قایق مهاجران در کانال مانش. عکس: رویترز
قایق مهاجران در کانال مانش. عکس: رویترز

۱۰ تن در رابطه با غرق شدن مرگبار یک پناهجو در کانال مانش که منجر به کشته شدن ۲۷ مهاجر شد، در هفته جاری در دادگاه حاضر شدند. این افراد متهم به خطر انداختن جان دیگران و قتل غیرعمد هستند. این حادثه در نوامبر سال گذشته در آب های کانال مانش رخ داد.

به گفته یک منبع قضایی، ۱۰ تن به روزهای چهارشنبه و پنجشنبه گذشته در رابطه با غرق شدن ۲۷ مهاجر در کانال مانش در دادگاه حاضر شدند.

بر اساس این منبع، در مجموع ۱۵ مظنون از جمله دو زن به روزهای یکشنبه و دوشنبه بازداشت شده و مورد پیگرد قانونی قرار گرفتند.

پنج تن از این گروه پس از تحقیقات آزاد شدند.

مرتبط: سه قاچاقبر به دلیل کمک به عبور مهاجران از کانال مانش محکوم شدند

یکی از آنها به دلیل قتل غیرعمد، به خطر انداختن جان دیگران و ارائه سیستماتیک مکان برای اقامت مهاجران غیرقانونی در فرانسه تحت محاکمه است. نه تن دیگر ممکن است پس از بررسی پرونده آنها توسط دادگاه تحت تعقیب قرار گیرند.

در ۲۴ نوامبر سال ۲۰۲۱، یک قایق مهاجران در آب های پادو کاله غرق شد و ۲۷ پناهجو از سن ۷ تا ۴۶ ساله جان شان را از دست دادند. آنها می خواستند خود را با این قایق به بریتانیا برسانند. کشته شدگان شامل ۱۶ مهاجر کرد عراقی، یک کرد ایرانی، چهار افغان، سه اتیوپیایی، یک سومالیایی، یک مصری و یک ویتنامی بودند.

از میان آنها تنها یک کرد عراقی و یک سودانی زنده ماندند. رسانه کرد عراقی، رودا نیوز به نقل از شاهدان عینی گفت که آنها از مقامات فرانسوی و انگلیسی درخواست کمک کردند اما هیچکس به آنها پاسخی نداد.

اما پرفکتور مانش و دریای شمال فرانسه و وزارت داخله کشور بریتانیا این اتهامات را رد کردند.

در آن زمان این حادثه واکنش های متفاوتی را در اروپا برانگیخت و روابط فرانسه و انگلیس را تیره کرد.

در همین مورد: با وجود اقدامات بازدارنده بریتانیا، تلاش ها برای عبور از کانال مانش ادامه دارد

با وجود این حوادث خطرناک سفر دریایی، پناهجویان همچنان در تلاش هستند تا خود را از طریق کانال مانش به بریتانیا برسانند. چهارشنبه گذشته مقامات فرانسوی ۸۶ پناهجو را در دریا دستگیر کردند.

بر اساس آمارهای وزارت داخله کشور فرانسه، از اول جنوری تا ۱۳ جون سال جاری، ۲۰۱۳۲ مهاجر در ۷۷۷ حادثه جداگانه تلاش کردند تا با قایق های کوچک به بریتانیا بروند. این رقم به مدت مشابه نسبت به سال گذشته ۶۸ درصد افزایش یافته است.

 

در همین زمینه