۱۸ اکتبر سال ۲۰۲۱، غارابولی در لیبیا، مهاجرانی که پس از گرفتار شدن در بحیره مدیترانه به این کشور بازگردانده می شوند، در معرض بدرفتاری قرار دارند./عکس: AP Photo/Yousef Murad
۱۸ اکتبر سال ۲۰۲۱، غارابولی در لیبیا، مهاجرانی که پس از گرفتار شدن در بحیره مدیترانه به این کشور بازگردانده می شوند، در معرض بدرفتاری قرار دارند./عکس: AP Photo/Yousef Murad

بر بنیاد یک گزارش جدید تحقیقاتی سازمان ملل متحد، مهاجرانی که در کمپ های لیبیا در قید نگه داشته می‌شوند، در معرض بدترین بدرفتاری ها قرار دارند. در بخشی از این گزارش آمده است که زنان مهاجر، مواد غذایی و اجناس مهم دیگر را فقط در برابر آمیزش جنسی دریافت می‌کنند.

در این گزارش ماموریت تحقیق برای لیبیا که روز چهارشنبه نشر شد، آمده است، ما بر اساس یک سلسله از «دلایل عاقلانه» تصور می‌کنیم که در کمپ های لیبیا جنایات علیه بشریت، مانند قتل، شکنجه، اسارت غیرقانونی، تجاوز و «جنایات غیرانسانی دیگر» انجام می‌شوند. بر این اساس زنان را در این کمپ ها مجبور می‌کنند که در برابر دریافت غذا به آمیزش جنسی تن بدهند.

ماموران تحقیق گفتند، مدارک متعددی را جمع آوری کردند که نشان می‌دهند، مهاجران در لیبیا خودسرانه و «به گونه سیستماتیک» در بازداشت نگه داشته می‌شوند.

بیشتر بخوانید: دو قاچاقبر مهاجران به جرم شکنجه و مرگ مهاجران در لیبیا به زندان محکوم شدند

بر بنیاد این گزارش، قاچاقبران از خشونت جنسی کار می‌گیرند «اغلب با این هدف که از خانواده ها باج گیری کنند.»

ماموران مسئول موارد تجاوزهای جنسی در کمپ های مهاجران را ثبت و مستندسازی کرده اند. به گفته آن ها در آن جا زنانی که در قید نگه داشته شده اند، برای این که بتوانند زنده بمانند به "سکس" مجبور ساخته می‌شوند. آن ها مواد غذایی و اجناس مهم دیگر را فقط در برابر آمیزش جنسی دریافت می‌کنند.

در بخشی از این گزارش تصریح شده است، کمپ های لیبیا در میان مهاجران آنقدر بدنام شده اند که زنان و دختران پیش از سفر به این کشور به داکتر مراجعه کرده و از دستگاه هورمونی ضد بارداری استفاده می‌کنند تا «از حاملگی های ناخواسته از طریق چنین خشونت ها جلوگیری شود.»

این گزارش قرار است هفته آینده به شورای حقوق بشر سازمان ملل متحد ارائه شود.

مامورین تحقیق سازمان ملل راجع به وضعیت در لیبیا در سال ۲۰۲۰ توسط شورای حقوق بشر سازمان ملل تعیین شده بود و دوره اش در عرض چند روز آینده به پایان می رسد.

بیشتر بخوانید: پژوهش: نیمی از زنان در مسیر مهاجرت مورد سوءاستفاده قرار می‌گیرند

یک گروه از کشورهای افریقایی مسوده قطعنامه ای را ارائه کرده است تا ماموران تحقیق بتوانند به کارشان به مدت ۹ ماه دیگر ادامه دهند.

سالانه ده ها هزار تن از کشورهای جنوب افریقا سعی می‌کنند خود را از لیبیا به اروپا برسانند. نهادهای دولتی لیبیا، قاچاقبران انسان و ملیشه ها مهاجران را اسیر کرده و در کمپ ها نگه می‌دارند.

 

در همین زمینه