رسیدن مهاجران در بندر جنوب انگلستان، می سال جاری. عکس: پکچرالیانس
رسیدن مهاجران در بندر جنوب انگلستان، می سال جاری. عکس: پکچرالیانس

به گزارش رسانه های بریتانیایی، در میان ۷۰ مهاجری که قرار است هفته آینده به رواندا فرستاده شوند، افغان ها نیز شامل هستند. در میان آنها مهاجران زیر سن قانونی نیز حضور دارند. سازمان ها از فرستادن این مهاجران زیر سن به رواندا ابراز نگرانی می کنند.

وزارت داخله کشور انگلستان اعلام کرده است که ۷۰ پناهجو را که به گونه غیرقانونی وارد انگلستان شده اند، در هفته آینده در ۱۴ ماه جون به رواندا می فرستد.

سازمان های امدادی می گویند که دولت ممکن است تعدادی پناهجویان زیر سن قانونی را در میان مهاجران دیگر به رواندا بفرستد. این سازمان ها نسبت به روند ارزیابی سن پناهجویان توسط وزارت کشور ابراز تردید کرده و گفته اند که ممکن است تعدادی از پناهجویان زیر سن قانونی بالغ ارزیابی شوند.

روزنامه بریتانیایی گاردین روز یکشنبه پنجم جون گزارش داد که یک پناهجوی زیر ۱۸ سال که برای اخراج به رواندا در در یک اردوگاه به سر می برد با کمک یک وکیل از آنجا آزاد شده است.

مرتبط: بریتانیا مهاجران را قبل از فرستادن به روندا در بازداشت‌گاه نگه می دارد

دو تن از ۷۰ پناهجوی که خبر اخراج به رواندا را دریافت کرده اند و در حال حاضر در مرکز اخراج نگهداری می شوند می گویند کمتر از ۱۶ سال سن دارند، اما وزارت داخله کشور انگلستان این موضوع را تکذیب می کند.

نگرانی های سازمان های کمک رسان

کلر موزلی موسس سازمان Care4Calais که از این گروه پناهجویان حمایت می کند، می گوید که با وزارت کشور در مورد تعیین سن مهاجران مخالف است. او به گاردین گفت: «ما دو دیدگاه متفاوت درباره سن داریم، اما وزارت کشور هشدار داده است که آنها را اخراج کنند.» او گفت که به ارائه کمک های حقوقی به پناهجویان در این زمینه ادامه خواهد داد.

یک موسسه خیریه دیگر بنام Love146 UK گفت که بسیاری از سازمان ها در مورد روند ارزیابی سن مهاجران توسط وزارت کشور نگران هستند. این سازمان همچنان گفت که برخی از پناهجویان زیر سن ۱۸ سال که با قایق از طریق کانال مانش وارد بریتانیا شده اند، از سوی مقامات ۲۳ ساله تعیین سن شده اند. سازمان ها می گویند به دلیل اینکه آنها بزرگتر از سن واقعی آنها تعیین سن شده اند بنا اخراج آنها به روندا احتمال دارد.

برای معلومات بیشتر: اطلاعیه لندن به پناهجویانی که باید از بریتانیا به رواندا بروند

هشدار اخراج به رواندا همچنان نگرانی های بهداشتی و روانی را برای پناهجویان در بریتانیا ایجاد کرده است. سازمان ها می گویند که این مسئله در میان برخی از مهاجران باعث اقدام به خودکشی شده است. در همین حال هفته گذشته برخی از مهاجران در اردوگاه بروک هاوس به خاطر اخراج و مشکلات دست به اعتصاب غذایی زدند.

در همین مورد: پناهجویان پیش از انتقال از بریتانیا به رواندا اعتصاب غذایی کردند

اما وزارت داخله کشور انگلستان بار دیگر اعزام خردسالان بدون همراه به رواندا را تکذیب کرد و گفت که هیچ کس به طور ناامن اخراج نخواهد شد.

اخراج افغان ها به رواندا

بخش بزرگی از پناهجویانی که از طریق کانال مانش به بریتانیا می روند افغان هستند. پناهجویان افغان نیز از جمله کسانی هستند که به خطر اخراج به رواندا مواجه هستند.

اگرچه منابع رسمی بازگرداندن افغان ها به افغانستان را تایید نکرده اند، اما یک منبع به اسکای نیوز گفت که نخستین گروهی که هفته آینده به رواندا اعزام می شود شامل سوری ها و تعدادی از افغان ها است.

 

در همین زمینه