روی طرح حق اقامت برای پناهجویانی که برگه تحملی (دولدونگ) دارند، کار صورت می گیرد
روی طرح حق اقامت برای پناهجویانی که برگه تحملی (دولدونگ) دارند، کار صورت می گیرد

وزارت داخله آلمان فدرال پیش‌نویس قانونی را زیر کار دارد که براساس آن پناهجویان رد شده‌ای که در جامعه به خوبی ادغام شده اند، می‌توانند حق اقامت دریافت کنند. در عین حال، حکومت فدرال می‌خواهد اخراج پناهجویان مجرم را به طور جدی اجرایی کند.

براساس گزارش مجله خبری "اشپیگل" و شبکه اول تلویزیون عامه آلمان "ای آر دی"، وزیر داخله این کشور قصد دارد مسوده قانونی زیر نام «فرصت‌ها-حق اقامت» را به زودی ارائه کند. براساس این مسوده قانون پناهجویانی که رد شده اما از پنج سال به این سو یا بیشتر در آلمان تحمل می‌شوند (برگه دولدونگ دارند)، امکان دریافت اقامت این کشور را به دست می‌آورند.

بیش از ۱۰۰ هزار پناهجو می‌توانند از این قانون جدید بهره مند شوند. پناهجویان دارنده برگه تحملی (دولدونگ) در یک وضعیت نامطمئن به سر می‌برند، زیرا با این برگه در واقع اخراج آن‌ها تنها به تعویق انداخته شده است.

در این مسوده قانون در نظر گرفته شده است که به این افراد باید به صورت آزمایشی اجازه اقامت یک ساله داده شود. اگر در این مدت پناهجویان ثابت کنند که به زبان آلمانی تسلط دارند و می‌توانند معیشت خود را تامین کنند، اقامت طولانی مدت به آنها داده می‌شود. البته افرادی که مرتکب جرم شده و یا با ارائه معلومات نادرست در مورد هویت خود از اخراج جلوگیری کرده اند، از مزیت‌های این قانون مستفید شده نمی‌توانند. این قانون طرح شده بخشی از توافقاتی است که احزاب سوسیال دموکرات، سبزها و لیبرال‌ها در هنگام تشکیل حکومت ائتلافی به آن دست یافته بودند.

بازداشت به هدف اخراج باید تشدید شود

هم زمان، وزیر داخله آلمان وعده داده است که در اخراج پناهجویان رد شده که مطابق قانون رفتار نمی‌کنند، مسیر سخت‌تری را اتخاذ کند. در این پیش‌نویس قانون آمده است: «به ویژه خروج مجرمان و افراد خطرناک باید با جدیدت بیشتری انجام شود.» از جمله، قوانین مربوط به بازداشت به منظور اخراج باید تشدید شوند. احزاب ائتلافی نیز در قرارداد ائتلافی خود این موضوع را اعلام کرده بودند.

 

در همین زمینه