انالنا بئربوک، وزیر خارجه آلمان فدرال
انالنا بئربوک، وزیر خارجه آلمان فدرال

انالنا بئربوک، وزیر خارجه آلمان، امروز دوشنبه سفر چهار روزه خود را به پاکستان، ترکیه و یونان آغاز می‌کند. قرار است او در کنار دیگر موضوعات، با افغان‌ هایی که برای ادامه سفر به آلمان انتظار می‌کشند، در اسلام آباد دیدار کند.

انالنا بئربوک، وزیر خارجه آلمان می خواهد روز سه شنبه و چهارشنبه در اسلام آباد پایتخت پاکستان با نخست وزیر شهباز شریف و بلاول بوتو زرداری همتایش گفتگو کند.

براساس اظهارات سخنگوی وزارت خارجه آلمان فدرال، در هر سه کشور سلسله ای از دیدارها با مقام های حکومتی و نمایندگان جامعه مدنی برنامه ریزی شده است.

افزون بر آن وزیر خارجه آلمان در پاکستان می خواهد با کارمندان سفارت کشورش و نیز انجمن همکاری های بین المللی آلمان (جی آی زید) نیز صحبت کند. این کارمندان از ماه ها به این سو برای ادامه سفر افغان هایی شدیداً در معرض خطر که وعده پذیرش آلمان را گرفته اند، کار می کنند.

وزیر خارجه آلمان می خواهد در اسلام آباد با افغان هایی نیز دیدار کند که مدتی است افغانستان را ترک کرده و به پاکستان رفته اند و می خواهند به کمک حکومت آلمان به این کشور بروند.

بئربوک روز پنج شنبه به یونان سفر می کند و در آنجا گفتگو با مقام های حکومت و نمایندگان جامعه مدنی برنامه ریزی شده است. او در این سفر با کیریاکوس میتسوتاکیس، نخست وزیر و همتای یونانی اش نیکوس دندیاس دیدار می کند.

در ترکیه نیز گفتگوهای متعددی در نظر گرفته شده است. بئربوک می خواهد در آنجا با همتای ترکی اش مولود چاووش اغلو و همچنین نمایندگان جامعه مدنی و سکتور اقتصاد دیدار کند.

وزیر خارجه آلمان زمانی به یونان و ترکیه سفر می کند که میان انقره و آتن تنش های قوی سیاسی وجود دارد. هر دو کشور عضو ناتو، بر سر مناطق گاز طبیعی، قلمرو، مهاجرت و دیگر مسایل مشاجره دارند.

در دیدار بئربوک از ترکیه ممکن است موضوع ویتوی انقره علیه عضویت کشورهای فنلند و سویدن در ناتو نیز مطرح بحث قرار گیرد. این دو کشور پس از تهاجم روسیه به اوکرایین می خواهند عضویت ناتو را کسب کنند.

ترکیه به عنوان یگانه کشور عضو ناتو مخالف عضویت این دو کشور در این پیمان نظامی می باشد. حکومت ترکیه به دلیل آنچه که حمایت این دو کشور از حزب ممنوعه کارگران کردستان (پی کا کا) و «واحدهای مدافع خلق» عنوان می کند، گفته است که در مورد پیوستن این دو کشور به ناتو نگرانی های امنیتی دارد. 

 

در همین زمینه