شهر استانبول در ترکیه. عکس: رویترز
شهر استانبول در ترکیه. عکس: رویترز

به گفته رسانه ها در ترکیه نزدیک به۱۷۰۰ مهاجر غیرقانونی روز شنبه در استانبول توسط پلیس گرفتار شدند. پیش از این مقامات ترکیه اعلام کرده بودند که در سال جاری بیش از ۲۸هزار مهاجر غیرقانونی اخراج شده است.

به گزارش رسانه های ترکیه، یک منبع امنیتی که نخواست نامش فاش شود، گفت که نیروهای امنیتی ترکیه با همکاری واحد مبارزه با قاچاق پناهجویان، ۱۶۸۲ مهاجر غیرقانونی را که سند نداشتند، در مناطق مختلف استانبول گرفتار کردند.

پس از آن، بازداشت شدگان به مراکز اخراج انتقال داده شدند.

در ماه می سال جاری، وزارت کشور ترکیه اعلام کرد که از ابتدای سال بیش از ۲۸۵۰۰ مهاجر غیرقانونی را اخراج کرده است. این میزان نسبت به سال گذشته ۷۰ درصد افزایش یافته است. اکثر اخراج شدگان مهاجران افغان هستند.

در همین مورد: بیش از ۲۰۰ مهاجر افغان از ترکیه به افغانستان اخراج شدند

اگرچه با روی کار آمدن طالبان، بازگرداندن پناهجویان از ترکیه به افغانستان متوقف شده بود، اما روند اخراج افغان ها در سال جاری از سر گرفته شد.

پیش از این اداره مهاجرت ترکیه در بیانیه ای اعلام کرده بود که مقامات ترکیه از آغاز سال ۲۰۲۲ از ورود بیش از ۱۵۰ هزار مهاجر غیرقانونی به خاک این کشور جلوگیری کردند، اما در همین مدت بیش از ۷۰ هزار مهاجر به گونه غیرقانونی در ترکیه وارد ترکیه شده و توسط مقامات گرفتار شدند.

روزنامه ترکی حریت: نزدیک به۲۵۰ مهاجر در غرب و جنوب ترکیه دستگیر شدند

در این بیانیه همچنان آمده است که اخراج شدگان اتباع ۹۴ کشور بوده اما بیشتر آنها مهاجران افغان، پاکستانی و سوری بودند.

مقامات ترکیه مهاجران غیرقانونی را بازداشت و به مراکز اخراج می فرستند. در حال حاضر بیش از ۱۸ هزار پناهجو در این مراکز نگهداری می شوند که از این تعداد ۱۰۷۶۳ تن افغان، ۲۷۴۰ تن پاکستانی، ۱۷۷۶ تن سوری و ۳۵۲۲ تن تبعه سایر کشورها هستند.

مرتبط: دو مهاجر افغان بر اثر اصابت گلوله در مرز ترکیه زخمی شدند

ترکیه یک مسیر ترانزیت مهم برای مهاجرانی است که به دنبال زندگی بهتر در اروپا هستند. بر اساس آمار رسمی، در حال حاضر حدود چهار میلیون مهاجر در ترکیه حضور دارد که اکثر آنها شهروندان افغانستان و سوریه هستند.

 

در همین زمینه