مرز میان فنلند و روسیه، شهر ایماترا. عکس: رویترز
مرز میان فنلند و روسیه، شهر ایماترا. عکس: رویترز

مقامات فنلند می خواهند قوانین مرزی خود را برای ایجاد موانع در مرز با روسیه تغییر دهند. کشور فنلند نگران است که مهاجران اوکراین پس از حمله روسیه به این کشور هجوم آورند. دامیان سیمونو کارشناس امنیت مرزی در انستیتوت اینالکو می گوید هیچ مدرکی به عنوان دلیل این تهدید مهاجرتی وجود ندارد.

دولت فنلند در ششم جون اعلام کرد که قصد دارد قوانین مرزی خود را برای ایجاد موانع در مرز با روسیه برای جلوگیری از هجوم پناهجویان احتمالی تغییر دهد.

بر اساس این برنامه، دولت فنلند دیوار جدیدی را به فاصله ١٣٠٠ کیلومتر در مرز با روسیه ایجاد خواهد کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، فنلند پس از حمله روسیه به اوکراین، نگران است که روسیه شهروندان خاورمیانه، افغانستان و کشورهای افریقایی را به این کشور بفرستد.

فنلند که درخواست عضویت در ناتو را داده است، ۱۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک با روسیه دارد که بیشتر زمین های آن جنگل است.

روسیه در عین حال عضویت فنلند در ناتو را یک تهدید می داند. وزیر امور خارجه روسیه گفته است که در صورت پذیرش درخواست عضویت فنلند، روسیه از «تدابیر نظامی، فنی و غیره مشابه» برای پایان دادن به تهدید امنیت ملی خود استفاده خواهد کرد.

دامیان سیمونو، مدرس انستیتوت اینالکو در پاریس و متخصص امنیت مرزها می گوید: «این یک نقطه عطف در زمان حال است، یعنی استفاده از مهاجرت برای اهداف ژیوپولیتیکی. نظر به شرایط درگیر جنگ در اوکراین، در حال حاضر، مهاجرت به عنوان یک ابزار اضافه برای بی‌ثباتی استفاده می‌شود.»


مرز فنلند به فاصله ١٣٠٠ کیلومتر با روسیه. عکس: گوگل مپ
مرز فنلند به فاصله ١٣٠٠ کیلومتر با روسیه. عکس: گوگل مپ


به گفته ان ایهانوس، مشاور وزارت داخله کشور فنلند، مقامات می خواهند ظرفیت عملیاتی مرزبانان را بهبود بخشند. در حال حاضر، مرزهای این کشور نوردیک توسط دیوارهای کوچک چوبی محافظت می شود که برای جلوگیری از عبور در نظر گرفته شده است. سانا پالو مدیر گارد مرزی فنلند می گوید: «آنچه ما اکنون به دنبال ساختن آن هستیم، دیوار های سیمی محکمی خواهد بود که مانع ورود می شود. این حصار در مکان های مهم ساخته می شود.»

تغییر در قانون مرزی به دولت فنلاند اجازه می دهد تا در مرز با روسیه موانع ایجاد نماید و تدابیر امنیتی در مرز را تشدید کند. به گزارش گاردین، فنلند نیز خواهان ارائه درخواست های پناهندگی در مرز است.

کریستا میکونین وزیر کشور فنلاند گفت که دولت پس از ارزیابی مرزبانان در مورد موانع تصمیم خواهد گرفت.

آیا تهدید هجوم مهاجران از روسیه به فنلند یک مسئله واقعی است؟

دامیان سیمونو می گوید: «برای فنلند، این یک تصور ذهنی از مهاجرت است.» به گفته او اتفاقاتی که در سال‌های اخیر در بلاروس و یا یونان رخ داده است، عین تهدید است.»

در مارچ ٢٠٢٠، زمانی که ترکیه به دنبال حمایت غرب در سوریه بود، رژیم اردوغان در واقع به ده ها هزار مهاجر اجازه داد تا از طریق مرز زمینی وارد یونان شوند. ترکیه می خواست از این طریق بر اتحادیه اروپا فشار بیاورد.

در سال ٢٠٢١، هزاران مهاجر از بلاروس (متحد روسیه) در دروازه های لهستان و لیتوانیا هجوم آوردند. کشورهای غربی مینسک را متهم کرده بودند که این هجوم تبعیدی ها، به ویژه عراقی ها را برای فشار بر اتحادیه اروپا به خاطر تحریم های قبلی اعمال شده علیه بلاروس پس از سرکوب وحشیانه جنبش اعتراضی علیه رژیم الکساندر لوکاشنکو در سال ٢٠٢٠، سازماندهی کرده است.

«هیچ مدرکی مبنی بر وقوع هجوم مهاجران وجود ندارد»

به گفته دامیان سیمونو«فنلاند تمام این مثال ها را در ذهن دارد. فنلاند نگران است که مسکو نیز به نوبه خود مهاجران را از طریق این کشور به اروپا وارد کند. فنلند هراس دارد که مسکو از سلاح مهاجرتی مشابه مینسک استفاده کند.»

این کارشناس امنیت مرزی می گوید: «هلسینکی در حال حاضر در یک "فانتزی مهاجرتی" زندگی می کند. فنلند در طول جنگ با روسیه در دهه ١٩۴٠ مقاومت شدیدی را علیه ارتش روسیه رهبری کرد. در این جنگ بیش از ٨٠٠٠٠٠ سرباز را از دست داد.»

او افزود: «چیزی که ما چند سال است از آن تجربه گرفته ایم این است که مسئله مهاجرت به راحتی قابل تغییر است. آنها می ترسند که انبوهی از مردم کشوری را فرا گیرند. اما هیچ مدرکی مبنی بر وقوع این هجوم در مرز روسیه و فنلند وجود ندارد. بنابراین، روسیه مقصد مطلوبی برای خاورمیانه‌ای نیست، پیش‌بینی این تهدید بسیار دشوار است.»

طرح دولت فنلند همچنان با هدف تمرکز بر هجوم پناهجویان در نقاط خاص در مرز است. مقامات این کشور می گویند، بودیجه این طرح و مکان هایی که به عنوان اولویت در نظر گرفته می شوند بعدا توضیح داده خواهند شد.


 

در همین زمینه