رودخانه اوروس، خط مرزی طبیعی با ترکیه در شمال شرق یونان. عکس از مهاجر نیوز
رودخانه اوروس، خط مرزی طبیعی با ترکیه در شمال شرق یونان. عکس از مهاجر نیوز

مقام‌های یونانی می‌گویند که از آغاز سال روان مانع ورود حدود۴۰ هزار مهاجر غیرقانونی از ترکیه به مرزهای منطقه اوروس در شمال شرق این کشور شده‌اند. در حالی که آتن ترکیه را متهم به چشم پوشی از ورود غیرقانونی مهاجران به یونان می‌کند، سازمان‌های خیریه از اقدامات غیرشفاف ارتش یونان علیه مهاجران در نقاط مرزی انتقاد می‌کنند.

تاکیس تئودوریکاکوس، وزیر حفاظت ملکی یونان روز شنبه ۲۸ می به شبکه تلویزیونی سکای گفت طی چهار ماه اول سال ۲۰۲۲، پولیس مرزی مانع ورود حدود ۴۰ هزار مهاجر غیرقانونی به کشور شده است.

همزمان، سازمان بین المللی مهاجرت (OMI) گفته است که از آغاز سال ۲۰۲۲ تنها ۹۶۰ مهاجر توانسته‌اند از طریق مرزهای اوروس وارد یونان شوند.

رودخانه اوروس بخشی از مرز زمینی میان ترکیه و یونان را تشکیل می‌دهد و سالانه تعداد زیادی از مهاجران تلاش می‌کنند از این مسیر وارد یونان شوند.

وزیر حفاظت ملکی یونان گفت که ترکیه حق ندارد و نباید بگذارد که «افراد از این مسیر تردد کنند.» این اظهارات در واقع اشاره به اتهاماتی است که بر اساس آن ترکیه قصداً اجازه می‌دهد مهاجران وارد اتحادیه اروپا شوند.

مقام‌های یونانی که تلاش دارند ورود مهاجران غیرقانونی از طریق اوروس را کنترول کنند در اوایل ماه می اعلام کردند ۲۵۰ محافظ جدید مرزی را برای حفاظت از منطقه استخدام کرده‌اند.

برآورد می‌شود که حدود یک هزار نظامی یونانی ماموریت حفاظت از حدود ۵۰۰ کیلومتر مرز رودخانه‌ای با ترکیه را به عهده دارند.

تلاش‌های یونان برای حفاظت از این مرز با بحران مهاجرات ماه مارچ ۲۰۲۰ تشدید شد؛ بحرانی که طی آن ده ها هزار مهاجر از طریق روستای مرزی کاستانیس وارد یونان شدند.

مقام‌های یونانی در منطقه کستانیس دیوار سیم خاردار ایجاد کرده‌اند. عکس از مهاجر نیوز
مقام‌های یونانی در منطقه کستانیس دیوار سیم خاردار ایجاد کرده‌اند. عکس از مهاجر نیوز

از آن هنگام به بعد، آتن اقدامات حفاظتی برای کنترول مرز از جمله ساخت یک دیوار آهنی چهل کیلومتری و نصب کمره‌های حرارت سنج را تشدید کرده است.

رسانه‌های یونانی می‌گویند که بین ماه‌های اپریل و نومبر۲۰۲۱، مقام‌های یونانی مانع ورود ۱۴۳۴۷۲ مهاجر به این کشور شده‌اند. این رقم طی همین مدت در سال قبلی ۹۸۷۹۸ تن بود.

سازمان‌های حمایت از مهاجران مقام‌های یونانی را به عقب راندن مهاجران از مرزها و ایجاد یک منطقه متروک نظامی در مرز متهم می‌کنند. آن‌ها می‌گویند هیچکسی نمی‌تواند در این منطقه متروک، به مهاجرانی که به سختی موفق می‌شوند از مرز عبور کنند، کمک ‌کند.

در چنین وضعیتی، حوادث مرگبار برای مهاجران یک استثنا نیست. به گفته پاولوس پاولیدیس، داکتر طب عدلی یک شفاخانه مرزی در یونان، در سال ۲۰۲۱ اجساد ۵۱ مهاجر در منطقه پیدا شده است. 

در همین زمینه: یونان حصار مرزی با ترکیه را ۸۰ کیلومتر دیگر گسترش می دهد

 

در همین زمینه