عکس از آرشیف: برگشت مهاجران افغان از ایران (عکس آرشیف)
عکس از آرشیف: برگشت مهاجران افغان از ایران (عکس آرشیف)

وزارت مهاجرین و عودت کنندگان حکومت طالبان اعلام کرده است که در طی نه ماه گذشته نزدیک به ۷۰۰ هزار مهاجر افغان از ایران برگشت داده شده اند که بخشی از آنها اجباراً اخراج شده اند.

محمد ارسلاح خروتی، معین وزارت مهاجرین و عودت‌کنندگان اداره طالبان که به تازگی به ولایت هرات سفر کرده است، در یک نشست خبری از افزایش برگشت دادن مهاجران افغان از ایران خبر داد.

او گفت: «بعد از سقوط نظام جمهوریت، ۶۰۰ تا ۷۰۰ هزار مهاجر افغان از کشور ایران اخراج شده اند که در این جمع یک تعداد شان اجباری رد مرز گردیده اند. از ایران خواستیم که باید افغان‌ها را اجباراً از کشور خود اخراج نسازد. به اندازه پنج میلیون دالر کمک برای مهاجرین رد مرزی در نظر گرفته شده است که در قالب بسته های کمکی برای شان توزیع می‌گردد.»

مقام های ایران گفته اند که بعد از سقوط نظام جمهوریت در افغانستان مهاجرت افغان ها به این کشور افزایش یافته است. این کشور که اخیراً سرشماری مهاجران افغان را آغاز کرده است، شمار مهاجران افغان در ایران را پنج میلیون نفر عنوان کرده است. 

شماری از مهاجرین رد مرز شده از نحوه برخورد نیروهای مرزی ایران شکایت می کنند. آنها ادعا می‌کنند که در زمان اخراج لت و کوب شده و مورد خشونت نیروهای مرزی ایران قرار گرفته اند.

جلال، یک تن از مهاجرین افغان که به تازگی از کشور ایران رد مرز شده و از طریق بندر اسلام قلعه وارد ولایت هرات شده است، می‌گوید: «ایرانی ها با مهاجرین افغان خیلی بد برخورد می‌کنند. اذیت می‌کنند، پول شان را اگر بگیرند پس نمی‌دهند. چه بگویم، اصلاً افغان‌ها را آدم حساب نمی‌کنند. می‌گویند افغان‌ها آشغال اند؛ در صورتی که این افغان‌ها بودند که کشورشان را درست کردند؛ ای‌کاش وضعیت کشورمان خوب شود که هیچگاهی به آنجا نرویم.»

این مهاجر اخراج شده گفت در روزی که او اخراج گردید، ۳۰ اتوبوس حامل مهاجران اخراجی وارد افغانستان شدند. به گفته او، مقام های ایرانی از هر مهاجر اخراجی مبلغ ۱۰۰ هزار تومان تحت نام «حقیه شهرداری» پول گرفتند.

یک تن دیگر از مهاجرین افغان به نام اسرار که به گونه اجباری از ایران رد مرز شده است شکایت مشابه دارد: «ایرانی‌ها اصلاً مهاجرین افغان را آدم حساب نمی‌کنند. ما را لت و کوب می‌کردند، حتی در قسمت آب نوشیدنی، ما را جیره می‌دادند. به ما می‌گفتند بروید وطن خود؛ چه می‌کنید اینجا؟ نباید بر ما این همه ظلم نمایند؛ ما از بی‌کاری و گرسنگی به آنجا می‌رویم. بس است این همه ظلم.»

کارشناسان می‌گوید که در شرایط دشواری کنونی افغانستان، کشورهای همسایه از جمله ایران باید مطابق به قوانین بین المللی و حقوق بشری با مهاجرین افغان برخورد نمایند.

محمد نعیم غیور، آگاه مسایل افغانستان می‌گوید: «به دلیل شرایط بد اقتصای و محدودیت های وضع شده از سوی طالبان بر مردم، شمار زیادی از افغان ها ناچار شدند به کشورهای همسایه از جمله ایران مهاجر شوند و ایران با در نظرداشت تحریم های موجوده در کشورش و بلند رفتن تورم در آن کشور، شمار زیادی از افغان ها به گونه اجباری و غیر اجباری از آن کشور اخراج می کند که این خود مشکلات زیادی را برای مهاجرین رد مرزی به وجود آورده است. سازمان ملل باید شرایط حضور مهاجرین افغان را در ایران فراهم سازد، در غیر آن این موضوع عواقب خوبی در قبال نخواهد داشت.»

ایران همواره از جامعه جهانی خواستار کمک برای رسیدگی به مهاجران افغان شده است، اما با وجود آن اخراج افغان‌ها از ایران بدون وقفه ادامه دارد.

برگرفته از رسانه همکار ما دویچه وله دری

 

در همین زمینه