یک خبرنگار افغان در جریان تصویربرداری در یکی از دوکان‌ها در شهر پشاور
Photo: TNN
یک خبرنگار افغان در جریان تصویربرداری در یکی از دوکان‌ها در شهر پشاور Photo: TNN

گزارشگران مردمی در پاکستان، خبرهایی را در مورد مهاجران قدیمی و تازه وارد بازتاب می‌دهند که در اغلب موارد، رسانه های دیگر این کشور به آن توجه نمی‌کنند. نوریه بازوان، دختر جوان افغان، یکی از آنها است.

نوریه بازوان در افغانستان متولد شده و در سال ۲۰۰۱ زمانی که ایالات متحده امریکا کشورش حمله کرد، با خانواده اش به پاکستان مهاجرت کرده است.

نوریه بازوان در ۲۴ سال زندگی خود به اندازه کافی تجربه کسب کرده است. این خبرنگار مردمی روی موضوعاتی در پاکستان تمرکز می کند که در بیشتر موارد، از دید رسانه های پاکستانی در خفا می‌مانند.

نوریه در یک کمپ مهاجران در نزدیکی پشاور بزرگ شده است. او به عنوان یک دختر و مهاجر از هر نگاه در کشور میزبان شانس خوبی نداشت. بازوان مانند مهاجران دیگر افغان و حتی آن مهاجرانی که در پاکستان به دنیا آمده اند و سال ها در این کشور زندگی می‌کنند، از حق کسب شهروندی پاکستان محروم مانده است.

مرتبط:وزیر خارجه آلمان: در آینده نزدیک هزاران افغان به آلمان انتقال داده می‌شوند

امکانات تحصیل و کار برای چنین مهاجران در این کشور همسایه بسیار محدود است. آن ها با اشکال دیگر تبعیض نیز مواجه هستند، به گونه مثال، در پاکستان این طرز فکر وجود دارد که در افغانستان جنایات پرورش میابد. افزون بر آن رسانه های پاکستان، موضوعات مربوط به مهاجران افغان را نادیده می‌گیرند.

نقش مثبت مهاجران

نوریه در باره نگرانی های مهاجران می‌گوید: «من می‌دانم که مشکلات بسیار بزرگ به نظر می‌رسند، اما مهاجران در اینجا نقش مثبت را هم بازی می‌کنند و از نگاه های مختلف سهم شان را ادا می‌نمایند. اما متأسفانه این نقش مثبت تحت شعاع خبرهای بسیار منفی قرار می‌گیرند.»

نوریه از سال گذشته به این سو، در آموزش های متعدد برنامه اکادمیک محلی دویچه وله موسوم به «مهاجرت و دیالوگ جنوب آسیا» اشتراک کرده است. هدف پروژه این است تا معلومات لازم و مهم را به مهاجران ارائه کند و دیالوگ با جامعه میزبان را مورد حمایت قرار دهد.

خبرنگاران مردمی حین مصاحبه در شهر پشاور
Photo:TNN
خبرنگاران مردمی حین مصاحبه در شهر پشاور
Photo:TNN

یک بررسی جدید در پاکستان توسط سازمان دیده بان رسانه ها «شبکه آزادی» با همکاری اکادمی دویچه وله، بر نیازمندی بزرگ به معلومات در عرضه کمک های بشری برای افغان های دختر و پسر مهاجر از جمله دسترسی به خدمات صحی، مسکن و آموزش تاکید کرده است.

بیشتر بخوانید:به یک میلیون مهاجر افغان در پاکستان کارت هوشمند داده می شود

فواد حسین، وزیر معلومات پاکستان در یک مصاحبه با رسانه صدای امریکا گفت که ادارات کشور در ماه دسمبر سال گذشته گزارش دادند که از ماه اگست به این سو ۳۰۰ هزار افغان به این کشور آمده اند؛ تخمیناً سه میلیون مهاجر افغان، از قبل در پاکستان به سر می‌برند.

تهیه خبر ها و گزارش های سودمند

نوریه که به عنوان خبرنگار مردمی توسط شبکه خبری قبایلی «تی ان ان»، یک شبکه رادیویی و انترنتی در پشاور و شریک اکادمی دویچه وله آموزش دیده است، با تهیه مطالب اجتماعی، داستان ها در باره زندگی، مشکلات نگرانی های مهاجران افغان را بازگو می‌کند.

او تنها نیست: از سال ۲۰۲۱ به این سو، شبکه «تی ان ان» و «پاور ۹۹ فوندیشن» که هر دو شریک اکادمی دویچه وله اند، جمعاً ۶۲ خبرنگار مردمی دختر و پسر افغان را در ایالت خیبر پشتونخواه آموزش داده اند.

از آن زمان به بعد، آن ها برای این رسانه ها، گزارش ها و خبرها را تهیه می کنند. تا پایان سال گذشته این خبرنگاران ۶۰ موضوع خبرنگاری رادیویی و ویدئویی را آماده کردند که در پلاتفورم های متعدد منشتر شده اند.

افزون بر این، نوریه و همکاران اش برای رفع نیازمندی مهاجرین تازه وارد افغان که پس از سقوط کابل به دست طالبان به این کشور آمده اند، هم اطلاع رسانی می‌کنند.

برگرفته از رسانه همکار ما (دویچه وله)

 

در همین زمینه