۱۱ نومبر سال ۲۰۲۱، کودکان مهاجر یا آواره در مقابل حصار مرزی بین پولند و بلاروس. عکس: رویترز
۱۱ نومبر سال ۲۰۲۱، کودکان مهاجر یا آواره در مقابل حصار مرزی بین پولند و بلاروس. عکس: رویترز

صندوق کودکان ملل متحد «یونیسف» در نیویارک روز جمعه اعلام کرد، از جنگ جهانی دوم تا به حال، شمار کودکانی که در اواخر سال ۲۰۲۱ به خاطر مناقشات، خشونت و بحران های دیگر در سراسر دنیا مجبور به فرار شده اند، هیچگاه اینقدر زیاد نبوده است.

بربنیاد آمار یونیسف، حدود ۳۶.۵ میلیون کودک مجبور به فرار از خانه های شان شده اند. حدود ۲۲.۸ میلیون تن از آن ها در پی مناقشات و خشونت بی جاشده اند.

براساس این آمار شمار کودکان آواره در سراسر دنیا از سال ۲۰۲۰، ۲.۲ میلیون تن افزایش یافته است. یونیسف گفت، شمار این کودکان در نتیجه مناقشاتی که در کشورهایی مانند افغانستان و یمن جریان دارد، افزایش یافته است. براساس بیانیه این سازمان، ۷.۳ میلیون کودک دیگر در سال ۲۰۲۱ در پی بلایای طبیعی بی خانمان شده اند.

بیشتر بخوانید: معلمان در آلمان: مکاتب برای پذیرش کودکان آواره اوکرایینی آماده نیستند

یونیسف در این بیانیه از حکومت های سراسر دنیا خواست که از آوارگان، مهاجران و کودکان بیشتر محافظت کنند. از آن جایی که این آمار از اواخر سال ۲۰۲۱ هستند، کودکان اوکرایینی که پس از حمله روسیه به اوکرایین بی خانمان شده و یا مجبور به فرار شده اند، شامل آن نمی شوند. از زمان حمله روسیه به اوکرایین به تاریخ ۲۴ ماه فبروری ۲ میلیون کودک آواره شده و ۳ میلیون کودک دیگر در داخل کشور بی جا شده اند.

افزون براین، ۷.۳ میلیون کودک و خانواده های شان به خاطر بلایای طبیعی و تغییرات آب و هوایی مانند خشکسالی در افریقا و سیلاب های شدید در هندوستان، بنگله دیش و افریقای جنوبی بی جا شده اند.

بیشتر بخوانید: سیگار: حدود ۳،۲ میلیون کودک افغان با سوء تغذیه مواجه هستند

براساس بیانیه یونیسف، بیش از یک سوم کودکان بی خانمان در کشور های افریقایی (۳.۹ میلیون یا ۳۶ درصد) یک چهارم در اروپا و آسیای مرکزی (۲.۶ میلیون یا ۲۵ درصد) و ۱۳ درصد (۱.۴ میلیون) در خاورمیانه و شمال افریقا زندگی می کنند.

در ادامه بیانیه یونیسف آمده است، حدود دو سوم از کودکان آواره در مکاتب ابتدایی ثبت نام شده اند. در حالی که فقط یک سوم از آوارگان نوجوان به امکانات تحصیلی دسترسی دارند.

 

 

در همین زمینه