاجران در صف انتظار برای درخواست کارت اقامت. عکس: EPA
مهاجران در صف انتظار برای درخواست کارت اقامت. عکس: EPA

نظر به آخرین آمار وزارت داخله کشور انگلستان، روند پناهندگی طولانی‌ شده و رسیدگی به درخواست‌های پناهندگی زمان بیشتر را در بر می گیرد. سیاست مهاجرت پریتی پاتل وزیر داخله این کشور، از سوی سازمان عفو بین الملل یک "رهبری فاجعه بار" خوانده شده و مورد انتقاد قرار گرفته است. با وجود محدودیت ها، آمار مهاجرت به انگلستان افزایش یافته است.

به گزارش آخرین آمار رسمی وزارت داخله کشور انگلستان که در ٢٦ می منتشر شد، حدود ٧٣٢٠٠ تن حداقل شش ماه پس از ارایه درخواست پناهندگی خود همچنان منتظر تصمیم هستند.

وزارت داخله کشور بریتانیا می گوید تعداد پناهجویان در سه ماه اول سال به ۵۵۱۴۶ تن رسیده است که بالاترین میزان در دو دهه اخیر است. سازمان عفو بین الملل دولت را متهم می کند که در رسیدگی به موقع به پناهجویان کوتاهی کرده است. در گزارش این وزارت همچنان آمده است که اکثر مهاجرانی که با قایق از فرانسه به بریتانیا می رسند، افغان هستند.

این داده ها نشان دهنده افزایش تاخیر در روند پناهندگی نظر به سال های اخیر در انگلستان است. تاخیر در روند پناهندگی از مارچ سال ٢٠١٩ چهار برابر شده است. در این مدت ١٨٧٣۴ تن بیشتر از شش ماه در انتظار جواب درخواست پناهندگی بودند. سازمان عفو بین‌الملل بریتانیا در بیانیه‌ای مطبوعاتی می‌گوید: «هر یک از سه سالی که پریتی پاتل وزیر کشور بوده است با مهلت‌های پناهندگی بیشتر به تاخیر افتاده است.»

عفو بین‌الملل، پریتی پاتل وزیر کشور بریتانیا را به بی‌کفایتی و «رهبر نالایق» متهم کرده است. این سازمان گفت که این مشکل در دوران تصدی وی در وزارت کشور به وجود آمده است.

عفو بین الملل در بیانیه ای اعلام کرد: «تعداد پناهجویان در بریتانیا از اول جولای به رهبری وزیر کشور سه برابر شده است.»

مورد دیگر: بریتانیا مهاجران را قبل از فرستادن به روندا در بازداشت‌گاه نگه می دارد

وزارت داخله کشور در گزارشی اعلام کرد که در مجموع ۱۰۹۷۳۵ پناهجو در انتظار پاسخ به پرونده های خود هستند.

استیو والدیز سایموندز، مسوول بخش حقوق مهاجرت در سازمان عفو بین‌الملل، تاخیر در پرونده‌های پناهندگی را شکست سیاست پریتی پاتل خواند و گفت: «رهبری وزارت فاجعه بار بوده و سیستم پناهندگی ناکار آمد است.»

«بیشترین مهاجران که از فرانسه به بریتانیا می روند، افغان ها هستند»

به گفته وزارت کشور انگلستان، از هر چهار پناهجوی که در سه ماه اول سال جاری از طریق دریا از فرانسه به بریتانیا رسیده اند، یک تن از آنها افغان است. بر اساس گزارش ها در این مدت ۱۰۹۴ مهاجر افغان از شرق فرانسه از طریق کانال مانش راهی بریتانیا شدند. سال گذشته ۱۳۲۳ افغان از مسیر دریای مانش به بریتانیا عبور کردند.

در همین زمینه: پارلمان بریتانیا از مقامات انگلستان در روند تخلیه افغان ها انتقاد کرد

پس از افغان‌ها، ایرانی‌ها دومین گروه بزرگ مهاجران هستند که با قایق‌های کوچک به انگلستان سفر می‌کنند و۱۶ درصد از کل این افراد را تشکیل می‌دهند. سومین گروه پس از ایرانی ها، مهاجران عراقی هستند.

سازمان بین المللی مهاجرت معتقد است که به دلیل محدودیت ها در روند خروج افغان ها توسط بریتانیا، مردم تلاش می کنند تا از طریق دریا خود را به بریتانیا برسانند. آنها از دولت می خواهند که سفر امن را برای افغان ها فراهم کند.

انور سلیمان، رییس اجرایی شورای مهاجران بریتانیا گفت: «دولت باید هرچه زودتر وعده هایی را که به مردم افغانستان داده است عملی کند تا مردم آسیب پذیر این کشور به پناه‌گاه های امن دسترسی داشته باشند و مجبور نشوند در این سفرهای دشوار جان خود را به خطر بیندازند.»

عبور از کانال مانش: «تلاش می‌کردیم با کفش‌های خود آب کشتی را خالی کنیم تا غرق نشویم»

از سوی دیگر، سخنگوی وزارت امور داخله انگلستان گفت که این کشور بیش از هر کشور دیگری به حمایت از پناهجویان افغان متعهد است و به ۲۰ هزار زن، کودک و سایر افرادی که جانشان در خطر است زمینه پناهندگی را مهیا کرده است. این مقام همچنان گفت که برای مبارزه با افرادی که از طریق قاچاق به کشور می آیند ادامه خواهد داد.

 

در همین زمینه