پلیس فرانسه در حال بررسی در مرز در شمال فرانسه. عکس: رویترز
پلیس فرانسه در حال بررسی در مرز در شمال فرانسه. عکس: رویترز

علی محمد مهاجرعراقی هنگام رانندگی یک کامیون در نزدیک یوروتونل در شمال فرانسه دستگیر شد. در این کامیون ٣٩ مهاجر سوار بودند که قصد رفتن غیرقانونی به انگلستان را داشتند. به همین دلیل دادگاه وی را به اتهام انتقال غیرقانونی این مهاجران به دو سال زندان محکوم کرد.

حکم دو سال زندان از سوی دادگاه بولونی سور مر در شمال فرانسه، روز دوشنبه ٢٠ جون برای علی محمد به اتهام انتقال غیرقانونی مهاجران به انگلستان صادر شد. به گزارش رسانه له ووه دونور این جوان ۱۹ساله عراقی چند روز قبل ۳۹ مهاجر را سوار یک کامیون کرده و آنها را به سمت انگلستان رهمنایی می کرد.

دستگیری این فرد یک هفته قبل به روز دوشنبه ١٣جون اتفاق افتاد. در آن روز، افسران پلیس مرزی فرانسه، کامیون را با سرعت کم در بزرگراه خروجی یوروتونل مشاهده کردند. سپس به دنبال آن رفتند تا که کامیون را متوقف کنند اما راننده اعتنایی نکرد. پلیس سپس راننده را با چشم‌های بسته با دست کسی دیگری که در عقب نشسته می بیند.

سپس کامیون از تونل خارج می شود و به سمت دیگری می رود. ماموران پلیس دست به کار می شوند و در نهایت کامیون را متوقف می سازند و راننده را گرفتار می نمایند. پلیس با باز کردن دروازه های این وسیله نقلیه ٣٩ مهاجر را در داخل آن پیدا می کند.

به گفته این مهاجر عراقی، یک قاچاقبر از او خواسته بود تا کامیون را به سمت بریتانیا رانندگی کند. به گفته او، شخصی که در عقب کامیون نشسته بود قاچاقبر بوده و بر او فشار می آورد.

برخی مجبور می شوند تا قایق رانی مهاجران را به دوش گیرند

شمال فرانسه، گذرگاه چندین هزار تبعیدی است که می خواهند به بریتانیا برسند. در آنجا دستگیری و محکومیت قاچاقبران به طور منظم انجام می شود. اما افرادی، مانند محمد علی، همیشه در راس شبکه های گسترده مهاجرت غیرقانونی نیستند.

برخی از مهاجران مجبورند در بدل یک مکان در قایق، قایق رانی را به عهده گیرند. دیگران نیز موافقت می کنند که آن شخص قایق مسافران را از کانال مانش عبور دهد. چندی پیش، محسن مهاجر ایرانی به مهاجرنیوز گفت: «ما ۲٠ تن ایرانی بودیم که یک خانم و یک مرد ترکی هم در جمع ما بودند. در گروه افرادی بودند که هزینه عبور را نداشتند. در عوض مجبور شدند قایق رانی کنند.»


خالد و یک مهاجر دیگر در کنار ساحل سلاک. عکس: مهاجرنیوز/ مهدی شبیل
خالد و یک مهاجر دیگر در کنار ساحل سلاک. عکس: مهاجرنیوز/ مهدی شبیل


یک روز پس از غرق شدن کشتی در پایان نوامبر سال ٢٠٢١ که در اثر آن ٢٧ تن جان خود را از دست دادند، فرانک دیرسن، معاون رئیس منطقه اوت دو فرانس در شمال فرانسه خواستار ردیابی شبکه قاچاقبران شده بود. به گفته او، برای جلوگیری از فعالیت قاچاقبران، باید سازمان های بزرگ و کسانی که در راس قرار دارند را گرفتار نمود.

هیوا رحیم پور مهاجر ٢٩ ساله که یک تبعه ایرانی است در چهارم می به جرم قاچاق مهاجران و دست داشتن به شبکه بزرگ قاچاق در لندن بازداشت شد. ژاک بیر مدیر تحقیقات منطقه یی در لندن در بیانیه ای گفت: «او نقش اصلی در بزرگترین شبکه های جنایی و اهدای قایق به قاچاقبران را دارد، به همین دلیل متهم است.»

به گفته وزارت کشور فرانسه، از ابتدای سال، با وجود تجهیزات و پرسونل کنترل در امتداد ساحل، ٢٠١٣٢ تن تلاش کردند.

 

در همین زمینه