مهاجران در ترکیه. عکس : پکچرالیانس
مهاجران در ترکیه. عکس : پکچرالیانس

مقامات ترکیه می گویند که محدودیت های جدیدی را برای کنترل مهاجران وضع کرده اند. این محدویت ها بیشتر در برابر کسانی اعمال می شود که پس از جنگ در سوریه به ترکیه پناهنده شدند.

سلیمان سویلو وزیر داخله کشور ترکیه در جریان یک کنفرانس خبری در انقره پایتخت ترکیه از محدودیت های جدید برای کنترل مهاجرت خبر داد.

بر اساس این محدودیت ها، پس از اول جولای تعداد مهاجران یا اتباع خارجی ساکن در تمام نقاط ترکیه از ۲۵ درصد به ۲۰ در صد کاهش می یابد.

در همین حال، محدودیت ها برای مهاجران و آواره گان سوری در مناطق مختلف این کشور وجود دارد. به گفته مقامات، این مهاجران در عید قربان دیگر اجازه بازگشت به کشور خود را نخواهند داشت.

در همین حال، متین کورا باتیر، رئیس مرکز تحقیقات پناهندگی در انقره، به عرب نیوز گفت که مردم سوریه ترجیح می دهند در نزدیک مناطق صنعتی زندگی کنند که بسیاری از آنها برای امرار معاش به گونه غیرقانونی کار می کنند.

وی کاهش تعداد پناهجویان در این مناطق را نقض حقوق بشر خواند.

کورا باتیر افزود: «گزارش هایی وجود دارد مبنی بر اینکه ترکیه از ثبت نام پناهجویان جدید خودداری می کند. بسیاری از آنها نمی توانند فرزندان خود را به مدرسه بفرستند. برخی هم به مراقبت های بهداشتی دسترسی ندارند.» او می گوید که کاهش تعداد پناهجویان در این منطقه مانعی برای ادغام است.

قابل یادآوریست که تعداد پناهجویان اخراج شده از ترکیه در سال جاری به ۷۰ درصد رسیده است. طبق آمار رسمی، این کشور در سال جاری نزدیک به ۳۰ هزار پناهجو را اخراج کرده است. اخراج شدگان اتباع ۹۴ کشور بوده، اما اکثر آنها افغان، پاکستانی و سوری هستند.

در همین مورد: بیش از ۲۰۰ مهاجر افغان از ترکیه به افغانستان اخراج شدند

پس از ورود طالبان به افغانستان، بسیاری از افغان ها نیز تلاش کردند از طریق کشورهای همسایه خود را به ترکیه برسانند. برخی از این افغان‌ها می‌گویند که با وجود خشونت‌های مرزی، در ترکیه با مشکلات جدی مواجه هستند و تلاش می‌کنند از دید مقامات پنهان شوند.

مقامات ترکیه مهاجران غیرقانونی را گرفتار و به مراکز اخراج می فرستند. در حال حاضر بیش از ۱۸ هزار پناهجو در این مراکز نگهداری می شوند که از این تعداد ۱۰۷۶۳ تن افغان، ۲۷۴۰ تن پاکستانی، ۱۷۷۶ سوری و ۳۵۲۲ تن تبعه سایر کشورها هستند.

هفته گذشته نزدیک به۱۷۰۰ مهاجر غیرقانونی در یک روز در استانبول توسط پلیس گرفتار شدند.

اگرچه روند اخراج پناهجویان از ترکیه به افغانستان با به قدرت رسیدن طالبان متوقف شده بود، اما این روند از آغاز سال ۲۰۲۲ از سر گرفته شد.

 

در همین زمینه