صدها مهاجر به دلیل عدم پذیرش در مراکز پناهندگی بلژیک در خیابان می خوابند. Plateforme citoyenne d'aide aux réfugiés
صدها مهاجر به دلیل عدم پذیرش در مراکز پناهندگی بلژیک در خیابان می خوابند. Plateforme citoyenne d'aide aux réfugiés

به گفته سازمان ها، دولت بلژیک باوجود انتقاد به دلیل عدم مدیریت درست از پناهجویان، همچنان بر خلا قانون پناهندگی ادامه می دهد. استراتژی جدید مقامات این است که افراد دوبلین را در لست انتظار قرار دهند و از انتقال آنها به مراکز پناهندگی جلوگیری نمایند. سازمان ها این اقدام دولت بلژیک را نقض قوانین اروپا و عدم احترام به تصمیم دادگاه در ماه جنوری می دانند.

در ابتدای سال، وضعیت آرام به نظر می رسید. مهاجران در مقابل "پتی شاتو" در روبروی مرکز ثبت نام پناهجویان در بلژیک، روی زمین نمی خوابیدند. یک ماه قبل از آن، ده ها مهاجر به دلیل کمبود مکان درمرکز پذیرش، شب را در برابر همین ساختمان در خیابان سپری کرده و روی کارتن می خوابیدند.

مقامات بلژیک و آژانس فدرال در امور پناهجویان در ١٧ جنوری توسط دادگاه به دلیل عدم مدیریت پذیرش درست از پناهجویان در این کشور محکوم شدند. دادگاه بروکسل گفت که مقامات این کشور تعهدات بین المللی خود را زیر پا گذاشته و با محدود کردن حق پناهندگی، غیرقانونی عمل کرده اند. دادگاه در تصیم خود گفت: «این برعهده دولت بلژیک است که ساختارهای مناسبی را برای رسیدگی به افزایش تعداد درخواست‌های پناهندگی فراهم کند.»

هر روز حدود چهل مهاجر طرد می شوند

مقامات بلژیک در بازگشایی فوری صدها مکان اقامتی به مهاجران به تأخیر پاسخ دادند. اردوگاه غیررسمی روبروی "پتی شاتو" در اواسط جنوری بسته شده بود و این نشان می‌دهد که مهاجران توسط مقامات درست مراقبت نمی‌شوند.

مرتبط: نگرانی از تغییر قانون حفاظت جانبی برای پناهجویان افغان‌ در بلژیک

بنوه مانسی سخنگوی فداسیل، آژانس فدرال در امور پناهجویان اعلام کرد: «از این پس، هر درخواست کننده پناهندگی می‌تواند قبل از رفتن به جای دیگری، در زمان بررسی درخواست خود، یک محل اقامت موقت داشته باشد.»

جسیکا بلومرت، مسئول امور پذیرش و حفاظت در سازمان سییرکه به دفاع از حقوق مهاجران فعالیت دارد، می گوید: «حدود پنج ماه می شود که دادگاه اعلام محکومیت در برابر دولت بلژیک کرده است اما مقامات هنوز به تصمیم دادگاه احترام نمی گذارند.»

مقامات در تلاش برای جلوگیری از بحران، استراتژی خود را تغییر داده اند. آنها اکنون مهاجران را بر اساس وضعیت آنها طبقه بندی می کنند. از یک سو، پناهجویان در "پتی شاتو" ثبت نام شده و در مراکز اسکان داده می شوند. از سوی دیگر، دوبلینی‌ها و افرادی که وضعیت پناهندگی را در یک کشور اروپایی دیگر به دست آورده‌اند در لیست انتظار قرار می‌گیرند و اکثرا از محل اقامت بهره‌مند نمی‌شوند.

بر اساس گزارش سازمان ها، روزانه به طور متوسط ​​بین ١٠٠ تا ٢٠٠ مهاجر به مرکز ثبت نام مراجعه می کنند و حدود ۴٠ نفر بلاتکلیف می مانند.

پیش از این مهاجران دوبلینی‌ در مراکز پذیرش مورد استقبال قرار می‌گرفتند و سپس برای رفتن به کشور های اروپایی دیگر مطلع شده و آنها را به یک مرکز دیگر انتقال می دادند. در بلژیک، تنها سه درصد از مهاجران دوبلینی به کشور های دیگر فرستاده می شوند. درحال حاضر پرونده اکثریت آنها نامعلوم است و یا هنوز مورد ارزیابی قرار نگرفته است.

