صدها پلیس در عملیاتی که در پنج کشور اروپایی برای انهدام شبکه قاچاقچیان راه اندازی شده بود، شرکت کردند. عکس: رویترز
صدها پلیس در عملیاتی که در پنج کشور اروپایی برای انهدام شبکه قاچاقچیان راه اندازی شده بود، شرکت کردند. عکس: رویترز

نهادهای آلمانی گفتند، روز سه شنبه پلیس در پنج کشور اروپایی یک عملیات فرامرزی در برابر قاچاقبران انسان را انجام داده و تعدادی را بازداشت کرد.

پلیس در شهر اوسنابروک آلمان گفت، ماموران در پنج کشور اروپایی، بلژیک، بریتانیا، فرانسه، هالند و آلمان با "صدها مامور" عملیات گسترده ای را آغاز کردند. شهر اوسنابروک در شمال غرب آلمان قرار دارد و یک کانون اصلی فعالیت شبکه های قاچاقبران به شمار می آید.

پلیس آلمان با نشر یک بیانیه گفت: «چند عملیات جستجو و بازداشت در چندین ایالت جریان دارد.» این عملیات توسط یوروپول و آژانس امور قضایی اتحادیه اروپا "یوروژاست" هماهنگ شده است.

بیشتر بخوانید: پس از مرگ دو سوریایی، یک قاچاقبر در اتریش به هفت سال حبس محکوم شد

یک سخنگوی مقامات آلمان از ارایه جزئیات بیشتر خودداری کرد، اما گفت که پلیس بعدا اطلاعات بیشتری را نشر خواهد کرد.

به گزارش هفته نامه خبری "اشپیگل" هدف این عملیات، سرکوب گروه های سازمان دهی شده ای هستند که مهاجران را به انگلستان می برند.

«حدود ١٠٠٠٠ مهاجر در قایق های بادی سوار شدند»

این هفته نامه به نقل از پلیس اوسنابروک نوشت که شبکه قاچاقبران در جریان ۱۲ تا ۱۸ ماه گذشته در یک کسب و کار بسیار پرمنفعت، تا ۱۰ هزار تن را از طریق کانال مانش به انگلستان انتقال داده است. مظنونان عراقی کردی در اوسنابروک هدف حملات پلیس قرار گرفتند. چند انبار و اپارتمان های خصوصی نیز تلاشی شدند.

یوروپول در صفحه تویتر نوشت: «٣٩ تن از قاچاقبران در رابطه به قاچاق مهاجران بازداشت شدند.»

به گزارش اشپیگل در این عملیات از نیروهای ویژه استفاده شد، چون گمان می رفت که افراد مظنون «مسلح و خطرناک» باشند.

به کمک این قاچاقبران در حدود ١٠٠٠٠ هزار مهاجر سوار قایق های بادی شده و به گونه غیرقانونی در دریای مانش روانه انگلستان شدند.

بیشتر بخوانید: ردیابی قاچاقچیانی که زنان پناهجوی اوکرایینی را برای استثمار جنسی هدف قرار می‌دادند

این عملیات هماهنگ شده با بریتانیا در حالی انجام شد که تنش بین لندن و اتحادیه اروپا پس از برگزیت در حال افزایش است. به خصوص روابط بریتانیا با فرانسه به خاطر مهاجرت بسیار تیره شده است. بریتانیا که اتحادیه اروپا را ترک کرده است، دیگر نمی تواند از معاهده بازگرداندن مهاجران با ۲۷ کشور عضو استفاده کند.

بریتانیا نهادهای فرانسوی را بارها متهم کرده است که برای جلوگیری از عبور مهاجران، از کانال مانش به اندازه کافی تلاش نمی کنند.

به گفته وزارت داخله فرانسه، با وجود وعده افزایش همکاری ها، شمار مهاجرانی که تلاش دارند با عبور از کانال مانش از فرانسه به انگلستان بروند، در نیمه نخست سال روان به شدت افزایش یافته است.

بیشتر بخوانید: قاچاقبران مظنون به دلیل سو استفاده از مهاجران زیر سن در پاریس بازداشت شدند

آن ها گفتند که از ۱ جنوری تا ۱۳ جون، ۷۷۷ مورد تلاش برای ورود انجام شده است و ۲۰ هزار و ۱۳۲ تن در این تلاش ها دخیل بوده اند. براین اساس میزان این تلاش ها در مقایسه با همان دوره در سال گذشته ۶۸ درصد افزایش یافته است.

بریتانیای کبیر قصد دارد در یک سیاست مجادله برانگیز براساس یک معاهده با رواندا، مهاجران غیرقانونی به شمول آن هایی را که از طریق کانال مانش می رسند، به این کشور اخراج کند.

اما پس از دخالت دادگاه حقوق بشر اروپا، نخستین پرواز به رواندا در ماه گذشته لغو شد. این تصمیم دادگاه لندن را بسیار خشمگین کرد.

 

در همین زمینه