گرفتاری مهاجران از سوی پلیس بریتانیا در کانال مانش، می سال جاری. عکس: رویترز
گرفتاری مهاجران از سوی پلیس بریتانیا در کانال مانش، می سال جاری. عکس: رویترز

گروهی از پناهجویان که قرار است از بریتانیا به رواندا فرستاده شوند، دست به اعتصاب غذایی زدند. به تازگی حکومت بریتانیا تصمیم گرفته است، پناهجویانی که به گونه غیرقانونی وارد این کشور می‌شوند را بخاطر رسیدگی به درخواست های پناهندگی شان به روندا بفرستد.

به گزارش بی بی سی، نزدیک به ۲۰ پناهجو در یک بازداشت‌گاه بریتانیا پس از دریافت خبر اعزام به رواندا دست به اعتصاب غذا زدند.

پناهجویان معترض در گفتگو با رسانه بی بی سی روز پنجشنبه گفتند که فرستادن آنان به رواندا می‌تواند بدتر از مرگ باشد.

برخی از شهروندان مصر، سوریه و سودان که در میان این پناهجویان حضور دارند، از گرفتن غذا ابا ورزیده اند. به تازگی حکومت بریتانیا با روندا به توافق رسیده است که پناهجویان وارد شده به گونه غیرقانونی به قلمرو بریتانیا را به آن کشور در شرق افریقا می‌فرستد. قرار است نخستین پرواز این گروه در ۱۴ ماه می میلادی انجام شود.

مرتبط:بریتانیا مهاجران را قبل از فرستادن به روندا در بازداشت‌گاه نگه می دارد

یک پناهجو به بی بی سی گفت که او یکی از ۱۷ پناهجوی است که از چهارشنبه شب، در حدود پنج روز دست به اعتصاب غذا زده است. وی پس از اینکه نگهبانان مرکز به او مخلوطی از آب و شکر دادند، به اعتصاب خود پایان داد.

علی مهاجری که خانواده‌اش نیز در بریتانیا زندگی می کند، به بی‌بی‌سی گفت: آخرین باری که با مقامات اداره مهاجرت ملاقات کرده، به او گفته‌اند "برای سوار شدن به طیاره باید غذا بخورد."

مهاجران در بازداشت‌گاه بروک هاوز می گویند تلفن های آنها مصادره شده و به اینترنت دسترسی ندارند.

رسانه بی بی سی به نقل از حکومت بریتانیا نوشته است که ادارات مسئول این کشور، همه اقدامات لازم را روی دست گرفته اند تا افراد در معرض انتقال به روندا نتوانند دست به خودکشی بزنند یا به خود آسیب برسانند.

بیشتر بخوانید:بریتانیا و دشواری‌های فزاینده ورود به بازار کار برای مهاجران

از دید گروه‌های مدافع حقوق بشر، فرستادن پناهجویان به روندا در مغایرت با کنوانسیون های بین المللی در امور پناهندگی قرار دارد. احتمال می‌رود که اقدامات قانونی برای به تاخیر انداختن اولین پرواز روی دست گرفته شود.

بر بنیاد آمار رسمی، بیش از ۴۸۵۰ نفر توانسته اند که با استفاده از قایق های غیرمعیاری کانال مانش را عبور کنند و وارد بریتانیا شوند.

 

در همین زمینه