مهاجران سوار بر یک قایق بادی در کانال مانش. عکس: رویترز
مهاجران سوار بر یک قایق بادی در کانال مانش. عکس: رویترز

مقامات فرانسوی روز جمعه یک قایق حامل ۵۱ سرنشین را در سواحل دانکرک در شمال فرانسه نجات دادند. با وجود تدابیر شدید امنیتی، تعداد زیادی از مهاجران همچنان در تلاش هستند تا از راه کانال مانش به بریتانیا بروند.

مرکز عملیات نجات منطقه ای فرانسه در شمال کشور روز جمعه ٢۴ جون یک قایق حامل ۵۱ سرنشین را در کانال مانش نجات داد. پرفکتور دریای مانش و شمال فرانسه در بیانیه ای اعلام کرد که این قایق در سواحل لوفرینکوک مشاهده شده بود.

پس از نجات از عملیات نجات، مهاجران به بندر بولونی سور مر منتقل شدند. به گفته مقامات، هیچکس در این رویداد صدمه ندیده است. پناهجویان نجات یافته جهت ارزیابی به مرکز صحی فرستاده شده و سپس به پلیس مرزی تحویل داده شدند.

بر اساس آمار وزارت داخله کشور فرانسه، از اول جنوری تا ۱۳ جون سال جاری، ۲۰۱۳۲ مهاجر تلاش کردند تا از کانال مانش عبور کنند و از این طریق وارد بریتانیا شوند. این میزان نسبت به مدت مشابه سال گذشته ۶۸ درصد افزایش داشته است.

مرتبط: با وجود محدودیت ها در مرز، میزان عبور مهاجران از کانال مانش به شدت افزایش یافته است

افزایش تعداد مهاجرانی که از طریق کانال مانش به انگلستان مهاجرت می کنند دلایل مختلفی دارد که یکی از آنها افزایش تدابیر امنیتی در یوروتونل است. پیش از این، ورونیک مگنن، سخنگوی پرفکتور مانش و دریای شمال فرانسه به مهاجرنیوز گفته بود که پناهجویان تلاش می کنند با قایق هایی با ظرفیت ۲۰ تا ۴۰ تن وارد بریتانیا شوند.

اگرچه لندن در اواخراپریل یک پیش نویس درخواست پناهندگی بحث برانگیز را برای فرستادن مهاجران غیرقانونی به رواندا تصویب کرد، اما باز هم اکثر مهاجران علاوه بر این تصمیم دولت انگلستان، خود را با قایق های کوچک به بریتانیا می رسانند.

هفته گذشته، دولت بریتانیا اعلام کرد که مهاجرانی که به گونه غیرقانونی وارد بریتانیا می شوند، ملزم به استفاده از دست‌بند الکترونیکی هستند. این دست‌بند ها مانند جی پی اس است که محل پناهجویان را نشان می دهد. آنها مجبورند تا گونه منظم جهت دسترسی به این دست‌بند ها به مراکز پلیس یا مراکز پناهجویان مراجعه کنند.

 

در همین زمینه