دریافت حق شهروندی در کشورهای اروپایی و غربی متفاوت می‌باشد
دریافت حق شهروندی در کشورهای اروپایی و غربی متفاوت می‌باشد

در سال ۲۰۲۱ میلادی حدود ۱۳۱ هزار و ۶۰۰ نفر شهروندی آلمان را به دست آورده اند که افزایش ۲۰ درصدی نسبت به سال قبلی اش را نشان می‌دهد. از این جمع ۳۱۷۵ تن آن‌ها افغان بوده اند.

اداره آمار فدرال آلمان اعلام کرد که در سال گذشته میلادی ۱۳۱ هزار و ۶۰۰ نفر شهروندی آلمان را به دست آورده اند. این رقم نسبت به سال ۲۰۲۰ یک افزایش ۲۰ درصدی را نشان می‌دهد. 

اداره آمار فدرال آلمان که مقر آن در شهر ویسبادن این کشور است، افزوده که این افزایش را می‌توان به رقم بالای شهروندان سوریه که تابعیت آلمان را در سال گذشته گرفته اند، نسبت داد.

در سال ۲۰۲۱ در مجموع به ۱۹۱۰۰ شهروند سوریه تابعیت آلمان داده شده است. این رقم سه برابر بیشتر نسبت به یک سال قبل آن می‌باشد.

به گفته اداره آمار آلمان، افزایش کسب شهروندی توسط سوریایی‌ها در آلمان مرتبط به موج مهاجرت در سال‌های ۲۰۱۴ و ۲۰۱۶ است و تعداد رو به افزایش این مهاجران سوریایی شرایط کسب تابعیت آلمان را تکمیل می‌کنند. این شرایط شامل آموزش زبان آلمانی و قادر بودن به تامین منابع مالی و مخارج زندگی می‌شود.

مرتبط:افزایش شمار جمعیت با پیشینه مهاجرت در آلمان

افزون بر این، یکی دیگر از شرایط اعطای شهروندی آلمان این است که فرد متقاضی حداقل هشت سال در این کشور زندگی کرده باشد. با این حال گفته می‌شود که هشتاد درصد از این شهروندان سوریه که تابعیت آلمان را در سال گذشته به دست آوردند، هشت سال را در آلمان سپری نکرده اند. حد متوسط زمانی که این افراد در آلمان زندگی کرده بودند شش و نیم سال بوده است. 

براساس قانون کسب تابعیت آلمان، کسانی که در بخش ادغام اجتماعی پیشرفت چشمگیری داشته باشند، مثلاً مهارت خوب زبان آلمانی، دست‌آورد خوب تحصیلی و یا فعالیت‌های رضاکارانه و اجتماعی داشته باشند، می‌توانند پیش از هشت سال اقامت در آلمان نیز تابعیت کسب کنند. 

در سال گذشته مجموعاً ۱۲ هزار و ۴۰۰ نفر پیش از تکمیل کردن هشت سال اقامت در آلمان به دلیل ادغام خوب شان در جامعه تابعیت این کشور را کسب کرده اند که بالاترین رقم تا حال است. ۵۴۰۰ تن از این شهروندان جدید آلمان، سوریایی‌ها بوده اند. پیش‌بینی می‌شود که در سال جاری هم بیشتر شهروندان سوریه بتوانند تابعیت آلمان را به دست آورند. 

در سال گذشته میلادی پس از سوریایی‌ها به ترتیب، ۱۲ هزار و ۲۰۰ فرد ترکی، ۶۹۰۰ رومانیایی، ۵۵۰۰ پولندی، ۵۰۰۰ ایتالیایی و ۳۱۷۵ افغان شهروندی آلمان را گرفته اند. یک چهارم افرادی که تابعیت آلمان را در سال گذشته به دست آورده اند، شهروند یکی از کشورهای عضو اتحادیه بوده اند.

aj-af(KNA)

 

در همین زمینه