«آنها باید خودشان انتخاب کنند»

بنوه مانسی می گوید: «سیستم پذیرش پناهندگی اشباع شده است، آنها باید خودشان انتخاب کنند.» به گفته او تعداد درخواست ها در مرکز، نظر به سال گذشته به ٣٠٥٠٠ مکان افزایش یافته است. درحالی که در سال ٢٠٢١ مرکز پناهندگی گنجایش ٢٨٠٠٠ نفر را داشت. وی افزود: «به طور متوسط، یک پناهجو به مدت یک و نیم سال در مرکز پناهندگی میزبانی می شود. این دوره بسته گی به زمان رسیدگی به پرونده پناهندگی او دارد.»

بنوه مانسی توجیه می‌کند: «ما همچنان به دنبال راه‌حل هستیم، اما همیشه آسان نیست و زمان می‌برد.»

در همین مورد: بلژیک: مهاجران غیر اوکراینی «احساس می‌کنند فراموش شده‌اند!»

این سیاست جدید دولت، مهاجران را وادار می کند تا خود جایگزینی پیدا کنند. اکثر آنها در مراکزی که توسط سازمان ها اداره می شوند زندگی می کنند و یا در خانه های شخصی مستقر هستند. مهدی کاسو ازسازمان پلتفرم شهروندی برای کمک به مهاجران خاطرنشان می کند: «مهاجران اکثرا به ما مراجعه می کنند.» به گفته سازمان ها، میزان مهاجران دوبلینی‌ طی سه ماه گذشته از ١١ درصد به ٦٥ درصد افزایش یافته است. این مدافع مهاجران می گوید: «ما به همراه سایر کارکنان سازمان های بشردوستانه برای پذیرایی و حمایت قانونی از مهاجران در خط مقدم هستیم.»

دادگاه زنگ خطر را به صدا در می آورد

نگهداری پناهجویان، بدون درنظرداشت وضعیت آنها، در خارج از مراکز پذیرش نه تنها با حکم دادگاه در ماه جنوری بلکه با قوانین اروپا نیز مغایرت دارد. در واقع باید از یک دوبلینی تا زمان انتقال واقعی به کشور مسئول مراقبت شود.

برای اجرای قانون، وکلا در دادگاه مهاجران را کمک می کنند. در حدود ٣٠ درخواست تجدید نظر در دادگاه، هر هفته انجام می یابد. از ابتدای سال تاکنون حدود ٧٠٠ درخواست در مورد اسکان مهاجران به دادگاه ارسال شده است. ١٠٠ درصد تصمیمات اتخاذ شده به نفع پناهجویان بوده است. فرد مهاجر با برگه تصمیم دادگاه به مرکز پذیرش برمی گردد و بلافاصله محل اقامت می گیرد.

جسیکا بلومرت می گوید: «این کار برای سازمان ها دشوار است. وکلا و دادگاه‌ها فقط به این موارد رسیدگی می‌کنند، به این دلیل که فداسیل کار خود را انجام نمی‌دهد.»

این اتهام بر مقامات بلژیک تا حدی مهم است که قضات در ٢۴ برج می از کنترل خود خارج شدند و به شدت از آژانس فدرال انتقاد کردند. دادگاه در بروکسل در یک بیانیه مطبوعاتی تأیید می کند که عملکرد صحیح عدالت اجتماعی توسط این وضعیت استثنایی تهدید می شود.

اکثریت پرونده های ارائه شده در واقع به نظر نمی رسد که نشان دهنده اختلافات واقعی باشد زیرا فداسیل حق پذیرش پناهجویان را مناقشه نمی کند، اما منتظر است تا قبل از اعطای این حق توسط دادگاه محکوم شود. دادگاه در این مورد می گوید: «این گونه دعوا ها به وضوح جایی در دادگاه ندارد و به ضرر سایر دعواهای دیگر انجام می شود.»

این استراتژی دولت بلژیک در زمینه مهاجرت بر کل بخش جامعه تأثیر می گذارد، اما به نظر نمی رسد دولت راه حلی را ارائه دهد. طبق اطلاعات، از ٩ تا ١٧ می، هیچ کس به دلیل کمبود مکان در مراکز پذیرش، نتوانستند سرپناهی را به دست آورند. روز دوشنبه ٣٠ می، باز هم تعدادی زیادی از مهاجران به این مشکل دچار شدند و دولت برای آنها راه حلی را پیشنهاد نکرده است.

 

در همین زمینه