تلاش مردم در میدان هوایی کابل برای خروج از افغانستان با هواپیمای نظامی ایالات متحده امریکا. عکس از اسوشیتدپرس
تلاش مردم در میدان هوایی کابل برای خروج از افغانستان با هواپیمای نظامی ایالات متحده امریکا. عکس از اسوشیتدپرس

نیروی هوایی ایالات متحده امریکا به این نتیجه رسیده است که خدمه هواپیمای نظامی این کشور در رویداد غم انگیز مرگ شماری از افغان‌ها در جریان عملیات تخلیه تقصیری نداشته اند.

با تصرف کابل توسط طالبان در نیمه ماه آگست سال گذشته و خروج عجولانه نیروهای بین المللی، شماری زیادی از افغان‌ها به میدان هوایی کابل هجوم بردند و در میان هرج و مرج تلاش می‌کردند وارد هواپیماهای شوند که عملیات تخلیه را انجام می‌دادند.

برخی از این افغان‌ها با نومیدی حتی در بدنه و در محفظه تایرهای هواپیمای نظامی امریکایی جا گرفته بودند تا «جان خود را نجات بدهند». تعدادی از این افغان‌ها، هنگام بلند شدن طیاره از زمین، به پایین سقوط کرده و یا زیر تایرهای طیاره جان باختند.

ان ستفانیک، سخنگوی نیروی هوایی ایالات متحده امریکا روز دوشنبه در اعلامیه‌ای گفت که تحقیقات در مورد کشته شدگان نشان می‌دهد که خدمه هواپیما، هنگام مواجهه با وضعیت بی‌سابقه امنیتی که به سرعت وخیم‌تر می‌شد، «تصمیم درستی را برای پرواز هرچه زودتر اتخاذ کرده بودند».

هواپیمای تدارکاتی امریکایی «سی-۱۷» پس از فرود به میدان هوایی کابل، در محاصره افغان‌ها قرار گرفت و مقامات نظامی گفته اند که خدمه از ترس اینکه هواپیما مبادا به دست آنها بیافتد، تصمیم گرفتند هرچه زودتر پرواز کنند.

در ویدیویی که با تلفن موبایل ضبط گردیده دیده می‌شود که پس از بلند شدن هواپیما از زمین، دو نقطه کوچک از هواپیما سقوط می‌کنند. بعداً مشخص شد که این دو نقطه، افغان‌هایی بودند که در محفظه تایرهای هواپیما خود را پنهان کرده بودند. هنگام جمع شدن این تایرها به بدنه هواپیما، این دو افغان فقط دو راه داشتند: یا باید در آن محفظه زیر فشار تایرها جان می‌باختند، و یا از محفظه بیرون شده و خود را به پایین می‌انداختند. وقتی هواپیمای نامبرده به پایگاه هوایی العدید در قطر به زمین نشست، بقایای انسانی در محفظه تایرها یافت شد.

خانم ستفانیک گفته است: «این یک رویداد غم‌انگیز بود و ما با خانواده های این کشته شده ها قلباً همدرد هستیم.» او افزوده است که اداره تحقیقات خاص نیروی هوایی ایالات متحده این رویداد را بررسی کرده و تحقیقات محل حادثه را به مقامات قطری سپرد، اما آنها از تحقیق بیشتر خودداری کردند.

ستفانیک گفته است: «مهارت‌های پرواز و فکر سریع خدمه هواپیما، امنیت خدمه و هواپیما را تضمین کرد.» به قول وی، «خدمه هواپیما، پس از دریافت مراقبت و خدمات مناسب صحی برای استیلا بر ضربه روانی ناشی از این رویداد بی‌سابقه و حزن‌انگیز، دوباره به وظیفه خود بازگشته اند.»

شمار دقیق کشته شده ها هنوز مشخص نیست. در تصاویر ویدیویی دو نقطه دیده می‌شوند که در فاصله چند ثانیه از هواپیما سقوط می‌کنند. اما دو جسد همزمان بالای همان یک بام افتاده اند، و این حاکی از آن است که آنها باهم افتاده اند. پس نقطه دومی که در تصاویر دیده شده است، حداقل یک نفر دیگر بوده است.

مقامات افغان، یکی از این افراد را که بر بالای بام سقوط کرده بودند، فدا محمد، داکتر دندان ۲۴ ساله شناسایی کردند. به قول رسانه‌های محلی، جسد دوم مرد جوانی به نام صفی الله هوتک شناسایی شده است. دست کم یک نفر دیگر بر روی خط پرواز در زیر تایرهای هواپیمای «سی-۱۷» امریکایی جان باخته بود.

دویچه وله دری

 

در همین زمینه