۶ دسمبر سال ۲۰۲۱،  نمایی از یک حصار در مرز بین پولند و بلاروس که  در پسته بازرسی کوزنیتسا بروزگی قرار داشت.  در آن زمان بحران مهاجرت در این منطقه هنوز جریان داشت./عکس: REUTERS/Kacper Pempel
۶ دسمبر سال ۲۰۲۱، نمایی از یک حصار در مرز بین پولند و بلاروس که در پسته بازرسی کوزنیتسا بروزگی قرار داشت. در آن زمان بحران مهاجرت در این منطقه هنوز جریان داشت./عکس: REUTERS/Kacper Pempel

پولند احداث حصار مرزی ۱۸۷ کیلومتری را در مرزش با بلاروس به پایان رساند. نخست وزیر این کشور احداث این مانع را برای محافظت از مرز کشورش الزامی دانست.

ماتیوش موراویه تسکی، رئیس دولت روز پنجشنبه در گذرگاه مرزی کوزنیتسا گفت، به این مانع نیاز است تا بشود به خوبی از مرز محافظت کرد. پولند مرز مشترک ۴۱۸ کیلومتری با بلاروس دارد که ۱۸۷ کیلومتر از آن زمینی و باقی آن آبی است.

در أواخر فصل تابستان و خزان سال گذشته وضعیت در آن جا به وخامت گرایید. هزاران تن سعی کردند به صورت غیرقانونی وارد اتحادیه اروپا شوند.

اتحادیه اروپا، الکساندر لوکاشینکو، رئیس جمهور بلاروس را متهم کرد که به گونه سازمان دهی شده مهاجران را از مناطق بحران زده به مرزهای بیرونی اتحادیه اروپا آورده تا به غرب فشار بیاورد.

The EU has accused Belarus of pushing people over EU borders with false promises of asylum | Photo: Oksana Manchuk/BelTA/AP/Picture-alliance
The EU has accused Belarus of pushing people over EU borders with false promises of asylum | Photo: Oksana Manchuk/BelTA/AP/Picture-alliance


موراویه تسکی در سخنرانی اش به حمله روسیه برعلیه اوکرایین اشاره کرد. او گفت، نخستین مرحله این جنگ، حمله لوکاشینکو به مرز پولند با بلاروس بود.به گفته او، لوکاشینکو و کارفرمایش، ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه تصمیم گرفته اند مرز پولند و به این ترتیب مرز شرقی اتحادیه اروپا را امتحان کنند.

در أواخر فصل تابستان سال گذشته، سربازان پولندی در بخش هایی از مرز زمینی، حصار موقت ایجاد کردند. حالا یک حصار به ارتفاع ۵.۵ متر جایگزین آن می شود که مجهز به کمره و حسگرهای حرکت است. برای این پروژه یک بودجه به مبلغ ۳۶۶ میلیون یورو در نظر گرفته شده است.

بیشتر بخوانید: سازمان عفو بین‌الملل پولند را متهم به نقض حقوق مهاجران کرده است

قرار است به تاریخ ۱ جولای به محدودیت هایی که در مورد یک نوار سه کیلومتری در امتداد مرز تصویب شده بود، پایان داده شود. ماریوس کامینسکی، وزیر داخله پولند ورود به این منطقه را برای افراد غیربومی و امدادگران ممنوع اعلام کرده بود. وزارت داخله پولند اخیرا اعلام کرده بود، با پایان احداث حصار مرزی دیگر نیازی به این محدودیت ها نیست.

 

در همین زمینه