یک زن در برابر خیمه اش در اردوگاه کاراتپه در لسبوس یونان. عکس: ماریانا کاراکولاکی/ دویچه وله
یک زن در برابر خیمه اش در اردوگاه کاراتپه در لسبوس یونان. عکس: ماریانا کاراکولاکی/ دویچه وله

یک زن ٢٧ ساله باردار افغان در فبروری سال ٢٠٢١ با آتش کشیدن خیمه اش در اردوگاه کاراتپه در جزیره لسبوس یونان تلاش کرد به زندگی خود پایان دهد. او به دلیل اقدام به آتش‌سوزی در اردوگاه و به خطر انداختن جان دیگران به حکم ۱۰ سال زندان مواجه است. دادگاه او قرار بود روز چهارشنبه برگزار شود اما به تعویق افتاد.

این زن باردار افغان که نامش فاش نشده است، در پنجم فبروری ٢٠٢١ در تلاش برای خودکشی خیمه خود را آتش زد. طبق گزارش رسانه ها، او سه فرزند داشت، اما نمی خواست فرزندی دیگرش در اردوگاه به دنیا بیاید. به او گفته شده بود که به آلمان برود، اما روند انتقال او بارها به تعویق افتاد.

وی هنگامی اقدام خود کشی کرد که همسر و پسرش در اردوگاه نبودند. او دو دخترش را از خیمه بیرون کرد و سپس با فندک آتش را در دورن خیمه روشن کرد.

دادگاه او قرار بود امروز چهارشنبه ٢٢ جون برگزار شود اما به دلیل عدم حضور شهود، جلسه دادگاه به تاریخ دیگری به تعویق افتاد.

دادگاه وی را به خاطر به خطر انداختن جان دیگران و تخریب اردوگاه مهاجران به ده سال زندان محکوم می کند.

با وجود اینکه آتش به سرعت خاموش شد، ام این زن قبلا در اثر سوختگی زخمی شده بود. او پس از به دنیا آوردن نوزادش در شفاخانه بستری و به آلمان منتقل شد.

قابل یاد آوریست که این زن، فرزند خود را در شرایط دشوار در اردوگاه به دنیا آورد. با این حال، شرایط زندگی در اردوگاه بسیار دشوار بوده و مهاجران دسترسی کامل به آب گرم و برق نداشتند. به گفته سازمان داکتران بدون مرز مهاجران در این اردوگاه ها از بیماری روانی رنج می برند.

وی هنگامی متوجه می شود که در گروه افرادی که به آلمان منتقل می شوند نیست، در ناامیدی فرو می رود. در آخرین مراحل بارداری، داکتران اجازه پرواز در این حالت را به او ندادند. سفر او چندین بار به تعویق افتاده است و او نمی توانست تصور کند که دوباره در اردوگاه لسبوس زایمان کند. برای همین تصمیم می گیرد که به زندگی اش خاتمه دهد.

سه‌ شنبه ٢١ جون، سازمان عفو بین‌الملل خواستار رفع تمامی اتهامات بر این زن مهاجر شد. این سازمان می گوید: «جرم چنین پناهجوی آسیب‌پذیر و بیچاره ای که با این اقدام به خود آسیب رسانده است، چیست؟»

برای مسئول سازمان HIAS یونانی که از دوسیه این زن جوان افغان دفاع می کند «جرم انگاری درچنین اقدام از سوی دادگاه، نه تنها برای وکیل بلکه به عنوان یک شهروند، یک عمل ناامید کننده و نگران کننده است.»

کمیساریای عالی سازمان ملل متحد در امور مهاجران، نیز اقدام دادگاه را "نا امید کننده" خواند و خواستار کمک شد.

این زن افغان، به همراه همسر و فرزندانش به آلمان منتقل شده است، جایی که در تلاش است زندگی خود را از سر گیرد. اما روند اداری دوسیه او در دادگاه همچنان ادامه خواهد داشت تا اینکه فیصله نهایی گرفته شود.

 

در همین زمینه