آرشیف: بر اساس گزارش ها، پس زدن پناهجویان در  دریای اژه در سال ۲۰۲۰ افزایش یافته است. عکس: AegeanBoatReport
آرشیف: بر اساس گزارش ها، پس زدن پناهجویان در دریای اژه در سال ۲۰۲۰ افزایش یافته است. عکس: AegeanBoatReport

براساس تحقیقات مشترک چند رسانه مختلف، پلیس یونان در مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا از آوارگان برای پس زدن غیرقانونی پناهجویان «Pushbacks» استفاده می کند.

بر اساس گزراش هفته نامه خبری اشپیگل در آلمان به روز سه شنبه، بر مقامات یونان به دلیل عقب راندن خشونت آمیز پناهجویان به ترکیه فشار آورده شده است. این هفته نامه در این گزارش به تحقیقات مشترکی رجوع کرده است که توسط کانال یک تلویزیون آلمان "ای ار دی"، سازمان غیردولتی «Lighthous Reports»، روزنامه فرانسوی "لو موند" و روزنامه انگلیسی "گاردین" انجام شده است. براساس این گزارش به این پناهجویان در مقابل وعده داده شده که مدارک اقامت به دست می آورند.

بیشتر بخوانید: صدها پناهجو توسط فرانتکس از مرزهای اروپا به دریای اژه رانده شدند

به گفته این منبع، پلیس یونان می خواهد اینگونه از ماموران خودش محافظت کند. زیرا به عقب راندن پناهجویان کار خیلی خطرناکی به شمار می آید. براین اساس در قریه های مرزی یونان، همه از نحوه رفتار پلیس یونان باخبرند. دهقانان و ماهیگیرانی که اجازه ورود به منطقه ممنوعه در رودخانه ایوروس را دارند، پیوسته پناهجویانی را دیده اند که برای پلیس کار می کردند. به گفته گزارشگران، سه مامور پلیس نیز این ادعاها را تایید کرده اند.

این گزارشگران می گویند، یک نقش مهم را یک سوریایی بازی می کند که به گفته پناهجویان و باشندگان با پلیس همکاری می کند. آن ها گفته اند، این سوریایی با قاچاقبران انسان در استانبول همکاری می کند تا بتواند از میان پناهجویان افرادی را برای کمک به پس زدن پناهجویان پیدا کند. او در برابر پناهجویان رفتار بسیار خشونت آمیزی داشته است.

یونان باید براساس قوانین اروپا برای پناهجویانی که به خاک یونان می رسند، امکان ارائه درخواست پناهندگی را فراهم کند. اما این کشور سال ها است که این قانون را نقض می کند.

بیشتر بخوانید: هجوم پناهجویان از ترکیه به یونان؛ گارد ساحلی از ورود صدها پناهجو جلوگیری کرد

لوییزه امتسبرگ، مامور حقوق بشر حکومت آلمان فدرال به گزارشگران گفت: «این برخورد نقض همه ارزش هایی است که ما در اتحادیه اروپا به آن متعهد هستیم.» او گفت که این عملکرد به صورت غیرقابل تصوری غیرانسانی و غیراخلاقی است.

شورای اروپا در ماه اپریل از افزایش به عقب راندن غیرقانونی پناهجویان در کشورهای اروپایی انتقاد کرد و گفت، این موارد نقض حقوق بشر به یک «مشکل سیستماتیک و پان اروپایی» تبدیل شده است. به گفته این شورا در برخی کشورها استفاده از خشونت نیز در برابر مهاجران به بخشی از زندگی روزمره تبدیل شده است.

 

در همین زمینه