آرشیف: روند تخلیه از میدان هوایی کابل، ۳۰ آگست ۲۰۲۱. عکس پکچرالیانس
آرشیف: روند تخلیه از میدان هوایی کابل، ۳۰ آگست ۲۰۲۱. عکس پکچرالیانس

به گزارش رسانه های محلی، ۱۳۶ پناهجوی افغان بدون مدرک روز جمعه از ترکیه به افغانستان اخراج شدند. قرار بود روز شنبه بیش از ۱۳۰ افغان دیگر از ترکیه اخراج شوند.

به گزارش رسانه های محلی افغانستان، روز جمعه ٢۴ جون ۱۳۶ پناهجوی افغان با یک پرواز چارتر از ترکیه به افغانستان اخراج شدند. در این تصیم اخراج از سوی مقامات، ۲۷۲ پناهجوی غیرقانونی افغان به مرکز اخراج شهر کوجالی ترکیه منتقل شده و ۱۳۶ تن از آنان بلافاصله به افغانستان اخراج شدند.

به گفته مقامات ترکیه، ۱۳۰ تن دیگر قرار بود روز شنبه به افغانستان اعزام شوند.

خبرگزاری دولتی آناتولی ترکیه می گوید از ابتدای سال جاری میلادی بیش از ۳۷ هزار پناهجو از ترکیه اخراج شده اند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۸۹ درصد افزایش یافته است. بسیاری از اخراج شدگان افغان هستند. پیش از این مقامات ترکیه و سازمان بین المللی مهاجرت گفتند که ترکیه در شش ماه گذشته بیش از ۱۸ هزار پناهجوی افغان را اخراج کرده است. این مهاجران افغان با طیاره چارتر از ترکیه به کابل بازگردانده شدند.

پروازها به کابل از کشورهای خارجی در ماه اگست سال گذشته پس از تسلط طالبان بر افغانستان به حالت تعلیق درآمدند، اما ترکیه پس از پاکستان دومین کشوری بود که پروازهای خود را به کابل از سر گرفت.

مرتبط: سازمان عفو بین الملل از شماری از کشورها خواسته است تا اخراج اجباری پناهجویان افغان را متوقف کنند

مقامات ترکیه مهاجران غیرقانونی را بازداشت کرده و به مراکز اخراج می فرستند. در حال حاضر بیش از ۱۸ هزار پناهجو در این مراکز نگهداری می شوند که از این تعداد ۱۰۷۶۳ تن افغان، ۲۷۴۰ تن پاکستانی، ۱۷۷۶ تن سوری و ۳۵۲۲ تن تبعه سایر کشورها هستند.

پیش از این اداره مهاجرت ترکیه در بیانیه ای اعلام کرده بود که مقامات ترکیه تنها در سال ۲۰۲۲ از ورود بیش از ۱۵۰ هزار مهاجر غیرقانونی به خاک این کشور جلوگیری کرده اند. در همین مدت بیش از ۷۰ هزار تن وارد ترکیه شده و بسیاری از مهاجران غیرقانونی بازداشت شده اند.

بر اساس این منبع، اخراج شدگان اتباع ۹۴ کشور بوده که اکثر آنها افغان، پاکستانی و سوری بودند.

۸۴۰ هزار افغان از کشور فرار کردند

ارقام سازمان بین المللی مهاجرت نشان می دهد که در چهار ماه اول، پس از به قدرت رسیدن طالبان، نزدیک به ۸۴۰ هزار افغان بدون مدرک به خارج از کشور رفتند. بسیاری از این شهروندان افغان در معرض تهدید طالبان قرار دارند. برخی دیگر از بیکاری رنج می برند و نمی خواهند در جامعه ای زندگی کنند که در آن آزادی های مدنی و حقوق بشر نقض می شود.

در همین مورد: ترکیه محدودیت های جدید را در برابر مهاجران اعمال می کند

ترکیه یک مسیر ترانزیت مهم برای مهاجرانی است که به دنبال زندگی بهتر در اروپا هستند. بر اساس آمارهای رسمی، در حال حاضر حدود ۴ میلیون مهاجر در ترکیه زندگی می کنند که بیشتر آنها سوری و افغان هستند.

 

در همین زمینه