عکس آرشیف: یک کشتی نیرو های دریایی یونان در دریای اژه. عکس از پیکچر الیانس
عکس آرشیف: یک کشتی نیرو های دریایی یونان در دریای اژه. عکس از پیکچر الیانس

مقامات یونان روز دوشنبه ترکیه را متهم کردند که در سه روز گذشته نزدیک به ۱۱۳۰ پناهجو را به جزایر این کشور فرستاده است. مقامات یونان می گویند گارد ساحلی این مهاجران را به ترکیه بازگردانده است.

یانس پلاکیوتاکیس، وزیر امور دریایی یونان روز دوشنبه گفت: «در سه روز گذشته، قاچاقچیان ترکیه تلاش کردند نزدیک به ۱۱۳۰ مهاجر را به جزایر یونان قاچاق کنند.

وی در مصاحبه با رادیو ریل اف ام گفت که نیروهای دریایی یونان در ۲۴ حادثه جداگانه قایق های قاچاقچیان را از آب های خود عقب رانده اند. یانیس پلاکیوتاکیس در مصاحبه خود بار دیگر ترکیه را به نقض قوانین بین المللی متهم کرد و گفت که این کشور مردم بیچاره را در معرض خطر می دهد.

مرزبانان یونان در بیانیه ای اعلام کردند که قاچاقبران تلاش کردند تا ین مهاجران را به آب های یونان به ویژه جزایر لسبوس، خیوس، ساموس، کاس و رودس منتقل کنند. بر اساس این بیانیه، ۱۶ قایق حامل پناهجویان قصد داشت از قسمت جنوبی جزیره لسبوس عبور کند اما هیچ یک از آنها نتوانستند وارد آب های یونان شوند. سپس این مهاجران توسط نیروهای ترکیه نجات یافتند.

در همین مورد: گردشگران در ساحل لیسبوس اجساد مهاجران غرق شده را پیدا کردند

گروه های حقوق بشر و رسانه ها بارها یونان را به اخراج پناهجویان متهم کرده اند، اما مرزبانان می گویند که آنها بر اساس قوانین ملی خود برای کاهش فشار بر پناهجویان عمل می کنند. به گفته مقامات، یونان و اتحادیه اروپا از مرزهای دریایی مطابق با قوانین بین المللی و با اولویت دادن به نجات مردم در دریا محافظت می کنند.

در ماه می گذشته، مقامات یونان اعلام کردند که در یک روز مانع ورود ۶۰۰ مهاجر از ترکیه به یونان شده اند.

به گفته یک منبع از وزارت مهاجرت یونان، تعداد مهاجران از ترکیه به یونان در چهار ماه نخست سال جاری میلادی ۳۰ درصد افزایش یافته است.

مرتبط: نجات ۳۱ مهاجر توسط گارد ساحلی یونان و تولد نوزادی در یک جزیره دور افتاده

در چند سال گذشته، مسائل مهاجرتی روابط میان یونان و ترکیه را تیره کرده است.

شایان ذکر است که ترکیه در ماه مارچ سال ۲۰۲۰ مرزهای خود را به سمت اروپا باز کرد و به هزاران مهاجر اجازه داد تا به یونان بروند. از سوی دیگر، یونان با کمک فرانتکس یا آژانس حفاظت از مرزهای اروپا، این پناهجویان را به ترکیه بازگرداند.

مرتبط: بیش از ۲۰۰ مهاجر به دست گارد ساحلی یونان افتادند

آتن در ماه گذشته نامه ای را به دبیرکل سازمان ملل ارسال کرد و از ترکیه خواست به تمامیت ارضی این کشور احترام بگذارد.

 

در همین زمینه