اجلاس روسا و وزرای داخله کشور های عضو اتحادیه اروپا در بروکسل
اجلاس روسا و وزرای داخله کشور های عضو اتحادیه اروپا در بروکسل

در مبارزه با مهاجرت غیرقانونی، کشورهای عضو اتحادیه اروپا قوانین سختگیرانه تری برای نظارت از مرزهای خارجی اروپا وضع می کنند. علاوه براین کشور های عضو روی اصلاح پایگاه داده ها یا بانک اطلاعاتی اثر انگشت با هم به توافق رسیدند.

پس از اینکه وزرای داخله کشورهای عضو اتحادیه اروپا، تقریباً دو هفته پیش به یک توافق سیاسی دست یافتند، نمایندگان دایمی ۲۷ کشور عضو در بروکسل روز چهارشنبه (۲۲ جولای ۲۰۲۲)، تصمیمات لازم را اتخاذ کردند. همزمان آلمان و ۲۰ کشور اروپایی دیگر به یک میکانیزم برای حمایت از کشورهای مدیترانه ای در برخورد با پناهجویان، پیوستند.

کشورهای عضو اتحادیه اروپا از چندین سال به این طرف بر سر سیاست مشترک مهاجرت و پناهندگی عمیقاً با هم در اختلاف اند. اصل موضوع اختلاف این است که آیا پناهجویان در سراسر اتحادیه اروپا تقسیم شوند یا خیر و اگر قرار باشد که این کار صورت گیرد، روند تقسیم چگونه باید انجام شود.

بیشتر بخوانید: در بلژیک مهاجران دسترسی به حقوق پناهندگی ندارند

کشورهایی مانند پولند، مجارستان و اتریش به شدت سهمیه اجباری را رد می کنند. از سوی دیگر کشورهای جنوبی مانند ایتالیا و یونان که به شمار زیادی از مهاجران جا داده اند، خواستار حمایت بیشتری هستند. علاوه بر این کشورهایی مانند آلمان و هالند خواستار اقدامات جدی تر علیه به اصطلاح مهاجرت های ثانوی هستند. منظور پناهجویانی هستند که از یک کشور اتحادیه اروپا به یک کشور دیگر نقل مکان می کنند.

توافق روز چهارشنبه اولین پیشرفت ملموس در زمینه یک سیاست مهاجرت مشترک کشورهای عضو اتحادیه اروپا، بعد از مدت طولانی به شمار می رود. اکنون کشورهای عضو باید بر سر یک موضع مشترک در پارلمان اروپا با هم به توافق برسند.

تحت روش جدید "Screening" یا (غربال گری) که در مرزهای خارجی در نظر گرفته شده است، پناهجویان و سایر مهاجران مورد ارزیابی قرار می گیرند. یعنی هویت پناهجویان بررسی می شود و همچنین باید بررسی های امنیتی و بهداشتی لازم در اینجا صورت بگیرند. این کار باید، طور مثال، در نزدیکی مرز خارجی و طی مدت حداکثر پنج روز انجام شود. در نهایت باید در مرز مشخص شود که چه کسی چشم اندازی برای دریافت پناهندگی ندارد.

با توافق بر سر اصلاح پایگاه داده ها یا بانک اطلاعاتی اثر انگشت، "Eurodac " مهاجرانی که درخواست های متعدد می دهند، راحت تر شناسایی شوند. علاوه بر این، در آینده در کنار موارد دیگر، داده های بیومتریک نیز در سیستم ثبت می شوند.

بیشتر بخوانید: تعداد مهاجران غیرقانونی در اروپا از جنوری تا می امسال ۸۲ درصد افزایش یافته است

 مشارکت در مکانیسم همبستگی با یونان، قبرس، ایتالیا، مالتا و اسپانیا داوطلبانه است. کشورهای عضو می توانند با پذیرش مهاجران از کشورهای مدیترانه ای فشار را از دوش آن ها کمک کنند و یا با استفاده از روش های دیگری به آنها کمک کنند، طور مثال با پول.

نانسی فایزر، وزیر داخله آلمان دو هفته قبل برآورد کرده بود که تحت این مشارکت، آلمان و حدود یازده کشور دیگر پناهجویان را می پذیرند. به گفته ریاست شورای اتحادیه اروپا، بلجیم، بلغاریا، قبرس، جمهوری چک، آلمان، یونان، اسپانیا، فنلند، فرانسه، کرواسیا، ایرلند، ایتالیا، لیتوانیا، لوکزامبورگ، مالتا، هالند، پرتگال، رومانیا، ناروی، سویس و لیشتن اشتاین، در میکانیزم حمایت از کشورهای مدیترانه ای سهم می گیرند.

 

در همین زمینه