مقدونیه شمالی. عکس: گوگل مپ
مقدونیه شمالی. عکس: گوگل مپ

نیروهای امنیتی در مقدونیه شمالی روز یکشنبه ۲۴ پناهجو را در یک کامیون در بزرگراهی در بخش جنوبی این کشور بازداشت کردند. در همین حال دو تبعه مقدونیه به اتهام قاچاق انسان گرفتار شدند.

مقامات امنیتی درمقدونیه شمالی روز یکشنبه ۲۴ پناهجو و دو قاچاقبر را در یک کامیون در بزرگراهی در بخش جنوبی این کشور بازداشت کردند.

پلیس در بیانیه ای اعلام کرد که این دو قاچاقبر ۵۰ و ۴۷ ساله شهروندان مقدونیه شمالی هستند.

به گفته نیروهای امنیتی، احتمالا این مهاجران از یونان به صربستان و از طریق کشورهای اروپایی دیگر وارد مقدونیه شمالی شده اند.

مقامات آنها را به مراکز مهاجران به شهر گوگلیا فرستادند. قرار است این پناهجویان به یونان فرستاده شوند.

در همین مورد: پولیس مقدونیه ۵۳ مهاجر را از یک لاری پیدا کرد

به گفته نیروهای پلیس مقدونیه شمالی، تعدادی از پناهجویان که تلاش می کردند از طریق بالکان خود را به کشورهای اروپایی برسانند، در چند هفته گذشته در شمال مقدونیه بازداشت شده اند.

در دو سال گذشته مرز یونان با مقدونیه شمالی به دلیل شیوع ویروس کرونا بسته شده بود. اما گروه های قاچاقبر همچنان در منطقه فعال بودند و تلاش می کردند که پناهجویان را از طریق صربستان از ترکیه به یونان و سپس به کشورهای اروپایی دیگر منتقل کنند.

افغانستان: چهار روزنامه نگار افغان به مقدونیه شمالی انتقال یافتند

سال گذشته سازمان بین المللی منع جرایم سازمان یافته در گزارشی اعلام کرد که درآمد سالانه قاچاق مهاجران از طریق بالکان به ۵۰ میلیون یورو رسیده است. بر اساس این گزارش، بیشتر افرادی که می خواهند از طریق بالکان خود را به کشورهای اروپایی برسانند، شهروندان افغانستان، سوریه، پاکستان و بنگلادیش هستند.

مرتبط: ارزش سالانه قاچاق مهاجران از طریق کشورهای بالکان به۵۰ میلیون یورو می‌رسد

بر اساس این گزارش، قاچاقبران در سال ۲۰۲۰ از طریق بالکان غربی در مرزهای آلبانیا، مقدونیه شمالی و یونان بین ۱۹،۵ تا ۲۹ میلیون یورو دریافت کردند. مناطق گوگلیا در شمال مقدونیه و کاکاویا و کاپچتیکا در آلبانیا به عنوان مناطق اصلی قاچاق مهاجران شناخته می شوند.

 

در همین زمینه