عکس از آرشیف/ سازمان غیردولتی « Aegean Boat Report» گارد ساحلی یونان را متهم می کند که مهاجران را به صورت دسته جمعی به عقب می راند./ Credit: NGO Aegean Boat Report
عکس از آرشیف/ سازمان غیردولتی « Aegean Boat Report» گارد ساحلی یونان را متهم می کند که مهاجران را به صورت دسته جمعی به عقب می راند./ Credit: NGO Aegean Boat Report

پس از گزارش ها راجع به یک مورد استفاده از پناهجویان برای به عقب راندن پناهجویان دیگر، کمیسیون اتحادیه اروپا از یونان خواست که به پس فرستادن «خشونت آمیز و غیرقانونی» مهاجران پایان دهد.

ایلوا یوهانسون، کمیسار امور داخلی اتحادیه اروپا روز پنجشنبه پس از گفتگو با چند نماینده حکومت یونان در صفحه تویتر خود نوشت: «محافظت از مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا در برابر ورود غیرقانونی یک وظیفه است. اما پس فرستادن غیرقانونی و خشونت آمیز باید متوقف شود.»

یوهانسون یادآوری کرد که پرداخت کمک های مالی اتحادیه اروپا برای مهاجرت و محافظت از مرزها به رعایت حقوق اولیه انسان ها بستگی دارد. 

بیشتر بخوانید: رسانه ها: پلیس یونان از پناهجویان برای پس زدن استفاده می کند

چند رسانه اروپایی روز سه شنبه گزارش دادند که پولیس یونان در مرزهای اتحادیه اروپا از آوارگان برای به عقب راندن پناهجویان دیگر استفاده می‌کند.

از میان این رسانه ها، هفته نامه آلمانی «اشپیگل» و کانال یک تلویزیون آلمان «ای ار دی» گزارش دادند، بر شماری از آوارگان برای به عقب راندن خشونت آمیز مهاجران دیگر به ترکیه فشار آورده شده است. بر این اساس، به آن ها در مقابل همکاری، وعده داده شده بود که اسناد اقامت دریافت می‌کنند.

بر بنیاد گزارش این رسانه ها پولیس می‌خواهد اینگونه از ماموران خودش محافظت کند. زیرا پس زدن مهاجران یا «Pushbacks» کار بسیار خطرناکی به شمار می آید.

بیشتر بخوانید: در سال جاری از ورود ۱۵۰هزار مهاجر به مجارستان جلوگیری شده است

بر اساس قوانین اروپا یونان باید به پناهجویانی که به خاک این کشور می‌رسند، امکان دسترسی به پروسه پناهندگی را بدهد، اما سال ها است که این قانون را نقض می‌کند.

شورای اروپا در ماه اپریل سال روان، از افزایش رد غیرقانونی پناهجویان در کشورهای اروپایی انتقاد کرده بود.

 

در همین زمینه