افغان هایی که از مرز افغانستان به پاکستان می روند. عکس: پکچرالیانس
افغان هایی که از مرز افغانستان به پاکستان می روند. عکس: پکچرالیانس

دولت پاکستان برای نزدیک به یک میلیون مهاجر افغان راجستر شده کارت هوشمند صادر کرده است تا آنها بتوانند به خدمات صحی، بانکی، آموزشی و سایر خدمات در این کشور دسترسی داشته باشند.

به گفته مقامات پاکستانی، کارت های هوشمند که تا جون سال آینده اعتبار دارند، حاوی اطلاعات بیومتریک مهاجران ثبت نام شده است. این کارت ها برای کسانی صادر می شود که مدارک ثبت نام را تحت برنامه تمدید اسناد و تأیید هویت یا رای دهندگان دریافت کرده اند.

این برنامه از اپریل تا دسامبر سال گذشته با حمایت کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل و وزارت ایالات و امور سرحدی پاکستان برای مهاجران افغان مقیم این کشور راه اندازی شد.

به گزارش رسانه نیوز، محمد سلیم خان، نماینده کمیساریای عالی سازمان ملل برای پناهندگان افغانستان گفت که اطلاعات پناهجویان افغان مقیم پاکستان ده سال است که به روز نشده است. بنابراین، جمع آوری اطلاعات برای رفع نیازهای فعلی آنها مهم است.

مرتبط: وضع آوارگان افغان در پاکستان روز به روز بدتر می‌شود

وی افزود: «تاکنون نزدیک به یک میلیون "سمارت کارت" یا کارت هوشمند برای مهاجران افغان صادر شده که تا جون ۲۰۲۳ اعتبار دارد. اطلاعات کودکان زیر پنج سال در کارت والدین آنها ثبت می شود.»

وی همچنین گفت که اطلاعات ثبت شده به مقامات این امکان را می دهد که کمک های کافی به مهاجران ارائه شود.

در همین مورد: در ماه های اخیر تنها ۲۴ خانواده مهاجر افغان از پاکستان برگشته اند

به گفته وی، در حال حاضر حدود ۶۰۰ کارمند پاکستانی و کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل در ۳۵ مرکز در پاکستان در راستای حمایت از پناهجویان افغان به عنوان بخشی از برنامه تمدید اسناد و تایید هویت کار می کنند.

بر اساس ارقام برنامه ثبت و شناسایی مهاجران، اکنون ۵۲ درصد از پناهجویان افغان در پاکستان را کودکان تشکیل می دهند و ۴ درصد آنها افراد مسن هستند.

برای معلومات: شماری از پناهجویان افغان در پاکستان با پوشیدن کفن تظاهرات کردند

قابل یادآوریست که با به قدرت رسیدن طالبان، بسیاری از افغان هایی که جانشان در خطر بود و یا با مشکلات اقتصادی مواجه بودند به کشورهای همسایه افغانستان مانند پاکستان و ایران مهاجر شدند.

بر اساس گزارش کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور پناهندگان، بیش از سه میلیون مهاجر افغان در پاکستان زندگی می کنند که نیمی از آنها را مهاجران نسل دوم و سوم افغان تشکیل می دهند. کسانی که در پاکستان متولد و بزرگ شده اند هنوز پناهنده نامیده می شوند.

 

در همین زمینه