منطقه اوروس، مرز میان ترکیه و یونان. عکس: رویترز
منطقه اوروس، مرز میان ترکیه و یونان. عکس: رویترز

یک پناهجوی افغان روز دوشنبه ۱۳جون در مرز یونان و ترکیه با شلیک گلوله کشته شد. به گفته مقامات ترکیه، این پناهجو که قصد داشت از راه ترکیه به یونان برود، توسط مرزبانان یونان کشته شد.

مقامات ترکیه می گویند، این پناهجوی افغان که قصد رفتن به یونان را داشت، در مرز به ضرب گلوله نیروهای پلیس یونان کشته شده است.

به گزارش خرسانه حریت، این پناهجو به همراه ۷ تن دیگر قصد عبور از یونان را داشت که با شلیک گلوله نیروهای یونانی کشته شد.

این حادثه در روستای الیبی در منطقه اوروس رخ داد.


روستای الیبی در نزدیک مرز یونان. عکس: گوگل مپ
روستای الیبی در نزدیک مرز یونان. عکس: گوگل مپ


رسانه حریت افزود: «نیروهای یونان به سوی گروهی از پناهجویان افغان که قصد عبور غیرقانونی به یونان را داشتند تیراندازی کردند. در این تیراندازی یک تن به شدت مجروح شد. وی به بیمارستان محلی منتقل گردید اما قبل از رسیدن جان باخته بود.»

پلیس منطقه مریک در نزدیک ادرنه این حادثه را به خبرگزاری فرانسه تایید کرد، اما جزئیاتی در مورد آنچه در رسانه های ترکیه گزارش شده ارائه نکرده است.

مرتبط: پلیس یونان: یک مهاجر در پی تصادف یک لاری در حال فرار کشته و ۱۷ تن دیگر زخمی شدند

این روزنامه همچنین گفته است که تحقیقات در مورد این رویداد آغاز شده است.

در همین حال، تاکیس تیودوریکاکوس، وزیر دفاع ملکی یونان، ترکیه را به انتشار «اخبار جعلی» متهم کرد و گفت که این کشور از مهاجران سوء استفاده ابزاری می‌کند.

خشونت در مرز یونان و ترکیه پدیده جدیدی نیست. به گزارش رسانه های ترکیه، دو پناهجوی افغان که قصد عبور از یونان را داشتند، در ماه می گذشته در یک تیراندازی در همین منطقه زخمی شدند.

یونان: یک پناهجو و یک قاچاقبر هنگام فرار از پلیس کشته شدند

یک ماه پیش یک پناهجوی ۲۲ ساله از یکی کشور افریقایی در دریای اوروس جان خود را از دست داد.

در سال ۲۰۲۱ حدود ۵۱ جسد در این منطقه پیدا شده و به مرکز طب عدلی الکساندروپولوس منتقل گردیدند. بسیاری از آنها در دریای اوروس غرق شدند.


مرز ترکیه و یونان. عکس: گوگل مپ
مرز ترکیه و یونان. عکس: گوگل مپ


سازمان های حقوق بشر مرتباً از نیروهای یونانی به دلیل استفاده از زور علیه پناهجویان انتقاد می کنند. هفته گذشته ۲۸ مهاجر در جزیره کوچکی در دریای اوروس گیر افتاده بودند، اما چند روز بعد پلیس یونان آنها را به ترکیه اخراج کرد.

 

در همین زمینه