زمین لرزه صبح چهارشنبه ٢٢ جون ٢٠٢٢ مناطق جنوب 
 شرقی افغانستان را تکان داد. در این رویداد بیش از هزاران تن جان باختند. عکس: فرانس ٢۴
زمین لرزه صبح چهارشنبه ٢٢ جون ٢٠٢٢ مناطق جنوب شرقی افغانستان را تکان داد. در این رویداد بیش از هزاران تن جان باختند. عکس: فرانس ٢۴

بر اساس گزارش‌ها شمار قربانیان زلزله در ولایات خوست و پکتیکا روز چهارشنبه بیشتر از۱۰۰۰ تن رسیده و ۱۵۰۰ تن دیگر زخمی شدند. در این رویداد هزاران تن آواره و بی خانمان گردیدند. در همین حال، شبکه های مخابراتی منطقه در اثر باد و باران تخریب شده و کمک های مردمی را نیز با مشکل مواجه کرده است. تا هنوز کمک های جهانی به این آواره گان نرسیده است. برخی از افغان های مقیم فرانسه می گویند که طالبان در مدیریت بحران ناتوان هستند.

زمین لرزه صبح روز چهارشنبه ٢٢ جون بخش‌های وسیعی از جنوب شرق افغانستان و بخش‌هایی از پاکستان را تکان داد. بیش از۱۵۰۰ تن جان باختند. خسارات این زلزله هنگفت بوده و مردم خانه ها و اموال شان را از دست دادند. از سوی دیگر تعداد زخمی ها نیز افزایش یافته و در مراکز صحی جایی برای تداوی نیست. بیش ازهزاران تن اعم از زنان و کودکان در بی سرپناهی به سرمی برند.

خبرگزاری رویترز به نقل از شاهدان عینی و امدادگران از احتمال افزایش تلفات این زمین لرزه خبر داد. از سوی دیگر، بارندگی و تخریب سرک ها در این منطقه، امدادرسانی را با مشکل مواجه کرده و تعداد دقیق افرادی که زیر آوار خانه های فروریخته گیر افتاده اند، مشخص نیست.

آیا طالبان توان مدیریت و کمک به زلزله زدگان را دارند؟ مهاجران مقیم فرانسه نظریات خود را به مهاجرنیوز بیان کردند.

«طالبان در مدیریت حوادث مشابه ناتوان است»

*سمیع ٢٥ ساله، یکی از مهاجران افغان، از شش سال به اینسو در فرانسه زندگی می کند. او باشنده اصلی ولایت خوست است. وی در مورد کمک به زلزله زدگان به مهاجرنیوز گفت: «تاهنوز هیچ کمکی برای زلزله زدگان صورت نگرفته است. دوستانم از آنجا زنگ می زنند و می گویند، تنها کمک های که در منطقه ما صورت گرفته، توزیع خوراک و آب آشامیدنی است که توسط خود مردم به بسیار مشکلات از شهر به قریه جات رسانده می شود. برخی جوانان دوکاندار به سراغ مردم می آیند و غذا توزیع می کنند.»

او در مورد اینکه آیا طالبان از عهده کمک به زلزله زدگان خواهد بر آمد گفت: « نه خیر. طالبان که خود شان نان ندارند، چگونه مردم را کمک کنند؟ آنها نه تجهیزات دارند و نه چیزی را می فهمند. تمام کنفرانس های که می دهند فقط فریب دادن مردم است.»

وی افزود: در حکومت قبلی بهتر بود، مردم حد اقل گرسنه نبودند. کار بود. اما حالا مردم نان خوردن ندارند. کار نیست. حتا طبیعت هم بر آنها رحم نمی کند. می بینید که وضعیت دیگر قابل تحمل نیست.»

ولی الله، یک پناهجوی افغان که چند هفته پیش وارد فرانسه شد، به مهاجر نیوز گفت که نسبت به توانایی های طالبان بدبین است. به گفته وی، طالبان هرگز برای حوادث طبیعی آماده نبودند. او گفت: «آنها برای مدیریت حوادث مشابه نه آمادگی دارند و نه تجربه دارند.»

وی افزود که طالبان با سازمان های بین المللی و دیگر کشورها روابط خوبی ندارند تا در این گونه مسائل به آنها کمک کنند.

به گفته این جوان مهاجر، اگرچه جامعه جهانی و برخی کشورها گفته اند که به زلزله زدگان کمک خواهند کرد، اما این موضوع پیچیده ای است.

وی گفت: «شکی نیست که این یک فاجعه انسانی است، اما فکر می کنم حتی در مورد تعداد قربانیان نیز تردید وجود دارد. جامعه جهانی می داند که هرگز در افغانستان سرشماری صورت نگرفته است و طالبان توانایی انجام سرشماری را ندارند.»

به گفته او احتمال دارد که طالبان برای جمع آوری کمک های جامعه جهانی در ارقام اغراق کنند.

عدم تخصص

کاوه یکی دیگر از پناهجویان افغان است که از ماه اگست گذشته در فرانسه زندگی می کند. او مدیریت طالبان را «صفر» توصیف کرد.

او به مهاجرنیوز گفت: «فکر نمی‌کنم طالبان بتواند کاری برای کمک به آسیب‌دیدگان انجام دهد. بلایای طبیعی در هر نقطه از جهان ممکن است رخ دهد. اما کشورهای دیگر متخصصانی برای مدیریت این حوادث و ارائه کمک به افراد آسیب دیده دارند. طالبان یک گروه تروریستی است که در ۲۰ سال گذشته فقط با مردم جنگیده و آنها را کشته اند.

وی با بیان اینکه مدیر ریاست حوادث و بلایای طبیعی یک مرد نا متخصص است که فقط از مسائل دینی خبر دارد، اضافه می کند: «شما خودتان می بینید. تخصص ملا، فقط امامت مردم است. وظیفه آن مدیریت بلایای طبیعی و جلوگیری از آسیب نیست. اما اکنون ملا ها در افغانستان جای متخصصان را گرفته اند.»

«فرهنگ حکومت داری با جنگ فرق دارد»

یما مهاجر افغان که از چند سال در فرانسه زندگی می کند، می گوید که به هیچ وجه نمی تواند به طالبان اعتماد کند. وی تاکید کرد که طالبان نیز می توانند از این رویداد سوء استفاده کنند. او گفت: «من متقاعد شده‌ام که اگر کمک‌های مالی به طالبان داده شود، آنها قطعاً آن را به جیب خواهند زد. نظر من این است که کمک ها باید توسط سازمان ها به مردم داده شود.»

وی با اشاره به جنگ ۲۰ ساله طالبان گفت که این گروه حکومت‌ داری را درک نمی کند زیرا جنگ و کشتار غیرنظامیان با حکومت‌ داری یکی نیست.

وی افزود که مرگ مردم فقیر یک درد بزرگ است، اما افزود که فقدان تجربه مدنی و سیاسی طالبان نشان می دهد که اگر حوادث مشابه فردا در سایر مناطق افغانستان رخ دهد، باز هم نمی توانند آن را مدیریت کنند.

*نام مستعار

 

در همین زمینه