تظاهرات در صوفیه، بلغاریا به حمایت از اوکرایین / عکس از دویچه وله
تظاهرات در صوفیه، بلغاریا به حمایت از اوکرایین / عکس از دویچه وله

در بلغاریا قرار است آوارگان جنگی اوکرایینی قبل از آغاز فصل تطعیلات از هوتل های واقع در سواحل دریای سیاه به مراکز پذیرش انتقال داده شوند.

کالینا کنستانتینووا، معاون رئیس حکومت بلغاریا دوشنبه شب در یک پیام ویدیویی گفت: «بلغاریا دیگر نمی تواند هزینه زندگی شهروندان اوکرایینی را در هوتل های سواحل (دریای سیاه) تامین کندږ» قرار است که روند انتقال پناهجویان اوکرایینی طی روزهای آینده آغاز شود.

طبق اطلاعات نهادهای دولتی، در این کشور عضو اتحادیه اروپا حدود ۹۰ هزار پناهجوی اوکرایینی به سر می برند. فصل آمدن گردشگران به سواحل دریای سیاه در نیمه نخست ماه جون آغاز می شود.

بیشتر بخوانید: سازمان های مددرسان از برخورد دوگانه اروپایی ها با پناهجویان اوکرایین و کشورهای دیگر انتقاد کردند

قبلا بسیاری از پناهجویان گفته بودند که حاضر نیستند از هوتل های نامبرده به خانه های ویژه گذراندن تعطیلات در داخل کشور کوچ کشی کنند. بسیاری از این هراس دارند که در مناطق دوردست ویژه گذراندن تعطیلات امکانات طبی و یا خرید وجود نداشته باشد.

به گزارش رسانه های بلغاریایی، فقط ۵۰۰ پناهجو از این امکان استفاده کردند.

بلغاریا بیشتر یک کشور ترانزیت برای پناهجویان جنگی از اوکرایین است که در اغلب موارد سفرشان را به سوی مرکز اروپا ادامه می دهند.

بیشتر بخوانید: گزارش: بیش از ۶ میلیون نفر از اوکرایین مهاجرت کرده‌اند

از آغاز جنگ در اواخر ماه فبروری حدود ۳۰۰ هزار پناهجوی اوکرایینی وارد بلغاریا شدند. طبق ارقام رسمی که در روز دوشنبه نشر شدند، ۹۰۳۶۵ آواره در بلغاریا مسکن گزیده اند.

بسیاری از آن ها در هوتل اسکان داده شدند، اما برخی دیگر در نزد دوستان، اقوام و یا مددکاران داوطلب مسکن گزیدند.

 

در همین زمینه