کارمندان اداره مهاجرت آلمان در حال ثبت درخواست پناهندگی یک پناهجو
کارمندان اداره مهاجرت آلمان در حال ثبت درخواست پناهندگی یک پناهجو

شمار تقاضا های پناهندگی در کشور های عضو اتحادیه اروپا در سال جاری افزایش چشمگیر داشته است. بیشتر پناهجویان از افغانستان و سوریه هستند.

روزنامه آلمانی «ولت ام زونتاگ» به نقل از «آژانس امور پناهندگی اتحادیه اروپا» نوشته است که که در سال جاری، رقم درخواست های پناهندگی در اتحادیه اروپه تقریباً دو برابر نسبت به سال گذشته، افزایش یافته است.

در این معلومات اداره کمیسیون اتحادیه اروپا افزوده شده است که «میان اول جنوری تا ۱۴ جون سال روان، ۳۳۹ هزار و ۹۸۴ تقاضای پناهدگی ارائه شده است که ۹۲ درصد بیشتر از زمان مشابه در سال گذشته می باشد.

بیشتر بخوانید: پناهجویانی که در مسیر بالکان فراموش شده اند

براساس این گزارش، متقاضیان عمده پناهندگی از افغانستان اند که تعداد آنان به ۴۲ هزار و ۹۰۰ مورد می‌رسد. در جایگاه دوم پناهجویان سوریایی قرار دارند که رقم آنان به ۳۴ هزار و ۹۰۰ نفر رسیده است. پناهجویان ونزوئلایی در ردیف سوم قرار دارند که آمار آنان به ۲۲ هزار و ۹۰۰ نفر می‌رسد.

افزون بر آن ۲۲ هزار و ۷۰۰ شهروند اوکرایین، در سال جاری تقاضای پناهندگی داده اند. یک قاعده ویژه برای اوکرایینی ها این امکان را فراهم می‌کند که بدون جریان بررسی تقاضای پناهندگی، به صورت مسقیم "برگه حفاظت موقت برای مهاجران جنگ‌های داخلی در اتحادیه اروپا" را به دست آورند.

مرتبط:کشورهای اتحادیه اروپا پس از اختلاف طولانی بر سر اصلاح بخشی از قوانین پناهندگی به توافق رسیدند

براساس گزارش روزنامه «ولت ام زونتاگ»، «آژانس امور پناهندگی اتحادیه اروپا» توضیح داده است که این ارقام موقت می‌باشند که بر مبنای شمارش جمعی داده‌های هفته وار کشورهای عضو به دست آمده اند. ارقام رسمی بعداً با تاخیر چندین ماهه گزارش داده می شود.

برگرفته از رسانه همکار ما (دویچه وله)

 

در همین زمینه