در ماه های گذشته شمار زیادی خبرنگاران در افغانستان قربانی ترور های هدفمندانه شدند (عکس آرشیف)
در ماه های گذشته شمار زیادی خبرنگاران در افغانستان قربانی ترور های هدفمندانه شدند (عکس آرشیف)

شماری از خبرنگاران افغان اعتراض دارند که نهادهای حامی رسانه‌ها در این کشور به مشکلات آن‌ها رسیدگی نمی‌کنند و از نام آن‌ها «سوء استفاده» می‌کنند. انجمن ژورنالیستان افغانستان این ادعا را رد می‌کند.

خبرنگاران معترض با برگزاری یک کنفرانس خبری نهادهای حامی رسانه ها را متهم کردند که از نام خبرنگاران «سوء استفاده» می کنند و حمایت لازم را با توجه به شرایط سخت کاری از این قشر جامعه انجام نمی دهند.

یکی از انتقادهای خبرنگاران این است که پس از به قدرت رسیدن طالبان چندین خبرنگار از سوی طالبان بازداشت و شکنجه شده اند، اما نهادهای حامی خبرنگاران هیچ کاری در این زمینه نکرده اند.

مصطفی شهریار، یکی از این خبرنگاران گفت: «از نهادها خواستیم که شما برای حمایت از خبرنگاران ایجاد شده اید و قرار است به خبرنگار کمک کنید. ما آمده ایم و به شما و کمک شما نیاز داریم و شما به ما و مشکلات ما رسیدگی کنید، اما متاسفانه بسیار با جواب قاطع منفی مواجه شدیم.»

در میان خبرنگاران افغان شایعاتی نیز نشر شده است که گویا انجمن ژورنالیستان آزاد افغانستان چند نفر را به عنوان خبرنگاران زیر تهدید به نهادهای بین المللی معرفی کرده اند تا زمینه خروج آنها از افغانستان را فراهم کنند.

خبرنگاران معترض می گویند که انجمن ژورنالیستان آزاد افغانستان با این کار از نام خبرنگاران «سوء استفاده» کرده است.

اما فرهاد بهروز، معاون انجمن ژورنالستان آزاد افغانستان به دویچه وله گفت که این انجمن هیچ خبرنگاری را به نهادهای خارجی معرفی نکرده است.

مرتبط:صدها کارمند سابق نیروهای آلمانی در افغانستان هنوز هم در انتظار تخلیه اند

با اینکه در ده ماه گذشته چندین خبرنگار از سوی طالبان بازداشت شده اند، اما بهروز می گوید که هیچ یک از خبرنگارانی که برای مدتی ناپدید شده بودند، به این انجمن نگفته اند که از سوی طالبان بازداشت شده اند.

جاوید نیازی، رئیس بخش کابل انجمن ژورنالیستان افغانستان به دویچه وله گفت که ادعای خبرنگاران در مورد سوء استفاده از جایگاه خبرنگاران توسط نهادهای حامی رسانه ها و خبرنگاران حقیقت ندارد چرا که این نهادها و مخصوصاً انجمن ژورنالیستان افغانستان در حد توان خود از خبرنگاران و کارمندان رسانه ها حمایت کرده است.

او گفت: «آنچه را که این ها می گویند صحت ندارد و هر خبرنگار که با مشکل مواجه می شود یا کار خود را از دست می دهد ما ثبت داریم و در جریان هستیم و نهاد ما همواره در تلاش است که از خبرنگاران حمایت های لازم را انجام دهد.»

زنان ژورنالیست افغان در حال اجرای برنامه در ستدیو رادیو بیگم. عکس: رادیو بیگم
زنان ژورنالیست افغان در حال اجرای برنامه در ستدیو رادیو بیگم. عکس: رادیو بیگم

مریم هوتک، یکی دیگر از اعتراض کنندگان گفت که خبرنگاران افغان در شرایط سخت کار می کنند و با مشکلات فراوان مواجه اند اما حمایت کننده ندارند.

او گفت: «هیچ نهادی به نام حامی خبرنگار نیامد و صدای خبرنگار را نشنید که آیا خبرنگارانی که در شرایط سخت افغانستان کار می کنند و قربانی می دهند [با چه مشکلاتی مواجه اند]. هیچ خبرنگار پیش این نهادها ثبت نیست و به مشکلات شان رسیدگی نکرده اند.»

مریم هوتک یکی از بانوان خبرنگار است که در حال حاضر در کابل زیر سایه گروه طالبان فعالیت دارد.

بیشتر بخوانید:عملیات تخلیه از افغانستان: هشت خبرنگار افغان علیه دولت بریتانیا شکایت کردند

فرهاد بهروز، معاون انجمن ژورنالیستان افغانستان می گوید که این انجمن بیشتر از ۳۰۰ عضو دارد و هزینه خود را از حق عضویت اعضا به دست می آورد و هیچ پروژه ای از نهادهای بین المللی تا اکنون برای حمایت خبرنگاران نگرفته است.

به اساس معلومات انجمن ژورنالیستان افغانستان، پس از به قدرت رسیدن طالبان ۵۹۲۸ خبرنگار بیکار شده اند که ۱۹۷۰ تن آنان زنان بوده اند.

به گفته این انجمن، در حال حاضر ۴۶۴۸ خبرنگار در سراسر افغانستان مصروف کار هستند که ۴۰۰۸ تن آنان مردان و ۶۴۰ تن دیگر شان زنان هستند.

انجمن ژورنالیستان افغانستان می گوید که در ۹ ماه اخیر ۲۸۷ رسانه به دلیل مشکلات مالی مسدود شده اند.

برگرفته از رسانه همکار ما (دویچه وله)

 

در همین زمینه