سفر انالنا بئربوک، وزیر خارجه آلمان به پاکستان (۷جون ۲۰۲۲)
سفر انالنا بئربوک، وزیر خارجه آلمان به پاکستان (۷جون ۲۰۲۲)

انالنا بئربوک، وزیر خارجه آلمان، به پاکستان سفر کرده است. او ازجمله می‌خواهد در مورد کمک به مردم افغانستان، روند تخلیه افغان‌های نیازمند حفاظت و افزایش فشار برطالبان برای رعایت حقوق زنان با مقام‌های پاکستانی گفتگو کند.

وزیر خارجه آلمان به پاکستان به عنوان شریک کلیدی در پروسه تخلیه افغان هایی نیازمند به حفاظت از افغانستان می نگرد.

او روز دوشنبه قبل از شروع سفر چهار روزه به پاکستان، یونان و ترکیه، اعتراف کرد که روند تخلیه افغان های نیازمند به حفاظت به کندی پیش می رود و در عین زمان افزود که راه حل های ساده و واقعاً رضایت بخش وجود ندارد.

بئربوک گفت که کمک به مردم افغانستان و همزمان افزایش فشار بر طالبان از اهداف مذاکراتی است که او در پاکستان با مقام های این کشور انجام می دهد.

وزیر خارجه آلمان در روزهای سه شنبه و چهارشنبه در اسلام آباد پایتخت پاکستان با نخست وزیر شهباز شریف و همتای پاکستانی اش بلاول بوتو زرداری گفتگو می کند.

وزیر خارجه آلمان می خواهد با کارمندان سفارت کشورش در پاکستان و نیز انجمن همکاری های بین المللی آلمان (جی آی زید) در باره ادامه سفر کارمندان محلی پیشین افغان و سایر افراد نیازمند به حفاظت که حالا در پاکستان به سر می برند، صحبت کند. وزیر خارجه آلمان در اسلام آباد می خواهد در این مورد خود شخصاً با این افغان ها گفتگو کند.

وزارت خارجه آلمان گفته است که در مذاکرات اش با مقام های پاکستانی در کنار حمایت از مهاجران افغان، قرار است مساله چگونگی رعایت حقوق زنان توسط طالبان نیز مطرح شود.

پاکستان، کشور همسایه افغانستان، بعد از تصرف قدرت توسط طالبان، نقش مهمی را در روند تخلیه کارمندان افغان کشورهای غربی بازی می کند. مقامات وزارت خارجه پاکستان گفته اند که برای افرادی که توسط کشورهای غربی تخلیه می شوند، ویزای ورود به پاکستان صادر می کنند.

براساس گزارش سازمان ملل متحد، بیش از ۱،۳ میلیون مهاجر افغان در پاکستان ثبت شده اند.

حکومت آلمان فدرال در هفته های گذشته به صورت متوسط حدود ۲۰۰ افغان را از طریق پاکستان به آلمان انتقال داده است.

 

در همین زمینه