مخالفان اخراج مهاجران به رواندا در مقابل وزارت داخله کشور انگلستان تظاهرات کردند، ١٣جون ٢٠٢٢. عکس: رویترز
مخالفان اخراج مهاجران به رواندا در مقابل وزارت داخله کشور انگلستان تظاهرات کردند، ١٣جون ٢٠٢٢. عکس: رویترز

مقامات بریتانیا در حال آماده شدن نخستین پرواز اخراج مهاجران برای پس از ظهر امروز به رواندا هستند. در این پرواز هفت تن از مهاجرانی که به گونه غیرقانونی وارد بریتانیا شده اند به رواندا فرستاده می شوند. طیاره ویژه مهاجران قرار است از لندن بلند شود و صبح روز بعد در کیگالی فرود آید. سازمان های غیردولتی که در مقابل این پروژه ایستاده اند، قصد دارند در ماه جولای به مبارزه در دادگاه ادامه دهند.

اگر این پرواز در آخرین لحظه لغو نشود، دولت بریتانیا آماده است تا یک گروه هفت تن از مهاجران را در پایان امروز سه شنبه ١۴ جون به رواندا اخراج کند. مسافران آن که به گونه غیرقانونی وارد انگلستان شده اند، در این پرواز فردا صبح در کیگالی پایتخت رواندا می رسند.

این پروژه توسط سازمان ملل و انجمن های حقوق بشر مورد انتقاد شدید قرار گرفته است. در همین حال، آخرین درخواست های تجدیدنظر در دادگاه برای لغو پرواز نتیجه ای نداشت. قاضی رابیندر سینگ شامگاه دوشنبه گفت: «این درخواست رد شده است.»

سازمان Care4Calais در صفحه توییتر خود یادآوری کرد که بیست و چهار تکت کنسل شده است، اما هفت مهاجر دیگر هنوز در برنامه این پرواز هستند. بنابراین احتمال پرواز تقریباً خالی در عصر سه شنبه وجود دارد. به گفته این سازمان، در میان کسانی که ابتدا قرار بود لندن را ترک کنند، مهاجران ایرانی، عراقی، آلبانیایی و یک سوری بودند.

سازمان دیده بان حقوق بشر می گوید، لندن می خواهد مسئولیت های پناهندگی خود را به طور کامل به کشور دیگری واگذار کند. که این کار برخلاف کنوانسیون ١٩٥١ ژنو است.

مرتبط: بریتانیا مهاجران را قبل از فرستادن به روندا در بازداشت‌گاه نگه می دارد

تظاهرات روز دوشنبه ١٣ جون در لندن و منچستر در اعتراض به نخستین اخراج مهاجران به روندا برگزار شد. هشتگ های #StopRwanda #StopTheFligths در شبکه های اجتماعی در حال گسترش هستند.

اما با وجود تمام این مخالفت‌ها، دولت محافظه‌کار بوریس جانسون مصمم است این پروازها را متوقف نکند تا از عبور غیرقانونی مهاجران از راه کانال مانش به کشور جلوگیری نماید.

سرنوشت مهاجران انتقال داده شده به روندا

در چهاردهم اپریل، لندن و کیگالی توافقنامه ای را برای فرستادن پناهجویانی که به گونه غیرقانونی وارد بریتانیا شده اند به رواندا امضا کردند. در همین حال، پرونده های مهاجران در کشور رواندا بررسی می شود و باید در آنجا مستقر شوند. پس از پذیرش درخواست پناهندگی، آنها نمی توانند به انگلستان بازگردند.

به گونه ویژه، این توافقنامه تنها مربوط به مردان جوانی است که از اول جنوری سال روان به گونه غیرقانونی وارد خاک بریتانیا شده اند.

بوریس جانسون روز دوشنبه در رادیو"ال بی‌ سی‌" تاکید کرد: «گروه‌های جنایت‌کار که جان مردم را در کانال مانش به خطر می‌اندازند باید بفهمند که مدل اقتصادی آنها تحت این دولت سقوط خواهد کرد.»

ادامه دعوا در ماه جولای در دادگاه

پس از نخستین پرواز، سازمان ها قصد تسلیم شدن ندارند و می خواهند ادامه دعوا در دادگاه را پی‌گیری کنند. یک سازمان درباره بررسی دقیق دادگاه که برای ماه آینده برنامه ریزی شده است، واکنش نشان داده و گفت: «ما ناامید شدیم، اما درخواست تجدید نظر ما در برابر این سیاست در ماه جولای بررسی خواهد شد.»

در همین مورد: نگرانی سازمان ها در مورد فرستادن مهاجران زیر سن قانونی از بریتانیا به رواندا

از زمان اعلام این پروژه، سازمان های بریتانیایی از چندین اقدام به خودکشی در میان مهاجران نگران شده اند. یک زن ایرانی که اقدام به خودکشی کرده بود در اوایل ماه جون به بسیار مشکل نجات یافت. یک مهاجر یمنی چهل ساله نیز سعی کرد به زندگی خود پایان دهد. وی در ویدیویی خطاب به نخست وزیر بوریس جانسون گفت که «چیزی دیگری در زندگی ندارد.» مرد جوان در همان ابتدا ورود به خاک بریتانیا متوجه شده بود که در خطراخراج قرار دارد.

از آغاز سال جاری، بیش از ١٠٠٠٠ مهاجر به گونه غیرقانونی از کانال مانش عبور کردند تا با قایق های کوچک خود را به سواحل بریتانیا برسانند. این رقم نسبت به سال های گذشته افزایش یافته است.

 

در همین زمینه