حرکت اعتراضی افغان های مهاجر در پاکستان در برابر دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهجویان
حرکت اعتراضی افغان های مهاجر در پاکستان در برابر دفتر کمیساریای عالی سازمان ملل متحد برای پناهجویان

شمار زیادی از مهاجران افغان در کشورهای همسایه افغانستان منتظر انتقال به آلمان و دیگر کشورهای اروپایی هستند. سفر وزیر خارجه آلمان به پاکستان باعث امیدواری پناهجویان افغان در این کشور شده است.

هزاران تن از افغان‌های که در گذشته با کشورها و سازمان‌های خارجی کار کرده بودند و یا به دلیل فعالیت‌های حقوق بشری تحت تهدید طالبان قرار دارند، در پی سقوط حکومت سابق افغانستان فرار کرده و هنوز منتظر انتقال به کشور سومی هستند. آلمان یکی از مقاصد هزاران تن از این مهاجران است. 

برخی از این مهاجران ماه هاست که افغانستان را ترک کرده اند و از بدتر شدن روزافزون وضع شان نگران و شاکی هستند. محمد نصیر سیرت، یکی از این افغان‌های منتظر در پاکستان می‌گوید: «از شش یا هفت ماه پیش ما کود "او تی پی" از آلمان دریافت کردیم. به ما فورمه هایی دادند و ما پر کردیم. از آن زمان تاکنون دیگر جوابی برایمان نیامده است.» 

در حالی که شماری از افغان‌ها با وعده پذیرش کشورهای غربی در پاکستان به سر می‌برند تا به این کشورها انتقال یابند، یک تعداد دیگر بدون هیچ گونه تعهدی از کشورهای مشخص در پاکستان انتظار می‌کشند.  

رضا پارسا، یک خبرنگار افغان که حالا با خانواده اش در پاکستان زندگی می کند، می‌گوید فعلا بیکار است و درآمدی ندارد. او می گوید که هیچ حمایتی نمی شود و نمی داند روند انتقالش به کشور سومی چند ماه و یا سال دیگر طول خواهد کشید. وی گفت: «وضع ما در پاکستان بسیار خراب است. اوضاع اقتصادی مان نیز خوب نیست. اینجا به هر دری که می زنیم، یک پاسخ درست نمی گیریم.»

رضا پارسا خبرنگار مهاجر افغان در پاکستان
رضا پارسا خبرنگار مهاجر افغان در پاکستان

انالنا بئربوک، وزیر خارجه آلمان قرار بود این هفته در سفر به پاکستان روی انتقال افغان‌ها از طریق این کشور نیز مذاکراتی داشته باشد، اما به دلیل تست مثبت کرونا برنامه‌های سفرش را ناتمام گذاشت. 

با وجود این، این سفر و اظهارات وزیر خارجه آلمان برای بسیاری از مهاجران مثل رضا امیدواری خلق کرد: «انتظار ما این است که آلمان به وعده اش وفا کرده و کسانی که واقعا آسیب پذیر هستند، مثل خبرنگاران، انتقال بدهد.»

سفر انالنا بئربوک، وزیر خارجه آلمان به پاکستان (۷جون ۲۰۲۲)
سفر انالنا بئربوک، وزیر خارجه آلمان به پاکستان (۷جون ۲۰۲۲)

اما براساس آمار یک سازمان حامی کارمندان محلی وزارت دفاع آلمان در افغانستان، هنوز هم بیش از ۱۰ هزار تن از آنان منتظر انتقال به آلمان هستند. این سازمان تاکنون توانسته ۳۲۴ تن را کمک کند تا به آلمان بروند.

اما "پروازول" سازمان حامی مهاجران در آغاز سفر وزیر خارجه آلمان به پاکستان از حکومت آلمان خواست تلاش های بیشتری برای پذیرش پناهجویان افغان انجام دهد و خواستار بازنگری در تعریف کارمندان محلی گردید؛ به این معنی که کسانی که مستقیم با ارتش آلمان همکار نبوده اند نیز پذیرفته شوند.

برای افغان‌هایی که وعده پذیرش آلمان را دریافت کرده و با پاسپورت به پاکستان می‌روند، انتقال شان به آلمان نسبتاً بدون مشکلات انجام می‌شود. 

بصیر الکوزی و خانواده اش یک و نیم ماه پیش از پاکستان به آلمان رسیده اند. وی در فهرست تخلیه بود، اما طفلش را در ازدحام میدان هوایی کابل گم کرد. پس از آنکه طفل نوزادش پیدا شد، به آلمان آمد. وی در مورد روند رسیدگی به درخواست های ویزای آلمان در پاکستان گفت: «ما روز دوشنبه هوتل رسیدیم و روز پنج شنبه برای بیومتریک به سفارت آلمان رفتیم و کارهایمان انجام شد. چند روز بعد هم پرواز کردیم و آمدیم.»

کاوه اسپارتک، رئیس سازمان "یار" که وزیر خارجه آلمان را در سفر به پاکستان همراهی می کرد، با شماری از پناهجویان افغان در یک مرکز ترانزیت دیدار کرده است. 

هرچند دیدار وزیر خارجه آلمان با افغان‌های منتظر تخلیه لغو شد، اما نمایندگان وزارت خارجه و آقای اسپارتک به عنوان نماینده سازمان‌های افغانی در آلمان با این مهاجران دیدار کردند. 

اسپارتک گفت: «ما این را هم تاکید کردیم که کسانی که از آلمان هنوز نامه پذیرش ندارند، نباید فراموش کنیم. بسیاری ها نتوانستند منتظر پذیرش از آلمان بمانند و مجبور شدند افغانستان را ترک کرده و پناهنده شوند و روند را از کشورهای دومی پیش ببرند. در این پروسیه بسیاری کارها هنوز مانده و وزارت خارجه باید این موضوع را جدی بگیرد؛ چون زندگی این افراد در خطر است.» 

کاوه اسپارتک؛ رئیس سازمان حامی پناهجویان "یار" در آلمان
کاوه اسپارتک؛ رئیس سازمان حامی پناهجویان "یار" در آلمان

آلمان مجموعا حدود ۲۰ هزار نفر را از افغانستان انتقال داده که برعلاوه کارمندان محلی سابق، شامل فعالان حقوق بشر، فعالان جامعه مدنی، خبرنگاران و دیگر افراد تحت خطر می باشند. از این میان بیش از سه هزار نفرشان کارمندان محلی ارتش آلمان بوده اند.

هرچند رضا پارسا و کاوه اسپارتک خوشبین هستند که سفر وزیر خارجه آلمان به پاکستان می تواند روند انتقال پناهجویان افغان را تسریع کند، اما نصیر سیرت فکر می کند که تمرکز بیشتر روی افرادی است که با ارتش آلمان کار کرده اند.

اکثر آوارگان افغان مثل سیرت و خانواده اش نیز در پاکستان وضع مناسبی ندارند. جوامع کشورهای همسایه افغانستان به خاطر هجوم پناهجویان افغان در پی سقوط نظام و قدرت گیری مجدد طالبان، دچار تحولات جدی شده است. پاکستان و ایران دو کشوری هستند که بیشترین شمار آوارگان افغان را در خود جای داده اند.

 

در همین زمینه