یک ترجمان افغان اردوی آلمان (دوم از طرف راست) در کندز (عکس از آرشیف)
یک ترجمان افغان اردوی آلمان (دوم از طرف راست) در کندز (عکس از آرشیف)

صدها تن از کارمندان محلی نیروهای آلمان در افغانستان هنوزهم در انتظار خروج ازاین کشور اند. به گفته یک سازمان امدادی، این افراد با تهدید طالبان مواجه اند و یکی ازموانع دربرابر خروج آنان از افغانستان نداشتن پاسپورت می‌باشد.

شبکه حمایت از کارمندان محلی پیشین اردوی فدرال آلمان گفته است که هنوز هم صدها تن از همکاران نیروهای آلمانی در افغانستان منتظر خروج از این کشور و نجات از تهدیدهای طالبان اند.

قیس نیکزی، عضو این شبکه به خبرگزاری پروتستانت گفته است که مانع بزرگ در برابر خروج این افراد نداشتن پاسپورت می‌باشد. شبکه حمایت از کارمندان محلی اردوی فدرال آلمان از این کارمندان پشتیبانی می‌کند.

افزون بر این افراد، صدها تن دیگر نیز که قبل از سال ۲۰۱۳ با نیروهای آلمان همکاری داشتند و نتوانسته اند برای پذیرش در آلمان درخواست بدهند، همچنان به طور پیهم تقاضای کمک می‌کنند. نیکزی که خودش نیز قبلاً به عنوان مترجم با نیروهای آلمان فعالیت داشته است، گفته که تهدیدات طالبان علیه این افراد کمتر از آن کارمندان محلی نیست که پس از سال ۲۰۱۳ با نیروهای آلمان همکاری داشته اند.

نیکزی افزود: «وضعیت کارمندان محلی خیلی وخیم است.» او در ادامه توضیح داد که پس از برگشت طالبان این افراد به طور پنهانی زندگی می‌کنند، شب و روز خود را در خانه‌های اقارب شان سپری می کنند و پیهم مجبور به تغییر مکان خویش اند. نیکزی گفت: «این افراد امیدوار اند که از افغانستان تخلیه شوند.»

بیشتر بخوانید:«برنامه‌های پذیرش خبرنگاران افغان در آلمان باید تسریع شود»

این همکار شبکه حمایت از کارمندان محلی نیروهای آلمان که در ارتباط مستقیم با این کارمندان می‌باشد و در پایان سال ۲۰۱۴ به آلمان آمده است، گفت: «من می‌دانم که افغانستان چقدر برای آنان خطرناک است.» او افزود: «اگر طالبان من را پیدا می‌کردند، هیچ شانسی برای زنده ماندن نداشتم.»

عکس از تخلیه شهروندان و همکاران محلی اردوی آلمان از میدان هوایی بین المللی در کابل
عکس از تخلیه شهروندان و همکاران محلی اردوی آلمان از میدان هوایی بین المللی در کابل

به گفته نیکزی، افرادی که وعده پذیرش در آلمان گرفته اند، مجبور می‌شوند تا برای دریافت پاسپورت به بازار سیاه مراجعه کنند؛ زیرا دریافت پاسپورت از ادارات رسمی برای آن‌ها غیرممکن است و در بازار سیاه نیز این پاسپورت‌ها بهای خیلی گزاف دارند.

او در ادامه گفت: «بنابراین پول‌هایی که افراد خصوصی به این شبکه کمک می‌کنند برای دریافت پاسپورت کافی نمی‌باشند. ما نیاز به حمایت مالی داریم.»

مرتبط:حکومت آلمان به تخلیه کارمندان محلی از افغانستان ادامه می دهد

 پس از برگشت طالبان به قدرت در ماه اگست پارسال، حکومت فدرال آلمان بار بار تأکید کرد که کارمندان محلی سابق خود را از افغانستان به آلمان منتقل می‌کند.

به گفته وزارت امور خارجه آلمان، هفته وار به صورت متوسط حدود دو صد تن از مسیر پاکستان به آلمان پرواز داده می‌شوند. اکثر کارمندان محلی سابق آلمان موفق شده اند که افغانستان را ترک کنند.

وزاری داخله حکومت فدرال و ایالت‌های آلمان تا روز جمعه بر سر تخلیه افراد مواجه با خطر از افغانستان در شهر وورستبروگ این کشور مذاکره می کنند.

سازمان حامی پناهجویان «پروازول» نیز قبل از برگزاری همایش وزرای امور داخله ایالات آلمان خواهان انتقال همکاران محلی آلمان از افغانستان به این کشور شده است.

برگرفته از رسانه همکار ما (دویچه وله)

 

در همین زمینه