قایق مهاجران در دریای اژه. عکس: رویترز
قایق مهاجران در دریای اژه. عکس: رویترز

به گزارش رسانه های یونانی، گارد ساحلی این کشور۱۷۲ مهاجر را که در دریای اژه در آب های کارپاتوس گیر افتاده بودند، نجات داد. در میان آنها یک نوازد نیز نجات داده شد. به گفته رسانه ها، پناهجویان به جزیره کاس یونان منتقل شده اند.

نیرو های دریایی یونان روز چهارشنبه بیش از ۱۷۰ مهاجر را در دریای اژه نجات دادند. بازماندگان سپس به جزیره کاس یونان منتقل شدند.

این مهاجران که سوار بر یک قایق ماهیگیری بودند توسط یک کشتی بنام فریدم لاین که تحت پرچم مالتا فعالیت می کرد به جزیره منتقل کاس شدند.

در همین مورد: نجات ۳۱ مهاجر توسط گارد ساحلی یونان و تولد نوزادی در یک جزیره دور افتاده

یک سخنگوی گارد ساحلی یونان به خبرگزاری فرانسه گفت که بازماندگان در وضعیت صحی خوبی هستند. وی افزود که پناهجویان به مرکز ثبت نام در جزیره کاس فرستاده شده اند.

مرتبط: گردشگران در ساحل لیسبوس اجساد مهاجران غرق شده را پیدا کردند

به گفته وی، این قایق پناهجویان می خواست از لبنان عازم ایتالیا شود.

مقامات یونان روز سه شنبه عملیات نجات را آغاز کردند، اما این عملیات به دلیل آب و هوای بد با مشکل مواجه شد. بر اساس بیانیه گارد ساحلی، سه قایق نجات یونانی در این عملیات شرکت داشتند.

هویت بازماندگان هنوز مشخص نیست.

در سال جاری تعداد مهاجرانی که تلاش می کنند از ترکیه به یونان بروند افزایش یافته است. روز دوشنبه، مقامات یونانی گفتند نیروهای یونانی در سه روز گذشته مانع ورود ۱۱۳۰ پناهجو به این کشور شدند.

یانس پلاکیوتاکیس، وزیر امور دریایی یونان گفت: «طی سه روز گذشته، قاچاقچیان ترکیه تلاش کرده اند نزدیک به ۱۱۳۰ مهاجر را به جزایر یونان قاچاق کنند.»

یانس پلاکیوتاکیس بار دیگر ترکیه را به نقض قوانین بین المللی متهم کرد و گفت که این کشور جان مردم فقیر را به خطر می اندازد.

در ماه می گذشته، مقامات یونان اعلام کردند که در یک روز مانع ورود ۶۰۰ مهاجر از ترکیه به یونان شده اند.

به گفته یک منبع از وزارت مهاجرت یونان، تعداد مهاجران از ترکیه به یونان در چهار ماه نخست سال جاری میلادی ۳۰ درصد افزایش یافته است.

 

در همین زمینه