یک کشتی نجات سازمان آلمانی «سی واچ» در آب های مدیترانه
یک کشتی نجات سازمان آلمانی «سی واچ» در آب های مدیترانه

دو کشتی با بیش از ۴۳۰ پناهجویی که از بحر نجات داده بودند، اجازه یافتند در سواحل ایتالیا لنگر انداخته و این پناهجویان را پیاده کنند. این دو کشتی در چند عملیات مختلف، این تعداد پناهجو را از بحیره مدیترانه نجات داده اند.

پس از روزها بلاتکلیفی، بالاخره این دو کشتی نجات اجازه ورود به بندری در سیسیل را پیدا کردند. کشتی‌های «ماره جونیو» متعلق به سازمان امدادرسان ایتالیایی مدیترانه و «سی واچ ۳» از سازمان آلمانی «سی واچ» روز پنجشنبه عازم بندر پوزالو در جنوب این جزیره شدند.

 آنها قبلا از مقامات ایتالیایی چراغ سبز دریافت کرده بودند که می توانند پناهجویان نجات داده شده را به این کشور انتقال دهند. مسئله پذیرش آوارگان نجات داده شده از بحر، از سال ها به این سو یک مسئله مورد مناقشه است و بسیاری از کشورهای اروپایی از پذیرش آنان امتناع می کنند.

 خبرگزاری فرانسه نوشته که ۹۲ پناهجو توسط کشتی «ماره جونیو» در روزهای پنجم و ششم جولای نجات داده شده بودند. کشتی «سی واچ ۳» نیز ۳۵۲ پناهجوی دیگر را از وضعیتی بحرانی در بحر نجات داده بود. در کشتی «ماره جونیو» حدود 30 پناهجوی خردسال بدون همراه و ۱۲۰ کودک دیگر نیز در کشتی «سی واچ ۳» بودند.

 ناخداهای این دو کشتی پیش از این روزها برای دریافت مجوز پهلوگیری در یکی از بندرهای ایتالیا، تلاش های زیادی کردند. خدمه «ماره جونیو» روز چهارشنبه وزارت داخله را در شهر رم ایتالیا تهدید کردند که در صورت عدم دریافت مجوز در مدت ۱۰ ساعت، بدون مجوز وارد "اولین بندر قابل دسترسی" خواهند شد.

چندین سازمان غیردولتی مقامات ایتالیا را متهم می کنند که به منظور جلوگیری از عبور پناهجویان از کشورهای افریقایی به اروپا، به صورت عمدی به کشتی های نجات اجازه نمی دهند در بنادر این کشور لنگر اندازند.

به گفته وزارت داخله ایتالیا، حدود ۱۷هزار پناهجو از ابتدای سال جاری میلادی از دریای مدیترانه مرکزی عبور کرده اند ؛ مسیری که خطرناک ترین راه جهان برای مهاجرت محسوب می شود.

 

در همین زمینه